«Սպանության արտոնագիր». Իսրայելում ձերբակալել են տասնյակ բժիշկների՝ Հայաստանում կեղծ դիպլոմներ ստանալու կասկածանքով
newsru.co.il
Իսրայելի ոստիկանությունը դեկտեմբերի 2-ին «Սպանության արտոնագիր» մասշտաբայինգործողության շրջանակներում ձերբակալել է 40 բժիշկների, պրակտիկանտների և դեղագործների՝ կասկածանքով, որ նրանք աշխատանքի տեղավորվելիս Հայաստանի բուհերում ուսումնառության ավարտի կեղծ դիպլոմներ են ներկայացրել, հայտնում է newsru.co.il-ը:
Կասկածյալները ներկայացրել են դիպլոմներ, որոնք վկայում են իրենց ենթադրյալ ուսուման ավարտի մասին և այդ փաստաթղթերի հիման վրա ստացել են Իսրայելում աշխատելու իրավունք:
Ինչպես հաղորդում են ոստիկանությունից, քննությունը սկսվել է առողջապահության նախարարությունում ստացված անանուն բողոքից հետո։ Հետաքննությունն երկար ժամանակ գաղտնի էր, և միայն այն բանից հետո, երբ ոստիկանության տրամադրության տակ բավարար ապացույցներ կային, կասկածյալները, որոնց մեծ մասը ապրում է արաբական կամ դրուզական բնակավայրերում, ձերբակալվել է:
Հետաքննության ընթացքում պարզվել է, որ կասկածյալները սովորել են արտերկրում գտնվող տարբեր ուսումնական հաստատություններում: Նրանք չեն ավարտել կուրսը և չեն հանձնել բոլոր քննությունները։ Կեղծարարի օգնությամբ նրանք ընդունվել են Հայաստանի Սուրբ Թերեզա, Մխիթար Գոշ և Հայբուսակ կրթական հաստատություններ, այնտեղ սովորել են կարճ ժամանակ և ստացել են դիպլոմներ:

"Лицензия на убийство": в Израиле задержали десятки медиков, подозреваемых в получении фальшивых дипломов в Армении
newsru.co.il
В воскресенье, 2 декабря, в Израиле в рамках масштабной операции под кодовым названием "Лицензия на убийство", проводившейся от Лакии на юге до Мадждаль-Шамса на севере, полиция задержала 40 медиков, стажеров и фармацевтов, подозреваемых в том, что они при поступлении на работу предоставляли фальшивые дипломы о завершении учебы в армянских вузах, передает newsru.co.il.
Подозреваемые представляли дипломы, свидетельствовавшие о якобы завершении учебы, и на основании этих документов получали право на профессиональную практику в Израиле. На самом же деле, эти "медики" не получали достаточного образования, говорится в сообщении пресс-службы полиции.
Как сообщает полиция, расследование началось после того, как в министерство здравоохранения поступила анонимная жалоба. Длительное время расследование было тайным, и лишь после того, как в распоряжении полиции оказалось достаточно улик, подозреваемые, большинство из которых проживают в арабских или друзских населенных пунктах, были задержаны.
В ходе расследования было установлено, что подозреваемые учились в различных учебных заведениях за рубежом. После того, как не сумели закончить учебу и сдать все экзамены, они вступили в контакт с мошенником, который направил их в учебные заведения Saint Teresa, Mkhitar Gosh и Haybusak в Армении. При помощи мошенника студенты поступали в эти вузы, учились там короткое время и получали дипломы о завершении учебы.