Մեկնարկել է Նիկոլ Փաշինյանի աշխատանքային այցը Ֆրանսիայի Հանրապետություն (լուսանկարներ)
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով ժամանել է Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզ:
Նոյեմբերի 10-ին Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ այցելել է Փարիզի Օրսե թանգարանում բացված «Պիկասո. կապույտ և վարդագույն» խորագիրը կրող ցուցահանդես, շրջայցի ընթացքում ծանոթացել հանրահայտ նկարիչ Պաբլո Պիկասոյի վաղ շրջանի ստեղծագործություններին: Ցուցահանդես էին այցելել նաև Առաջին աշխարհամարտում կնքված զինադադարի 100-ամյակին նվիրված արարողությանը մասնակցելու նպատակով Ֆրանսիա ժամանած մյուս պատվիրակությունների ղեկավարները:
«Պիկասո. կապույտ և վարդագույն» ցուցահանդեսը բացվել է սեպտեմբերի 18-ին և տևելու է մինչև հունվարի 6-ը: Ցուցահանդեսում ներկայացված է հանրաճանաչ նկարչի վաղ շրջանի ավելի քան 300 ստեղծագործություն՝ տարբեր հավաքածուներից: Ցուցադրված են նաև Պիկասոյի մի շարք հայտնի կտավներ, որոնք Օրսե թանգարան են բերվել աշխարհի տարբեր երկրներից:
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը և տիկին Աննա Հակոբյանը նաև մասնակցել են Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնի անունից մասնակից պետությունների, կառավարությունների և միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարների պատվին տրված ճաշին:
Վաղը՝ նոյեմբերի 11-ին, ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը կմասնակցի Առաջին աշխարհամարտում կնքված զինադադարի 100-ամյակին նվիրված արարողությանը և «Փարիզի խաղաղության համաժողովի» աշխատանքներին:

Nikol Pashinyan’s Working Visit to the French Republic Kicks off (photos)
On November 10, Nikol Pashinyan and his spouse Anna Hakobyan visited the “Picasso: blue and pink” exposition at Musée d’Orsay, where they got acquainted with the early works of world-famous painter Pablo Picasso. In attendance were several other heads of country delegations that have arrived in France to participate in an event commemorating the 100th anniversary of the World War I Armistice.
The “Picasso: blue and pink” exposition opened on September 18, and will be on till January 6, 2019. More than 300 early artworks by Picasso from different collections are presented at the exhibition. On this occasion, a number of famous paintings have been brought to Musée d’Orsay from different countries of the world.
Later today, Acting Prime Minister Nikol Pashinyan and Mrs. Anna Hakobyan attended a dinner hosted by President Emmanuel Macron in honor of the visiting heads of state, government and international organizations.
On November 11, Nikol Pashinyan will take part in the ceremony dedicated to the World War I Ceasefire Centenary and the Paris Peace Conference.