Թուրքիայում անհնար են համարում Ռուսաստանի հետ С-400-ների գործարքի չեղարկումը
Թուրքիայի կողմից ռուսական С-400 զենիթա-հրթիռային համակարգերի գնումը որոշված հարց է: Այս մասին, ինչպես փոխանցում է Reuters-ը, ԱՄՆ-ում հայտարարել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն: Նրա խոսքերով՝ գործարքը չի կարող չեղարկվել:
Պենտագոնը բազմիցս մտահոգություն է հայտնել С-400 համակարգերի մատակարարման գործարքի կապակցությամբ, որն Անկարան և Մոսկվան ստորագրել են 2017 թվականի սեպտեմբերին: Ինչպես տեղեկացրել է Պենտագոնի ներկայացուցիչը, ԱՄՆ ռազմական գերատեսչությունը Կոնգրեսի և թուրքական իշխանությունների հետ քննարկում է ռուսական С-400-ներին այլընտրանք գտնելու հարցը: Միևնույն ժամանակ Կոնգրեսում հայտարարում են С-400-ների գործարքի պատճառով ամերիկյան F-35 կործանիչների մատակարարումը չեղարկելու մտադրության մասին:

В Турции признали невозможной отмену сделки с Россией о покупке С-400
Покупка Турцией российских зенитно-ракетных комплексов С-400 — решенное дело, заявил глава МИД страны Мевлют Чавушглу, находясь в США. По словам министра, сделка не может быть отменена, передает lenta.ru.
Пентагон не раз выражал обеспокоенность по поводу договора о поставке С-400, который Анкара и Москва подписали в сентябре 2017 года. Aмериканское военное ведомство обсуждало с конгрессом, что можно предложить Турции вместо российских ЗРК. Конгресс при этом заявлял о намерении приостановить поставки в страну истребителей-бомбардировщиков F-35 из-за сделки о С-400.