Բոլթոնի հետ մեր կողմից զենքի ձեռքբերման հարց չի քննարկվել. ՌԴ–ում ՀՀ դեսպան
Պարոն Բոլթոնի հետ հանդիպման ժամանակ մեր կողմից զենքի ձեռքբերման հարց չի քննարկվել, այդ հարցը բանակցությունների թեմա չի եղել։ Այս մասին «Էխո Մոսկվի»-ին տված հարցազրույցում հայտնել է Ռուսաստանում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Վարդան Տողանյանը՝ մեկնաբանելով ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնի հայտարարությունը, փոխանցում է News.am-ը:
«Բոլթոնը հարցազրույցի ժամանակ խոսել է ԱՄՆ կոնգրեսի կողմից զենքի վաճառքի արգելքը հանելու հնարավորության մասին»,– ասել է դեսպանը՝ նշելով, որ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը խոսել է միայն շահավետ առաջարկները դիտարկելու պատրաստակամության մասին։
«Առաջին հերթին, առաջարկ չի եղել։ Երկրորդ հերթին, պետք է հաշվի առնել, որ զենքի շուկան մի կողմից սովորական շուկա է, սակայն այստեղ կան որոշ ռազմատեխնիկական իրողություններ։ Մենք այս ոլորտում սերտորեն համագործակցում ենք Ռուսաստանի հետ, մեր զինված ուժերը, սպաները հարմարեցված են ռուսական զենքին, սպասարկմանը եւ մենք ունենք համապատասխան պայմանները»,– նկատել է Տողանյանը։
Նա շեշտել է նաև, որ Հայաստանը հնարավորություն ունի զենքը գնել ներռուսաստանյան գներով։ «Արտահանման վարկի մասին պայմանագիր կա, նախորդ տարիներին Հայաստանը օգտվել է 200 մլն դոլար վարկից, այնուհետեւ բացվել է երկրորդ գիծը՝ 100 մն դոլարի համար»։

Armenia Ambassador: Purchase of Weapons not Discussed during Meeting with Bolton
The issue of purchase of weapons was not discussed during the meeting with U.S. national security adviser John Bolton, Armenian ambassador to Russia Vardan Toghanyan said in interview with Russia’s Ekho Moskvy, News.am reports.
"During the interview Bolton spoke about U.S. Congress’ possible lifting of restrictions on the purchase of weapons," he said, adding that acting MP Nikol Pashinyan only stated the readiness to consider a beneficial proposal.  "First, there has been no proposal. Secondly, it is necessary to take into account that the arms market, on the one hand, is a regular market, but here there are some military and technical realities. We are working very closely with Russia, our armed forces, officers are adapted to Russian weapons and maintenance , and we have the appropriate conditions."
He also noted that Armenia has an opportunity to buy weapons at domestic prices: "There is an agreement on export credit, during the past years Armenia took advantage of a loan of $ 200 million, and the second line was opened for $100 million".