Մեկնարկել է Նիկոլ Փաշինյանի աշխատանքային այցը Ֆրանսիայի Հանրապետություն (լուսանկարներ)
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով ժամանել է Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզ:
Նոյեմբերի 10-ին Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ այցելել է Փարիզի Օրսե թանգարանում բացված «Պիկասո. կապույտ և վարդագույն» խորագիրը կրող ցուցահանդես, շրջայցի ընթացքում ծանոթացել հանրահայտ նկարիչ Պաբլո Պիկասոյի վաղ շրջանի ստեղծագործություններին: Ցուցահանդես էին այցելել նաև Առաջին աշխարհամարտում կնքված զինադադարի 100-ամյակին նվիրված արարողությանը մասնակցելու նպատակով Ֆրանսիա ժամանած մյուս պատվիրակությունների ղեկավարները:
«Պիկասո. կապույտ և վարդագույն» ցուցահանդեսը բացվել է սեպտեմբերի 18-ին և տևելու է մինչև հունվարի 6-ը: Ցուցահանդեսում ներկայացված է հանրաճանաչ նկարչի վաղ շրջանի ավելի քան 300 ստեղծագործություն՝ տարբեր հավաքածուներից: Ցուցադրված են նաև Պիկասոյի մի շարք հայտնի կտավներ, որոնք Օրսե թանգարան են բերվել աշխարհի տարբեր երկրներից:
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը և տիկին Աննա Հակոբյանը նաև մասնակցել են Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնի անունից մասնակից պետությունների, կառավարությունների և միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարների պատվին տրված ճաշին:
Վաղը՝ նոյեմբերի 11-ին, ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը կմասնակցի Առաջին աշխարհամարտում կնքված զինադադարի 100-ամյակին նվիրված արարողությանը և «Փարիզի խաղաղության համաժողովի» աշխատանքներին:

Стартовал рабочий визит Никола Пашиняна во Францию (фотографии)
Исполняющий обязанности премьер-министра Республики Армения Никол Пашинян с рабочим визитом прибыл в Париж.
10 ноября Никол Пашинян вместе со своей супругой Анной Акопян в парижском музее Орсе посетил выставку "Пикассо: голубое и розовое" и ознакомился с произведениями раннего периода известного художника Пабло Пикассо. Выставку посетили также главы других делегаций, прибывших во Францию для участия в посвященной 100-летию подписания перемирия в Первой мировой войне церемонии.
Выставка "Пикассо: голубое и розовое" открылась 18 сентября и будет действовать до 6 января. На выставке представлено около 300 работ раннего периода художника из различных коллекций. Представлено также несколько полотен, которые привезены в музей Орсе из зарубежных музеев мира.
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян и госпожа Анна Акопян также присутствовали на обеде от имени президента Французской Республики Эммануэля Макрона в честь глав государств, правительств и руководителей международных организаций.
11 ноября исполняющий обязанности премьер-министра Республики Армения Никол Пашинян примет участие в посвященном 100-летию подписания мира в Первой мировой войне церемонии и в работах Парижского форума мира.