Ռուսաստան vs ԱՄՆ. ո՞ր կողմ է գնում Թուրքիան
Պենտագոնի ղեկավար Ջեյմս Մեթիսը լրագրողներին հայտնել է, որ ԱՄՆ-ը պատրաստվում դիտարկման կետեր տեղակայել թուրք-սիրիական սահմանին: Ամերիկացի պաշտոնյայի խոսքերով՝ դա արվելու ի պատասխան թուրքական կողմի մտահոգություններին առ այն, որ Սիրիայի հյուսիսում քրդական ռազմական միավորումների պատճառով կարող է իրավիճակը սրվել՝ Թուրքիայի համար ստեղծելով ահաբակչական սպառնալիքներ:
Վերջին բավականին երկար ժամանակահատվածում սա թուրք-ամերիկյան առաջին համագործակցությունն է Սիրիայում. կողմերի միջև երկխոսությունը անհնար էր դառնում ԱՄՆ կողմից սիրիացի քրդերին ցուցաբերվող ռազմական աջակցության պատճառով: ԱՄՆ այսօր էլ չի հրաժարվում քրդերին իր աջակցությունից՝ հատկապես, որ այժմ Սիրիայում քրդերն իր ազդեցության միակ լծակն են: Ուստի, հարց է առաջանում՝ ի՞նչն է ստիպում Թուրքիային աչք փակել իր համար առանձնակի կարևորության այդ խնդրի վրա և Սիրիայում համագործակցել երկրի «թիվ մեկ» թշնամիների՝ քրդերի հովանավորների հետ:
Թեև Ռուսաստան-Թուրքիա-Իրան համագործակցությունը Սիրիական հակամարտության կարգավորման հարցում բավականին արդյունավետ է, սակայն Թուրքիայի մոտեցումները խնդրի վերջնական կարգավորման հարցում միանգամայն հակառակ են Իրանի և Ռուսաստանի մոտեցումներին: Թուրքիայի շահերից չի բխում, որ վերջնական կարգավորման դեպքում Սիրիայում իշխանության մնա Ասադը: Իդլիբում ապառազմականացված գոտի ստեղծելու մասին Ռուսաստանի հետ պայմանավորվածության արդյունքում Թուրքիային հաջողվեց հետաձգել Սիրիայում քաղաքացիական պատերազմում Ասադի հաղթանակը: Անկարայում, սակայն, հասկանում են, որ այս իրավիճակը երկար տևել չի կարող, և իր կողմից պայմանավորվածությունը չկատարելու դեպքում Ասադի ուժերը Ռուսաստանի աջակցությամբ վաղ թե ուշ սկսելու են Իդլիբում վերահսկողություն հաստատելու ռազմական գործողություն:
Թուրքական իշխանությունները քաջ գիտակցում են, որ հօգուտ Ասադի հակամարտության կարգավորումից հետո չեն կարող «պատասխան չտալ» սիրիական զինված ընդդիմությանը և ահաբեկչական որոշ խմբավորումների հովանավորելու համար(ինչն, ի դեպ, լավ հիշում է ոչ միայն պաշտոնական Դամասկոսը, այլ նաև Ռուսաստանն ու Իրանը): Դա մասնավորապես կարող է արտահայտվել տարածաշրջանում Թուրքիայի դերի նվազմամբ: Նման պայմաններում Անկարային անհրաժեշտ է Սիրիայում ամրապնդել հակամարտության վերջնական կարգավորման վերաբերյալ իր նման մոտեցում ունեցող երկրների՝ առաջին հերթին ԱՄՆ դիրքերը՝ հետագայում Սիրիայում քաղաքական կարգավորման վրա ավելի մեծ ազդեցություն ունենալու համար:
Հարկ է նկատել, որ Թուրքիան, ըստ ամենայնի, ոչ միայն սիրիական հակամարտության կարգավորման, այլև գլոբալ հարցերում վերջնական ընտրությունը կանի հօգուտ ԱՄՆ հետ համագործակցության: Թեև Ռուսաստանն ու Թուրքիան այսօր շատ լավ համագործակցություն ունեն տնտեսական ոլորտում, սակայն չպետք է մոռանալ, որ ՆԱՏՕ անդամ հանդիսացող Թուրքիայի անվտանգային համակարգը տասնամյակներ շարունակ գտնվում է ԱՄՆ ազդեցության տակ, և այդ հարցում, ինչպես ցույց է տալիս Թուրքիայի կողմից ռուսական C-400 հակամարգերի ձեռքբերմանն ամերիկյան արձագանքը,  կտրուկ փոփոխություն անելը բավականին բարդ է լինելու: Նշենք, որ դրանում շահագրգռված չէ նաև ԱՄՆ-ը, որը, կորցնելով ռազմավարական դաշնակցությունը Թուրքիայի հետ, կարող է տարածաշրջանում էապես զիջել իր դիրքերը: Թերևս այս է պատճառը, որ այսօր թուրք-ամերիկյան երկկողմ հարաբերություններում տեսնում ենք սառույցը հալեցնելուն ուղղված քայլեր ինչպես Թուրքիայի, այնպես էլ ԱՄՆ կողմից:

Россия vs США: кого выберет Турция?
