Աղբյուրը պատմել է, ինչպես են սպանել լրագրող Ջամալ Խաշկաջիին
Ստամբուլում Սաուդյան Արաբիայի հյուպատոսությունում մահացած լրագրող Ջամալ Խաշկաջիին պատահաբար խեղդամահ են արել խուճապի նոպայի ժամանակ: Այս մասին հայտնում է Reuters` վկայակոչելով սաուդյան կառավարության բարձրաստիճան աղբյուրին:
Գործակալության տեղեկություններով` նախապես ծրագրված չի եղել լրագրողի սպանությունը: Թագավորության իշխանությունները Թուրքիա են ուղարկել 15 գործակալի, ովքեր պետք է համոզեին լրագրողին վերադառնալ հայրեինք: Հանդիպման ժամանակ նրանք սկսել են սպառնալ Խաշկաջիին, խոստացել են թմրանյութեր ներարկել և առևանգել: Լրագրողը սկսել է դիմադրություն ցուցաբերել և օգնության կանչել, ինչի պատճառով գործակալները խուճապի են մատնվել, փորձել են փակել Խաշկաջիի բերանը, սակայն չափն անցել են:
Սխալը քողարկելու համար, մարդասպանները Խաշկաջիի մարմինը փաթաթել են գորգի մեջ և հյուպատոսական ավտոմեքենայով դուրս են հանել դիվանագիտական առաքելության տարածքից և փոխանցել են «տեղի դաշնակից» Ստամբուլի բնակչի:
Հանցագործության մասնակիցներից մեկը հյուպատոսությունից դուրս է եկել Խաշկաջիի շորերով, որպեսզի տեսախցիկները ֆիքսեն, ինչպես է լրագրողն իբր լքում հյուպատոսության շենքը:

Источник рассказал, как убили журналиста Джамаля Хашкаджи
Журналиста Джамаля Хашкаджи, погибшего в консульстве Саудовской Аравии в Стамбуле, случайно задушили в приступе паники. Об этом, как передает передает РИА Новости, сообщило Reuters со ссылкой на высокопоставленный источник в саудовском правительстве.
По данным агентства, изначально убивать журналиста не планировали. Власти королевства отправили в Турцию 15 человек, которые должны были уговорить Хашкаджи вернуться на родину. Во время встречи они стали ему угрожать, обещали накачать наркотиками и похитить. Журналист начал оказывать сопротивление, вырывался и звал на помощь, из-за чего агенты запаниковали. Хашкаджи попытались зажать рот, но переусердствовали, заявил источник.
Чтобы скрыть ошибку, убийцы завернули тело в ковер, вывезли в консульском автомобиле из дипмиссии и передали "местному соратнику", жителю Стамбула.
Один из участников преступления вышел из консульства в одежде погибшего, чтобы камеры видеонаблюдения зафиксировали, как журналист якобы покидает здание.