Խամենեին արգելել է բանակցություններ վարել ԱՄՆ-ի հետ
Իրանի Իսլամական Հանրապետության ղեկավար և հոգևոր առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեին դեմ է արտահայտվել Միացյալ Նահանգների հետ բանակցություններ վարելուն: Այդ մասին նա գրել է Twitter-ի իր էջում:
«Ես արգելում եմ բանակցություններ վարել Ամերիկայի հետ»,- ասել է Խամենեին: Միևնույն ժամանակ նա նշել է, որ ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունները հնարավոր են «միայն այն ժամանակ, երբ Իրանը վստահ կլինի, որ Վաշինգտոնն իրեն չի խաբի»: «Այսօր նման վստահություն չկա»,- հավելել է նա:
Հոևոր առաջնորդը նաև ընդգծել Է, որ «ԱՄՆ-ը միջուկային գործարքի շուրջ պայմանավորվածությունները խախտեց այն բանից հետո, երբ ստացավ այն, ինչն իրեն հարկավոր Էր»: «Գործողություների համատեղ համապարփակ ծրագրից Ամերիկայի դուրս գալն ապացուցում է, որ Վաշինգտոնին չի կարելի վստահել»,- նշել է Խամենեին:

Хаменеи запретил вести любые переговоры с США
Руководитель и духовный лидер Исламской Республики Иран аятолла Али Хаменеи выступил против проведения переговоров с Соединенными Штатами. Об этом он написал на своей странице в Twitter, сообщает ТАСС.
"Я запрещаю вести переговоры с Америкой", - сказал Хаменеи. При этом он отметил, что переговоры с США возможны "лишь тогда, когда Иран будет уверен, что Вашингтон его не обманет". "Сегодня такой уверенности нет", - резюмировал он.
Духовный лидер подчеркнул, что "США нарушили договоренности по ядерной сделке после того, как получили то, что им нужно". "Выход Америки из Совместного всеобъемлющего плана действий доказывает, что Вашингтону нельзя доверять", - отметил он.