Google-ը 20 տարեկան Է
Google ընկերությունը սեպտեմբերի 4-ին նշում Է իր պաշտոնական գրանցման 20-ամյակը: Այդ ընթացքում Google-ը ոչ մեծ ֆիրմայից վերածվել Է անդրազգային կորպորացիայի, որը գործում Է մի ամբողջ շարք տեխնոլոգիական ճյուղերում:
Google որոնողական համակարգի պատմությունը սկիզբ Է առնում 1996 թվականից, երբ Սթենֆորդի համալսարանի (Կալիֆոռնիայի նահանգ) երկու ուսանողներ՝ Լարի Փեյջը եւ Սերգեյ Բրինը, գործարկեցին գիտահետազոտական նախագիծը: Փեյջը եւ Բրինն իրենց ստեղծած համակարգն անվանեցին BackRub, որն այնուհետեւ վերանվանեցին Google:
Google դոմենային անունը գրանցվել Է 1997 թվականի սեպտեմբերի 15-ին: Ընկերությունն ինքը որպես մասնավոր ձեռնարկություն գրանցվել Է 1998 թվականի սեպտեմբերի 4-ին: Բազմաթիվ մասնագետներ հակված են հենց այս ամսաթիվը համարել ընկերության հիմնադրման օրը, թեեւ Google-ում այլ կերպ են կարծում:
Կորպորացիայի պաշտոնական կայքում նշվում Է, որ Google-ի ծննդյան օրը տոնվում Է սեպտեմբերի 27-ին, բայց թե ինչու Է ընտրված այդ ամսաթիվը, չի պարզաբանվում:
2013 թվականին Google-ը հերթական տարեդարձի կապակցությամբ իր բլոգում հրապարակել Էր հաղորդագրություն, որում խոստովանում Էր, որ նույնիսկ իր աշխատակիցները միակարծիք չեն, թե որ ամսաթիվը պետք Է համարել ընկերության ծննդյան պաշտոնական օրը:

Компании Google исполнилось 20 лет
История поисковой системы Google берет отсчет еще с начала 1996 года, когда Ларри Пейдж и Сергей Брин, обучавшиеся в Станфордском университете (штат Калифорния), запустили научно-исследовательский проект, передает ТАСС.
Они пытались создать систему, которая бы выдавала результаты интернет-поиска, основываясь в первую очередь на релевантности и "авторитетности" конкретной веб-страницы, а не на оценке того, сколько раз на ней встречается искомое слово. Пейдж и Брин назвали созданную ими систему BackRub, однако впоследствии переименовали в Google. Это название произошло от слова "гугол", означающего цифру 1 с сотней нолей после нее.
Доменное имя Google зарегистрировали 15 сентября 1997 года. Сама компания была зарегистрирована как частное предприятие 4 сентября 1998 года. Многие специалисты склонны считать именно эту дату днем основания компании, хотя в самой Google считают иначе.
На официальном сайте корпорации отмечается, что день рождения Google празднуется 27 сентября, однако почему была выбрана именно эта дата, не поясняется. Более того, как отмечает газета The New York Times, компания начала отмечать свой праздник именно в этот день лишь с 2006 года.
В 2013 году Google к очередной годовщине опубликовала в своем блоге сообщение, в котором призналась, что даже ее сотрудники не до конца уверены, какую дату стоит считать официальным днем рождения компании.