Կալիֆոռնիայում հրդեհների զոհերի թիվը հասել Է 66-ի
ԱՄՆ-ի Կալիֆոռնիայի նահանգի հյուսիսի Բյութի օկրուգում բնական հրդեհի զոհերի թիվը հասել Է 63-ի: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 15-ին հայտնել Է Բյութի շերիֆ Քորի Հոնեան մամուլի ասուլիսում, որը հեռարձակում Էր ABC հեռուստաընկերությունը: Այսպիսով Կալիֆոռնիայում հրդեհներից զոհվածների ընդհանուր թիվը ներկայում կազմում Է 66:
«Այսօր հայտնաբերվել են ևս յոթ մարդու մարմնամասեր: Դա Բյութի օկրուգում զոհվածների թիվը հասցնում Է 63-ի»,- տեղեկացրել Է Հոնեան: Նրա խոսքով՝ ներկայում ճանաչված Է 53 զոհված: Դրա հետ մեկտեղ կտրուկ աճել Է անհայտ կորածների թվաքանակը՝ նոյեմբերի 14-ի 297-ից մինչեւ 631՝ ներկա պահի դրությամբ:
Իշխանությունները պարզաբանում են, որ այս տեղեկությունները այնքան Էլ ստույգ չեն, քանի որ կարող են կրկնորդել նույն անուններով ու ազգանուններով մարդկանց: «Քեմպ» հրդեհից Բյութի օկրուգում ամբողջովին այրվել Է 566 քառակուսի կիլոմետր մակերեսով տարածք և ոչնչացվել ավելի քան 11,8 հազար շինություն: Նահանգի անտառտնտեսության և հրշեջ պահպանության վարչության տվյալներով՝ կրակի ճարակ Է դարձել 9,7 հազար բնակելի շենք: «Քեմպը» հաջողվել Է արգելափակել 40 տոկոսով:
Կրակի դեմ պայքարելու համար Բյութի օկրուգում մոբիլիզացվել են ավելի քան 5,4 հազար հրշեջներ, 620 միավոր հատուկ տեխնիկա, 24 ուղղաթիռ, 105 բուլդոզեր և 75 ավտոցիստեռն ջրի փոխադրման համար: Ավելի վաղ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը տարերային աղետի գոտի Է հայտարարել Կալիֆոռնիայի նահանգը, որտեղ անցած շաբաթվանից մոլեգնում են անտառային հրդեհները:

Число жертв пожаров в Калифорнии увеличилось до 66 человек
Число жертв природного пожара в округе Бьютт на севере Калифорнии возросло до 63 человек. Об этом сообщил в четверг шериф Бьютта Кори Хонеа на пресс-конференции, трансляцию которой вела телекомпания ABC, передает ТАСС. Таким образом, общее число погибших при пожарах в Калифорнии составило 66 человек.
"Сегодня были обнаружены останки еще семерых человек <...> Это доводит число погибших [в округе Бьютт] до 63", - информировал Хонеа. По его словам, на данный момент опознаны 53 погибших.
При этом число пропавших без вести резко возросло - с 297 в среду до 631 человека на данный момент. Власти поясняют, однако, что эти сведения не слишком точны, так как могут дублировать людей с одинаковыми именами и фамилиями.
Площадь пожара "Кэмп" в округе Бьютт составляет более 566 кв. км. Пламя уничтожило более 11,8 тыс. строений, включая 9,7 тыс. жилых домов, его удалось локализовать на 40%. Для борьбы с огнем в округе мобилизованы более 5,4 тыс. пожарных, 620 единиц спецтехники, 24 вертолета, 105 бульдозеров и 75 автоцистерн для перевозки воды.
В связи с пожарами в ряде округов Калифорнии действуют режимы чрезвычайной ситуации. Президент США Дональд Трамп ранее распорядился выделить штату из федерального бюджета средства, необходимые для борьбы со стихией.