Լոնդոնը պատժամիջոցներ է սահմանում սաուդցի պաշտոնյաների նկատմամբ լրագրողի անհետացման կապակցությամբ
Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ-ն Սաուդյան Արաբիայի ուժային կառույցների ներկայացուցիչներին և պաշտոնատար անձանց կներառի պատժամիջոցների ցուցակում, որն այժմ մշակվում է, հայտնում է The Independent-ը:
Պարբերականի տվյալներով, պատժամիջոցների սահմանումը դիտարկվում է դիվանագետների կողմից որպես միանգամայն հավանական սցենար՝ ի պատասխան սաուդցի լրագրող Ջամալ Խաշողիի անհետացմանը:
Հիշեցնենք, սաուդցի ընդդիմադիր լրագրողն անհետացել է հոկտեմբերի 2-ին Ստամբուլում թագավորության հյուպատոսության շենք մտնելուց հետո: Թուրքական իշխանությունները հայտնում են, որ ունեն տեսանյութ, որն ապացուցում է, որ լրագրողնին սպանել են հյուպատոսության շենքում:

Лондон введет санкции против саудовских чиновников после похищения журналиста
МИД Великобритании внесет представителей силовых структур и должностных лиц Саудовской Аравии в санкционный список, который сейчас разрабатывается. Об этом сообщает lenta.ru со ссылкой на The Independent.
Согласно изданию, введение санкций рассматривается дипломатами как весьма вероятный сценарий. "Казначейству [МИД] дали инструкции определить круг потенциальных целей для санкций, и эта работа значительно активизировалась в последние 48 часов", — заявил источник.
10 октября власти Турции объявили в розыск черный фургон, в котором предположительно могут находиться останки Хашкаджи, известного критика правительства. В 2017 году он переехал в США, где сотрудничал с газетой The Washington Post, указывая на проблемы во власти.
Журналист пропал 2 октября, когда обратился в генкосульство Саудовской Аравии в Турции, где планировал получить документы о разводе.