Թերեզա Մեյը մնաց Միացյալ Թագավորության վարչապետի պաշտոնում
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ և իշխող Պահպանողական կուսակցության նախագահ  Թերեզա Մեյը կարողացավ պահպանել իր պաշտոնները, փոխանցում է Euronews-ը:
Նա խորհրդարանում քվեարկության ժամանակ ստացել է պահպանողական պատգամավորների մեծամասնության աջակցությունը և կպահպանի վարչապետի պաշտոնը: Այդ մասին գաղտնի քվեարկության արդյունքների ամփոփումից հետո հայտարարել է Պահպանողական խմբակցության ղեկավար Գրեմ Բրեյդին:
Նա նշել է, որ Թերեզա Մեյին Պահպանողական կուսակցությունից վստահության քվե է տվել 200 պատգամավոր, դեմ է քվեարկել՝ 117-ը:
Իշխող կուսակցության ղեկավարի պաշտոնում մնալու համար Թերեզա Մեյին անհրաժեշտ էր քվեարկողների կեսից ավելիի քվեն գումարած մեկ ձայն:
Թերեզա Մեյին անվստահություն հայտնելու հարց առաջացել էր այն բանից հետո, երբ Պահպանողական կուսակցության 48 պատգամավոր իրենց դժգոհությունն էին հայտնել Մեյի՝ Brexit-ի շուրջ ԵՄ-ի հետ վատ բանակցություններ վարելու համար:

Theresa May Has Won A Vote Of Confidence
Prime Minister Theresa May has won a vote of confidence in her leadership of the Conservative Party by 200 to 117, BBC reports.
After securing 63% of the total vote, she is now immune from a leadership challenge for a year. The prime minister won the confidence vote with a majority of 83, with 63% of Conservative MPs backing her and 37% voting against her.
Speaking in Downing Street, she vowed to deliver the Brexit "people voted for" but said she had listened to the concerns of MPs who voted against her.
Her supporters urged the party to move on but critics said losing the support of a third of MPs was "devastating".