Խամենեին արգելել է բանակցություններ վարել ԱՄՆ-ի հետ
Իրանի Իսլամական Հանրապետության ղեկավար և հոգևոր առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեին դեմ է արտահայտվել Միացյալ Նահանգների հետ բանակցություններ վարելուն: Այդ մասին նա գրել է Twitter-ի իր էջում:
«Ես արգելում եմ բանակցություններ վարել Ամերիկայի հետ»,- ասել է Խամենեին: Միևնույն ժամանակ նա նշել է, որ ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունները հնարավոր են «միայն այն ժամանակ, երբ Իրանը վստահ կլինի, որ Վաշինգտոնն իրեն չի խաբի»: «Այսօր նման վստահություն չկա»,- հավելել է նա:
Հոևոր առաջնորդը նաև ընդգծել Է, որ «ԱՄՆ-ը միջուկային գործարքի շուրջ պայմանավորվածությունները խախտեց այն բանից հետո, երբ ստացավ այն, ինչն իրեն հարկավոր Էր»: «Գործողություների համատեղ համապարփակ ծրագրից Ամերիկայի դուրս գալն ապացուցում է, որ Վաշինգտոնին չի կարելի վստահել»,- նշել է Խամենեին:

Iran's supreme leader has banned holding "any talks" with the US following Donald Trump's offer of unconditional dialogue in a bid to improve bilateral ties, The Independent reports.
Ayatollah Ali Khamenei, who has the final say on policy in the Islamic Republic, said Mr Trump's reneging of the Obama-era nuclear deal was evidence America cannot be trusted.
"I ban holding any talks with America... America never remains loyal to its promises in talks," state TV quoted Mr Khamenei as telling a gathering attended by thousands of Iranians. "America's withdrawal from the nuclear deal is a clear proof that America cannot be trusted."