Լոնդոնը կարող է միակողմանիորեն չեղյալ հայտարարել Brexit-ը. Արդարադատության եվրոպական դատարան
Մեծ Բրիտանիան կարող Է միակողմանիորեն հետ կանչել Եվրամիության կազմից Միացյալ Թագավորության դուրս գալու մասին ծանուցումը, քանի դեռ կողմերը պաշտոնապես «ապահարզանի» համաձայնագիր չեն կնքել:
Դեկտեմբերի 4-ին այս պարզաբանումն Է տվել Արդարադատության եվրոպական դատարանի գլխավոր փաստաբան Կամպոս Սանչես Բորդոնան, փոխանցում է Euronews-ը
«(Լիսաբոնի պայմանագրի) 50-րդ հոդվածը թույլ Է տալիս միակողմանի կարգով հետ կանչել Եվրոպական Միությունից դուրս գալու մասին ծանուցումը: Այդ հնարավորությունը պահպանվում Է այնքան ժամանակ, քանի դեռ պաշտոնապես կնքված չԷ դուրս գալու մասին համաձայնագիրը»,- նշված է ԵՄ դատարանի փաստաբանի հայտարարության մեջ:

Суд ЕС заявил, что Лондон может в одностороннем порядке отменить Brexit
Великобритания может в одностороннем порядке отозвать уведомление о выходе королевства из состава Евросоюза, пока стороны официально не заключили соглашение о "разводе", передает ТАСС.
Такое разъяснение дал во вторник генеральный адвокат Европейского суда юстиции Кампос Санчес-Бордона.
"Статья 50 [Лиссабонского договора о праве выхода из ЕС] позволяет в одностороннем порядке отозвать уведомление о намерении выйти из Евросоюза. Такая возможность сохраняется до тех пор, пока соглашение о выходе официально не заключено", - говорится в заявлении адвоката суда ЕС в ответ на запросы евродепутатов и ряда судов, в частности шотландского трибунала, с требованием прояснить этот вопрос.