Արդյոք չի՞ հասունացել Տեր-Պետրոսյան-Քոչարյան-Սարգսյան-Փաշինյան հանդիպման պահը. Կազիմիրովը` Ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացի մասին
Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակն անդրադառնում է Ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացի վրա: Այս մասին գրում է Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցերով ՌԴ նախագահի նախին լիազորված ներկայացուցիչ, 1992-96 թվականներին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Վլադիմիր Կազիմիրովն իր «Ապրել անցյալո՞վ, թե՞ ներկայով» խորագրով հոդվածում:
Կազիմիրովի կարծիքով պատահական չէ, որ Ադրբեջանը, օգտվելով Հայաստանի ներքին բարդ իրավիճակից, փորձում է մեղադրել Երևանին հանդիպումների և բանակցությունների խափանման կամ հետաձգմա մեջ:
«Ոչ միայն ներքին իրավիճակը, այլ նաև բանակցային գործընթացը պահանջում է երկրում բոլոր առանցքային ուժերի միավորում: Անհարմար է ինչ-որ բան առաջարկել դրսից հատկապես ինչ-որ միամիտ բան, բայց արդյոք չի՞ հասունացել Լևոն Տեր-Պետրոսյանի, Ռոբերտ Քոչարյանի, Սերժ Սարգսյանի և Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպման պահը մշակելու համար միասնական մոտեցում գոնե Ղարաբաղյան կարգավորման հարցում: Համոզված եմ, որ նրանցից ոչ մեկին թարգմանիչ պետք չի գա, եթե խոսեն ապագայի լեզվով, այլ ոչ թե` անցյալի և մտածեն Ղարաբաղի այն ճակատագրի մասին, ինչի պատճառով 30 տարի առաջ սկսվեց հակամարտությունը, այլ ոչ թե մտածեն իրենց դիրքերի մասին», - նշել է ՄԽ նախկին համանախագահը:

"Не назрела ли встреча Тер-Петросяна, Кочаряна, Саргсяна и Пашиняна?": Казимиров о карабахском урегулировании
Экс-полномочный представитель президента России по политическому урегулированию конфликта в Карабахе, российский сопредседатель Минской группы ОБСЕ в 1992–1996 годах Владимир Казимиров в своей статье под названием "Жить прошлым или будущим?" пишет, что внутриполитическая ситуация в Армении сказывается на процессе урегулирования карабахского конфликта, пишет РУСАРМИНФО.
В опубликованной в "Независимой газете" статье Владимир Казимиров утверждает, что не случайно, что Азербайджан, пользуясь сложной ситуацией внутри Армении, пытается обвинить Ереван в срыве или затяжке встреч и переговоров.
"Не только внутренняя ситуация, но и переговорный процесс требует единения усилий всех ключевых сил в стране. Неловко что-либо предлагать извне, тем более, казалось бы, столь наивное, но не назрела ли потребность в скорейшей встрече Левона Тер-Петросяна, Роберта Кочаряна, Сержа Саргсяна и Никола Пашиняна в целях выработки единого подхода хотя бы к проблемам урегулирования конфликта. Убежден, что переводчик никому из них не потребуется, если будут говорить на языке будущего, а не прошлого и будут думать о той самой судьбе НК, из-за которой возник конфликт треть века назад, а не о своих позициях", - отмечает экс-полномочный представитель России по урегулированию карабахского конфликта.