ՄԱԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Նիկի Հեյլին հրաժարական է ներկայացրել
Այսօր հրաժարական է ներկայացրել ՄԱԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Նիկի Հեյլին, փոխանցում է Ազատություն ռադիոկայանը:
Ռադիոկայանի հաղորդմամբ, ամերիկյան լրատվական գործակալությունները նշում են, որ Վաշինգթոնի քաղաքական շրջանակների համար այդ հրաժարականի լուրը բավական անսպասելի է եղել:
Նիկի Հեյլին այսօր հանդիպել է իր աշխատակիցներին և հայտնել իր հրաժարականի մասին: Նա առայժմ որևէ մեկնաբանություն չի արել հրաժարականի դրդապատճառների մասին: Նշվում է նաև, որ այսօր Հեյլին Սպիտակ տանը զրուցել է նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ:
Նիկի հեյլին առաջադրվել է ՄԱԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցչի պաշտոնում 2016 թվականի նոյեմբերին Դոնալդ Թրամփի կողմից, իսկ Սենատի կողմից հաստատվել է 2017 թվականի սեպտեմբերին:

US Ambassador to the UN Nikki Haley Resigned
US Ambassador to the United Nations Nikki Haley resigned Tuesday directly to President Donald Trump, according to multiple sources familiar with her decision. CNN reported on this.
A senior State Department official said Haley told her staff this morning.
Teasing an announcement in the Oval Office this morning, Trump called Haley "my friend."
"Big announcement with my friend Ambassador Nikki Haley in the Oval Office at 10:30am," Trump tweeted.
The former South Carolina governor was tapped as ambassador to the UN following Trump's election win despite supporting Florida Sen. Marco Rubio in her state's all-important 2016 presidential primary and later backing Texas Sen. Ted Cruz.
During her more than a year-and-a-half on the job, she has repeatedly spoken her mind, whether it's going further on human rights than many of her administration colleagues or denouncing racism at home.