Глава Пентагона Джеймс Мэттис заявил, что американские военные намерены развернуть несколько наблюдательных пунктов на севере Сирии. По его словам, это связано с озабоченностью турецкой стороны: Анкара опасается эскалации конфликта на севере Сирии из-за нахождения там курдских отрядов "Силы народной самообороны".
За последнее довольно продолжительное время это первый случай турецко-американского сотрудничества в Сирии: диалог между сторонами был невозможен из-за военной помощи США сирийским курдам. Соединенные Штаты и сегодня не отказываются от своей поддержки курдам, особенно сейчас, когда курды являются единственным рычагом США в Сирии. Возникает вопрос: что заставляет Турцию закрывать глаза на это и сотрудничать с покровителями "врагов Турции номер один" - с сирийскими курдами?
Хотя сотрудничество между Россией, Турцией и Ираном весьма эффективно в урегулировании сирийского конфликта, подходы Турции по окончательному разрешению этого вопроса совершенно противоречат подходам Ирана и России. Не в интересах Турции, чтобы в случае окончательного урегулирования у власти в Сирии остался Асад. В результате договоренности с Россией о создании демилитаризованной зоны в Идлибе Турция смогла отложить победу Асада в гражданской войне в Сирии. Однако Анкара понимает, что эта ситуация не может долго продолжаться и - в случае невыполнения своих обязательств - войска Асада при поддержке России рано или поздно начнут военную операцию в Идлибе.
Турецкие власти прекрасно понимают, что после урегулирования конфликта в пользу Асада они должны понести ответ за поддержку вооруженной сирийской оппозиции и некоторых террористических групп (это, кстати, очень хорошо помнит не только официальный Дамаск, но и Россия и Иран). Такой оборот событий может отразиться на уменьшении роли Турции в регионе. При таких условиях Анкаре необходимо укрепить в Сирии позиции тех стран, которые имеют похожие взгляды по урегулированию сирийского конфликта, в первую очередь, Соединенных Штатов, чтобы увеличить дальнейшее влияние на политический процесс в Сирии.
Следует отметить, что Турция, по-видимому, не только в вопросе урегулирования сирийского конфликта, но и по глобальным вопросам, свой окончательный выбор сделает все-таки в пользу сотрудничества с Соединенными Штатами. Хотя сегодня у России и Турции достаточно высокий уровень сотрудничества в экономической сфере, мы не должны забывать, что система безопасности Турции, являющейся членом НАТО, десятилетиями находилась под влиянием США, и в этом вопросе, как показала американская реакция на приобретение Турцией российских C-400, будет довольно сложно добиться кардинальных изменений. Следует отметить, что США также не заинтересованы в этом: теряя стратегический альянс с Турцией, Вашингтон может существенно уступить свои позиции в регионе. Возможно, именно поэтому сегодня мы видим шаги - как из Турции, так и из Соединенных Штатов, которые направлены на то, чтобы лед в турецко-американских двусторонних отношениях наконец-таки растопился.