Թրամփը նշել է իր նախագահության հաջողության գլխավոր սպառնալիքը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Դաշնային պահուստների համակարգի վարած քաղաքականությունը սպառնալիք է իր նախագահության հաջողության համար: Այս մասին ԱՄՆ նախագահն ասել է Fox Business-ի հետ հարցազրույցի ժամանակ:
«Դաշնային պահուստների համակարգը շատ արագ է դրույքը բարձրացնում, նրանք չափազանց անկախ է»,- ասել է Թրամփը:
Սեպտեմբերին Դաշնային պահուստների համակարգը, որն ԱՄՆ-ում կատարում է Կենտրոնական բանկի դերը, տոկոսային դրույքը 2-ից բարձրացրել է 2.25 տոկոսի: Սա այս տարվա ընթացքում երրորդ բարձրացում էր, դեկտեմբերին ևս սպասվում է տոկոսադրույքի բարձրացում: Թրամփի կարծիքով` Դաշնային պահուստների համակարգի նման քաղաքականությունը բացասական ազդեցություն կունենա քաղաքացիների գնողունակության վրա:

Трамп назвал главную угрозу своим успехам в США
Президент США Дональд Трамп назвал повышение ключевой ставки Федеральной резервной службой главной угрозой успехам своего президентского срока. Об этом он заявил в интервью Fox Business, передает Корреспондент.
"Самая большая угроза − ФРС: они поднимают ставки слишком быстро, и они слишком независимы", − указал американский лидер.
Он также отметил, что ФРС, которая выполняет в США функции центробанка, является независимой структурой и он не имеет рычагов давления на нее.
Напомним, в сентябре Федеральная резервная система приняла решение повысить процентную ставку по федеральным кредитным средствам до с 2 до 2,25% годовых.