Եվրամիությունը չի վերածվի ռազմական միության. Մոգերինին` եվրոպական բանակ ստեղծելու մասին
Եվրամիությունը չի վերածվի ռազմական միության: Այս մասին Բրյուսելում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ԵՄ-ի դիվանագիտության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինին՝ մեկնաբանելով համաեվրոպական բանակի ստեղծման հնարավորությունը, փոխանցում է Sputnik News-ը
«Եվրամիությունը չի վերածվի ռազմական միության: ՆԱՏՕ-ի հետ ոչ մի մրցություն չկա»,- ասել է նա: Մենք եվրոպական բանակ չենք ստեղծում, ոչ ոք չի խոսում եվրոպական բանակ կառուցելու մասին: Մենք ներդրումներ ենք անում, որպեսզի անվտանգության ավելի հուսալի, ավելի ակտիվ «մատակարարներ» լինենք տարածաշրջանում ու աշխարհում»,-  ասել է Մոգերինին:
Նշենք, որ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել էր, որ անհրաժեշտ է, որ Եվրամիությունը սեփական միասնական զինված ուժերը ստեղծի` Չինաստանից, Ռուսաստանից ու ԱՄՆ-ից պաշտպանվելու համար:

Могерини исключила возможность превращения ЕС в военный союз
Европейский союз не будет преобразован в военный союз. Об этом заявила во вторник на пресс-конференции в Брюсселе глава дипломатии ЕС Федерика Могерини, комментируя возможность создания общеевропейской армии, передает ТАСС
"Евросоюз не превратится в военный союз. Нет никакого соревнования с НАТО", - сказала она.
По словам Могерини, ЕС не строит европейскую армию.
"Мы не строим европейскую армию, здесь никто не строит европейскую армию. Мы инвестируем, чтобы быть более надежными, более активными "поставщиками" безопасности в регионе и мире", - добавила глава дипломатии ЕС.
Президент Франции Эмманюэль Макрон 6 ноября заявил в эфире радиостанции Europe1, что Евросоюзу следует создать собственные единые вооруженные силы. Он также высказал мнение, что ЕС необходимо защищаться от Китая, России и США.