ԵՄ-ն կշարունակի սատարել ՄԱԿ-ին՝ պաղեստինցի փախստականների աջակցության հարցով
Եվրոպական միությունը հայտարարել է, որ կշարունակի սատարել ՄԱԿ-ի՝ պաղեստինցի գաղթականների օգնության և աշխատանքների կազմակերպման մերձավորարևելյան գործակալության աշխատանքներին: Այս մասին ասված է կառույցի պաշտոնական հայտարարության մեջ, որ հրապարակվել է ԵՄ կայքում:
Միաժամանակ, ԵՄ-ն քննադատել է գործակալությանը ֆինանսական աջակցության դադարեցման վերաբերյալ ԱՄՆ-ի՝ նախօրեին կայացրած որոշումը և հույս հայտնել, որ վերջինս կվերանայի այն:
"ԵՄ-ն կշարունակի օգնություն տրամադրել պաղեստինցիներին, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի՝ պաղեստինցի գաղթականների օգնության և աշխատանքների կազմակերպման մերձավորարևելյան գործակալությանը աջակցելու միջոցով: ԵՄ-ն միաժամանակ ջանքեր կգործադրի՝ երկու պետությունների ստեղծման հիմքի վրա խնդիրը կարգավորելու ուղղությամբ", - ասված է հայտարարության մեջ:

ЕС заявил, что продолжит поддерживать агентство ООН для помощи палестинским беженцам
Европейский союз продолжит поддерживать деятельность Ближневосточного агентства ООН для помощи палестинским беженцам и организации работ (БАПОР). Об этом сообщается в заявлении внешнеполитической службы ЕС, размещенном в субботу на ее сайте, передает ТАСС.
При этом внешнеполитическая служба назвала решение США прекратить взносы в агентство прискорбным и выразила надежду, что Вашингтон пересмотрит его.
"ЕС продолжит оказывать помощь палестинцам, в том числе поддерживать деятельность БАПОР, а также прилагать усилия с целью достижения решения на основе создания двух государств, - отмечается в заявлении. - ЕС и входящие в него страны, многие другие члены международного сообщества, в том числе ряд арабских государств, обещали оказать поддержку непрерывности работы, которой занимается БАПОР".