Թերեզա Մեյը մնաց Միացյալ Թագավորության վարչապետի պաշտոնում
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ և իշխող Պահպանողական կուսակցության նախագահ  Թերեզա Մեյը կարողացավ պահպանել իր պաշտոնները, փոխանցում է Euronews-ը:
Նա խորհրդարանում քվեարկության ժամանակ ստացել է պահպանողական պատգամավորների մեծամասնության աջակցությունը և կպահպանի վարչապետի պաշտոնը: Այդ մասին գաղտնի քվեարկության արդյունքների ամփոփումից հետո հայտարարել է Պահպանողական խմբակցության ղեկավար Գրեմ Բրեյդին:
Նա նշել է, որ Թերեզա Մեյին Պահպանողական կուսակցությունից վստահության քվե է տվել 200 պատգամավոր, դեմ է քվեարկել՝ 117-ը:
Իշխող կուսակցության ղեկավարի պաշտոնում մնալու համար Թերեզա Մեյին անհրաժեշտ էր քվեարկողների կեսից ավելիի քվեն գումարած մեկ ձայն:
Թերեզա Մեյին անվստահություն հայտնելու հարց առաջացել էր այն բանից հետո, երբ Պահպանողական կուսակցության 48 պատգամավոր իրենց դժգոհությունն էին հայտնել Մեյի՝ Brexit-ի շուրջ ԵՄ-ի հետ վատ բանակցություններ վարելու համար:

Тереза Мей смогла удержать посты
Премьер-министр Великобритании и лидер консервативной партии Тереза Мэй сохранила за собой свои посты. Она смогла заручиться поддержкой большинства однопартийцев. Как пеердает Euronews, в среду в британском парламенте прошло голосование по вотуму недоверия премьеру.
"Итак, результаты голосования говорят о том, что парламентарии-консерваторы доверяют Терезе Мэй как лидеру партии. "За" проголосовали 200 депутатов, "против" – 117", - объявил глава управляющего комитета партии Грэм Брэди.
"Теперь, после этого голосования, мы должны продолжить нашу работу по выходу страны из ЕС, чтобы построить лучшее будущее для Великобритании. "Брексит" в таком виде соответствует пожеланиям большинства граждан. Это объединит страну. И все должно начаться в Вестминстере", - заявила Мэй.
Причиной запуска процедуры по вотуму недоверия стало недовольство десятков консерваторов ходом переговоров правительства Мэй по теме выхода страны из состава ЕС. Они обвинили премьера в том, что вариант предложенного ею соглашения с Брюсселем слишком мягкий и противоречит воле большинства британцев, высказанной на референдуме 2016 года.