Ռուսաստանն ու Չինաստանը գաղտնալսում են Թրամփին. NYT
Ամերիկյան հետախուզության տվյալները վկայում են, որ Չինաստանն ու Ռուսաստանը գաղտնալսում են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հեռախոսազրույցները, հայտնում է The New York Times-ը` իր աղբյուրին հղումով:
Վերջինիս պնդմամբ` օտարերկրյա հատուկ ծառայությունները փորձում են իրենց նպատակներին ծառայեցնել այն տեղեկություններ, որոնց նրանք ստանում են նախագահի անձնական զրույցներից, նրանք ուսումնասիրում են, ինչպես է մտածում Թրամփը, ինչ փաստարկներ են նրան համոզում, և ում է նա լսում:
Թերթը գրում է, որ Թարմփը երկու պաշտոնական հեռախոս ունի` տրամադրված ԱՄՆ Ազգային անվտանգության գործակալության կողմից` մեկը Twitter-ի և այլ հավելվածների համար, մյուսը` զանգերի: Նախագահը համաձայնել է հրաժարվել Android բազայով հեռախոսներից, քանի որ նրանք համարվում են ավելի խոցելի, և սկսել է iphone օգտագործել: Թրամփը պետք է ամեն 30 օրը մեկ փոխի երկու հեռախոսներն էլ, սակայն նա հազվադեպ է դա անում` նշելով, որ այդպես անհարմար է:

Россию и Китай заподозрили в прослушке личных разговоров Трампа
Данные американской разведки показывают, что Китай и Россия прослушивают телефонные разговоры президента США Дональда Трампа. Об этом, как передает lenta.ru, сообщает The New York Times со ссылкой на источники.
Собеседники издания утверждают, что иностранные спецслужбы пытаются использовать в своих целях информацию, которую они узнают из личных разговоров президента. Разведка изучает, как Трамп думает, какие аргументы его убеждают и к кому он прислушивается.
Газета пишет, что у Трампа есть два официальных мобильных телефона, подготовленных Агентством национальной безопасности США: один для Twitter и других приложений, другой — для звонков. Президент согласился отказаться от устройства на базе Android, поскольку они считаются более уязвимыми, и стал использовать айфоны. Каждые 30 дней Трамп должен менять оба телефона на новые, однако он делает это редко, ссылаясь на неудобства.