Brexit-ի շուրջ նոր բանակցություններ չեն լինի. ԵՄ
Եվրախորհուրդն իր եզրակացություններում հավաստել է 2018 թվականի նոյեմբերի 25-ի սեփական որոշումը, որով հավանություն է տվել Brexit-ի վերաբերյալ համաձայնագրին և հաստատել քաղաքական հռչակագիրը, փոխանցում է Интерфакс-ը:
«Միությունը պաշտպանում է այդ համաձայնագիրը և մտադիր է ձեռնամուխ լինել դրա վավերացմանը: Այն համաձայն չէ կրկնական բանակցություններին»,- ասվում է Բրյուսելում ԵՄ-ի գագաթաժողովի նիստերի առաջին օրվա արդյունքում տարածված եզրակացությունների տեքստում:
Եվրախորհրդում հաստատել են Brexit-ից հետո Լոնդոնի հետ առավելագույն սերտ հարաբերություններ հաստատելու և այդ հարցի շուրջ ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալուց անմիջապես հետո բանակցություններ սկսելու պատրաստակամությունը:
Տեքստում նշվում է, որ ԵՄ-ն պնդում է Իռլանդիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի միջև սահմանի կարգավիճակի վերաբերյալ ժամանակավոր որոշման ճիշտ լինելը, որը վեճերի  է առաջացրել բրիտանացի քաղաքական գործիչների շրջանում: Եվրախորհուրդը նաև պատրաստակամություն է հայտնում այդ պլանի գործարկման դեպքում Մեծ Բրիտանիայի հետ բանակցություններ վարել սահմանի խնդրի լուծման այլընտրական տարբերակների շուրջ:

ЕС: повторных переговоров по Brexit не будет
Европейский совет в своих заключениях подтвердил собственное постановление от 25 ноября 2018 года, в котором одобрил соглашение о Brexit и утвердил политическую декларацию, передает Интерфакс.
"Союз поддерживает это соглашение и намерен приступить к его ратификации. Он не согласен на повторные переговоры", - сказано в тексте заключений, распространенном вечером в четверг в Брюсселе после первого дня заседаний саммита ЕС.
В Европейском совете подтвердили готовность налаживать максимально тесные отношения с Лондоном после Brexit и начать переговоры по этому вопросу сразу после выхода Великобритании из ЕС.
В тексте отмечается, что ЕС настаивает на правильности вызывающего споры среди британских политиков временного "страховочного решения" по статусу границы между Ирландией и Северной Ирландией. Европейский совет также выражает готовность в случае введения этого плана в действие, вести переговоры с Великобританией по поводу альтернативных вариантов решения проблемы границы.