С-300 համակարգի մատակարարումը Սիրիային ավարտված է. Սերգեյ Շոյգու
Ռուսաստանը Սիրիային է փոխանցել 49 միավոր տեխնիկա С-300 համակարգի մատակարարման շրջանակում: Այս մասին հայտնել է ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և ՌԴ անվտանգության խորհրդի անդամների հետ անցկացված խորհրդակցության ընթացքում, փոխանցում է ՌԻԱ նովոստին:
"Մենք ավարտեցինք С-300 կոմպլեքսների մատակարարումը: Այն ներառում է 49 միավոր տեխնիկա", - նշել է նախարարը:
Նախարարն ընդգծել է նաև, որ աշխատանքներն ավարտվել են մեկ օր առաջ, Սիրիա է մատակարարվել ողջ կոմպլեքսը, սիրիացի մասնագետներին արդեն իսկ սկսել են ուսուցանել  С-300 համակարգի կառավարումը, որը կտևի 3 ամիս:
Շոյգուն հայտնել է նաև, որ Սիրիայում հակաօդային պաշտպանության միասնական համակարգի ստեղծման շուրջ աշխատանքն ավարտին կհասցվի այս ամիս:

Поставка Сирии системы С-300 завершена: Сергей Шойгу
Россия передала Сирии 49 единиц техники в рамках поставки системы С-300, сообщил министр обороны Сергей Шойгу на совещании президента России Владимира Путина с членами Совбеза, передает РИА Новости.
"Мы завершили поставку комплексов С-300. Это включает в себя 49 единиц техники: локаторы подсветки, естественно, основные системы определения, машины управления и четыре пусковые установки", — отметил министр.
Он сказал также, что эту работу завершили сутки назад, в Сирию поставили весь комплекс и что сирийских специалистов уже начали обучать управлению системой С-300, на что понадобится три месяца.
Также Шойгу сообщил участникам совещания, что работу по созданию единой системы управления ПВО в Сирии закончат уже в этом месяце.
"Завершим полностью всю работу с подготовкой и обучением экипажей, завязыванием в единую сеть к 20 октября", — сказал министр.
Он отметил, что сейчас российские специалисты по радиоэлектронной борьбе контролируют основное направление, с которого шли заходы на сирийскую территорию.