Սաուդյան Արաբիայի դեմ պատժամիջոցները կհանգեցնեն նավթի գնի կտրուկ աճի. Թրամփ
Սաուդցի ընդդիմադիր լրագրող Ջամալ Խաշկոջիի սպանության գործի առնչությամբ Միացյալ Նահանգների կողմից Սաուդյան Արաբիայի դեմ կոշտ միջոցների կիրառումը կհանգեցնի նավթի գների կտրուկ աճի և կարող է քայքայել համաշխարհային տնտեսությունը, ուստի Վաշինգտոնը չի պատրաստվում դա թույլ տալ, հայտարարել է ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը՝ Սպիտակ տանը պատասխանելով լրագրողների հարցերին:
«Եթե դուք ցանկանում եք, որ նավթի գները բարձրանան մինչև բարելի դիմաց 150 դոլար, Ռուսաստանն, ի դեպ, շատ ուրախ կլիներ դրա համար, միակ բանը, որ դուք պետք է անեք, Սաուդյան Արաբիայի հետ մեր հարաբերությունները խզելն է»,- ասել է Թրամփը:
«Ես չեմ պատրաստվում քայքայել համաշխարհային տնտեսությունը, և ես չեմ պատրաստվում քայքայել մեր երկրի տնտեսությունը՝ անխոհեմ գործողություններ կատարելով Սաուդյան Արաբիայի նկատմամբ»,- հավելել է ԱՄՆ-ի ղեկավարը:

Трамп: санкции против Саудовской Аравии привели бы к резкому росту цен на нефть
Применение Соединенными Штатами жестких мер против Саудовской Аравии в связи с делом об убийстве журналиста Джамаля Хашкаджи привело бы к резкому росту цен на нефть и могло бы разрушить мировую экономику, поэтому Вашингтон не собирается этого допускать. Об этом заявил во вторник президент США Дональд Трамп, отвечая на вопросы журналистов на лужайке у Белого дома, передает ТАСС.
"Что касается Саудовской Аравии, если мы разорвем с ними отношения, я думаю, цены на нефть взлетят до небес. Я сдерживаю их, они [Саудовская Аравия] помогают мне сдерживать их. Сейчас у нас низкие цены на нефть, я хочу, чтобы они были еще ниже", - подчеркнул глава государства. "Если вы хотите, чтобы цены на нефть поднялись до $150 за баррель - Россия, кстати говоря, была бы очень этому рада - единственное, что вам нужно сделать - это разорвать наши отношения с Саудовской Аравией", - заявил он.
"Я не собираюсь разрушать мировую экономику, и я не собираюсь разрушать экономику нашей страны, совершая безрассудные действия в отношении Саудовской Аравии", - добавил американский лидер.