Թուրքիան կպատասխանի ամերիկյան պատժամիջոցներին
Անկարան առանց պատասխան չի թողնի թուրք երկու բարձրաստիճան պաշտոնյաների դեմ պատժամիջոցներ սահմանելու մասին Վաշինգտոնի որոշումը: Այս մասին հայտարարել է թուրքական ԱԳՆ` ընդգծելով, որ թուրքական իշխանությունները ամերիկյան կողմից գործողությունները համարել են թշնամական:
«Ամերիկյան իշխանություններին կոչ ենք անում հրաժարվել այդ սխալ քայլից», - հայտարարել են նախարարությունում:
Օգոստոսի 1-ին ԱՄՆ-ը սահմանափակող միջոցներ է մտցրել Թուրքիայի արդադատության և ներքին գործերի նախարարների դեմ` ամերիկացի հոգևորական էնդրյու Բրանսոնի ձերբականլությանը մասնակցության համար:
Վերջինս ձերբակալվել է 2016 թվականի հոկտեմբերին Թուրքիայում ահաբեկչական համարվող գյուլենական շարժմանն աջակցելու մեղադրանքով:

Turkey Will Respond to US Sanctions
Turkey's foreign ministry warned on Wednesday that it would respond to U.S. sanctions imposed on two Turkish officials "without delay," The Hill reports.
In a statement, the foreign ministry said that it "strongly protests" the sanctions against Turkish Justice Minister Abdulhamit Gul and Interior Minister Suleyman Soylu.
Those sanctions were imposed earlier Wednesday in response to Ankara's refusal to release Andrew Brunson, an American pastor who had been imprisoned and then detained in his home by the Turkish government on charges of terrorism and espionage.
The Turkish government alleges that Brunson was involved in a failed coup attempt against President Recep Tayyip Erdogan in 2016.