Թուրքիան կպատասխանի ամերիկյան պատժամիջոցներին
Անկարան առանց պատասխան չի թողնի թուրք երկու բարձրաստիճան պաշտոնյաների դեմ պատժամիջոցներ սահմանելու մասին Վաշինգտոնի որոշումը: Այս մասին հայտարարել է թուրքական ԱԳՆ` ընդգծելով, որ թուրքական իշխանությունները ամերիկյան կողմից գործողությունները համարել են թշնամական:
«Ամերիկյան իշխանություններին կոչ ենք անում հրաժարվել այդ սխալ քայլից», - հայտարարել են նախարարությունում:
Օգոստոսի 1-ին ԱՄՆ-ը սահմանափակող միջոցներ է մտցրել Թուրքիայի արդադատության և ներքին գործերի նախարարների դեմ` ամերիկացի հոգևորական էնդրյու Բրանսոնի ձերբականլությանը մասնակցության համար:
Վերջինս ձերբակալվել է 2016 թվականի հոկտեմբերին Թուրքիայում ահաբեկչական համարվող գյուլենական շարժմանն աջակցելու մեղադրանքով:

Турция ответит на американские санкции
Анкара не оставит без ответа решение Вашингтона ввести санкции против двух высокопоставленных турецких чиновников. С таким заявлением выступил МИД Турции, передает lenta.ru.
Отмечается, что турецкие власти сочли действия США враждебными. "Мы призываем американские власти отказаться от этого ошибочного поступка", - сообщили в ведомстве.
1 августа США ввели ограничительные меры против министров юстиции и внутренних дел Турции Абдулхамита Гюля и Сюлеймана Сойлу за причастность к аресту американского пастора Эндрю Брансона.
Он был задержан в Турции в октябре 2016 года по обвинению в пособничестве организации FETÖ, которую в Анкаре называют террористической. Ее считают причастной к попытке государственного переворота в июле 2016 года.