ԱՄՆ քաղաքացին մեղադրվում է Ադրբեջանի ԶՈՒ դիրքերի ուղղությամբ կրակելու մեջ
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը բողոքի նոտա է հղել երկրում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ուիլյամ Գիլին: Այդ մասին հայտարարել է ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Հիքմետ Հաջիևը:
«Գիլը կանչվել է ԱԳՆ, որտեղ նրան հանձնվել է ԱՄՆ պետական դեպարտամենտին հասցեագրված նոտա՝ այդ երկրի քաղաքացի Դեն Բիլզերյանի այցի առնչությամբ Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներ», - հայտնել է Հ.Հաջիևը:
Ըստ նրա, Գիլին հայտնել են, որ Դ.Բիլզերյանը խախտել է «Ադրբեջանի Հանրապետության պետական սահմանի մասին» օրենքը, «Միգրացիոն օրենսգիրքը» և «առանց համապատասխան փաստաթղթերի Հայաստանի տարածքով այցելել ադրբեջանական օկուպացված տարածքներ՝ շրջանցելով հաստատված հսկիչ անցակետերը»:
«Գտնվելով Խանքենդի և այլ օկուպացված տարածքներում՝ նա զբաղվել է անօրինական ռեժիմի քարոզչությամբ, ապօրինի ձեռք է բերել հրազեն և սադրիչ նպատակներով դրանից ցուցադրական կրակ բացել Ադրբեջանի Զինված ուժերի դիրքերի ուղղությամբ», - ասել է Հաջիևը:
«Ադրբեջանական կողմն ակնկալում է, որ ԱՄՆ կառավարությունն ամենայն լրջությամբ կվերաբերվի պաշտոնական Բաքվի մտահոգություններին՝ Դ. Բիլզերյանի անօրինական գործողությունների կապակցությամբ և կձեռնարկի անհրաժեշտ միջոցներ, որպեսզի հետագայում ամերիկյան քաղաքացիները ձեռնպահ մնան Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներ այցելելուց», - ասել է Հ. Հաջիևը:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ հայազգի ամերիկացի միլիոնատեր, «պոկերի թագավոր» Դան Բիլզերյանը մտադիր է իրականացնել լայնածավալ ծրագիր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում: Հենց այդ նպատակով էլ նա մեկնել էր Արցախ:

Азербайджан обвиняет гражданина США в стрельбе по позициям ВС Азербайджана
Министерство иностранных дел Азербайджана вручило ноту протеста временному поверенному в делах США в республике Уильяму Гилу, сообщил руководитель пресс-службы МИД Азербайджана Хикмет Гаджиев, передает Интерфакс.
"У.Гил был вызван в МИД, где ему была вручена адресованная в государственный департамент США нота в связи с незаконной поездкой гражданина этой страны Дэна Билзеряна на оккупированные территории Азербайджана", - заявил Х.Гаджиев.
По словам дипломата, до сведения У.Гила было доведено, что Д.Билзерян нарушил закон "О государственной границе Азербайджанской Республики", Миграционный кодекс, а также, "не представив соответствующие документы, проник на оккупированные азербайджанские территории через Армению в обход установленных контрольно-пропускных пунктов".
"Находясь в городе Ханкенди и на других оккупированных территориях, он занимался пропагандой незаконного режима, противоправно приобрел огнестрельное оружие и в провокационных целях открыл из него показательный огонь по позициям Вооруженных сил Азербайджана", - говорится в сообщении.
"Азербайджанская сторона ожидает, что правительство США со всей серьезностью отнесется к обеспокоенности официального Баку в связи с незаконными действиями Д.Билзеряна, а также примет необходимые меры для того, чтобы в дальнейшем американские граждане воздерживались от посещения оккупированных территорий Азербайджана", - отметил Х.Гаджиев.
Как сообщалось ранее, американский миллионер армянского происхождения, "король покера и Инстаграмма" Дэн Билзерян намерен реализовать в Нагорно-Карабахской Республике широкомасштабную программу и именно с этой целью он отправился в Арцах.