Նախագահը շնորհավորական ուղերձ է հղել ՀՀ ազգային հերոս Հովհաննես Չեքիջյանի հոբելյանի առթիվ
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը դեկտեմբերի 23-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել ՀՀ ազգային հերոս, Հայաստանի պետական ակադեմիական երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Հովհաննես Չեքիջյանի ծննդյան 90-ամյա հոբելյանի առթիվ՝ մաղթելով նրան առողջություն, արևշատություն և ստեղծագործական անսպառ եռանդ:
«Հայ երգը և երաժշտությունը, որպես հոգու և հոգևորի համահավաք արտահայտություն, Ձեր խմբավարական տաղանդի շնորհիվ դարձել են միջազգային այն այցեքարտը, որով հպարտությամբ կարող ենք ներկայանալ ու ներկայացնել մեր երկիրն ու ժողովրդին:
Դուք դիրիժորական ու երգչախմբային արվեստի ինքնատիպ մարմնավորումն եք, Հայաստանի պետական կամերային երգչախմբի կենդանի արտացոլանքը, մարդ, որի ստեղծագործական շարունակական որոնումներն ու անսպառ էներգիան մեր մշակութային հարատևության երաշխիքն են:
Ձեր կատարողական անհատականության անջնջելի կնիքով աշխարհով մեկ բարձր հնչում է հայկական երգչախմբային արվեստի անունը»,- ինչպես տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ասված Է նախագահ Արմեն Սարգսյանի շնորհավորական ուղերձում:

Президент поздравил Национального героя Армении Ованеса Чекиджяна с юбилеем
Президент Армении Армен Саркисян 23 декабря направил поздравительное послание по случаю 90-летия Национального героя Армении Ованеса Чекиджяна, пожелав ему крепкого здоровья, долголетия и неиссякаемой творческой энергии.
"Армянская песня и музыка, как единое выражение души и духовности, благодаря Вашему таланту стали международной визитной карточкой, с которой с гордостью можем предстать миру и представить нашу страну и наш народ.
Вы – своеобразное воплощение дирижерского и хорового искусства, живое отражение Государственного камерного хора Армении, Вы - человек, непрестанные творческие искания и неиссякаемая энергия которого стали гарантией нашего культурного существования.
Слава армянского хорового искусства, с нестираемой печатью Вашей исполнительской индивидуальности, в полный голос звучит по всему миру", - как сообщает пресс-служба президента РА, говорится в послании президента Армении.