Brexit-ի հարցով Բրյուսելի հետ համաձայնությունը կարող է ձեռք բերվել առաջիկա 3 շաբաթների ընթացքում. Դոմինիկ Ռաաբ
Brexit-ի հարցով գործարքի կնքման հստակ ժամկետը դեռ որոշված չէ: Այս մասին հայտարարել է Լոնդոնը չորեքշաբթի Brexit-ի հարցով նախարար Դոմինիկ Ռաաբի` Լորդերի պալատի՝ Brexit-ի հարցով հանձնաժողովին ուղղված նամակի հրապարակումից հետո, փոխանցում է Euronews-ը: Նամակի համաձայն` Բրյուսելի հետ համաձայնություն կարող է ձեռք բերվել առաջիկա 3 շաբաթների ընթացքում: Ավելի ուշ նա հաստատել է, որ կոնկրետ ժամկետ նշել դեռևս չի կարող:
Մինչ այդ Մեծ Բրիտանիայի արտգործնախարար Ջերեմի Հանթը ևս իր վերջերս կայացած մամլո ասուլիսի ընթացքում հայտարարել է, որ լավատեսորեն է տրամադրված: “Ինձ միանգամայն հնարավոր է թվում մինչ այդ ժամկետը նշանակալի առաջընթացի հասնելը: Այժմ որոշված չեն 2 լուրջ հարց: Դրանցիչց մեկը վերաբերում է այն բանին, թե որքան հարթ կընթանա մեր առևտուրը Brexit-ից հետո, իսկ  մյուսը` Հյուսիսային Իռլանդիայի սահմանի հետ կապված”, - նշել է Ջերեմի Հանթը:
Հիշեցնենք, որ ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու վերաբերյալ բանակցությունները սկսվել են դեռևս անցյալ ամռանը և պետք է ավարտվեն մինչև հաջորդ տարվա մարտի վերջ: Սակայն Բրյուսելի ու Լոնդոնի միջև դեռևս առկա են լուրջ տարաձայնություններ մի շարք հարցերի շուրջ: Ամենաբարդ հարցերից մեկը ԵՄ անդամ Իռլանդիայի Հանրապետության և Միացյալ Թագավորության մաս կազմող Հյուսիսային Իռլանդիայի միջև սահմանի խնդիրն է:

Соглашение с Брюсселем по Brexit-у может быть достигнуто в ближайшие три недели
Точной даты заключения сделки по Brexit-у ещё не установлено. С таким заявлением выступил Лондон после публикации в среду письма британского министра по «брекситу» Доминика Рааба, согласно которому соглашение с Брюсселем может быть достигнуто в ближайшие три недели. Позднее он сам подтвердил, что называть конкретную дату ещё рано, передает Euronews.
Между тем министр иностранных дел Великобритании Джереми Хант также заявил в ходе недавней пресс-конференции, что настроен оптимистично. «Мне представляется вполне возможным, что к тому времени удастся добиться заметного прогресса. Сейчас остаются нерешёнными два серьёзных вопроса. Один из них касается того, насколько гладко будет идти наша торговля после «брексита», а другой связан с границей Северной Ирландии», - отметил Хант.
Известие о скором достижении договорённости по «брекситу» отразилось на курсе фунта стерлингов, который вырос на 0,5% по отношению к доллару США, но лишь на короткое время, поскольку на Даунинг-стрит сразу заявили о том, что не знали о содержании письма Рааба, и что не следует придавать ему излишнего значения.
Напомним, что переговоры о выходе Великобритании из Европейского союза начались ещё прошлым летом и должны быть завершены до конца марта следующего года, но у Брюсселя и Лондона до сих пор остаются серьёзные разногласия по ряду пунктов. Один из самых непростых вопросов касается границы между Республикой Ирландией и Северной Ирландией.