Բոլթոնը՝ Սիրիայից ԱՄՆ զորքերի դուրսբերման մասին
Սիրիայից ամերիկյան զորքի դուսրբերման գրաֆիկը ճկուն է, և կախված է քաղաքական որոշումներից, որնք դեռ պետք է իրագործվեն: Այս մասին, ինչպես փոխանցում է Bloomberg գործակալությունը, հայտարարել է ԱՄՆ նախագահի` ազգային անվտանգության գծով խորհրդական Ջոն Բոլթոնը:
«Սիրիայից ԱՄՆ զորքերի դուրսբերումը չի ենթադրում ազատ ժամանակացույցի հաստատում, ինչպես դա արեց նախագահ Բարաք Օբաման Աֆղանստանի դեպքում: Ժամանակացույցը կախված է քաղաքական որոշումներից, որոնք մենք պետք է իրագործենք», - ասել է Բոլթոնը:
ԱՄՆ նախագահի խորհդականը նշել է նաև, որ ամերիկյան զինծառայողները կմնան Սիրիայի հյուսիս-արևելյան հատվածում այնքան ժամանակ, քանի դեռ Թուրքիան չի համաձայնել երաշխավորել քրդերի անվտանգությունը:
«Մենք չենք կարծում, որ Թուրքիան պետք է ռազմական գործողություններ անցկացնի, եթե դրանք համաձայնեցված չեն և չեն իրականացվում ԱՄՆ-ի հետ համագործակցությամբ, առնվազն այն բանի համար, որ դրանք չսպառնան մեր զինծառայողներին և համապատասխանեն նախագահի պահանջներին, որոնց համաձայն մեզ հետ պայքար մղած սիրիական ընդդիմադիր ուժերը պետք է վտանգի չենթարկվեն», - ասել է Բոլթոնը:

Болтон - о выводе американских войск из Сирии
График вывода американских войск из Сирии является гибким и зависит от политических решений, которые еще предстоит реализовать. Об этом, как сообщило агентство ТАСС со ссылкой на агентство Bloomberg, заявил помощник президента США по национальной безопасности Джон Болтон.
"Вывод войск США из Сирии не подразумевает установления произвольного времени, как это сделал президент Барак Обама в случае с Афганистаном. График зависит от политических решений, которые нам необходимо реализовать", - приводит агентство слова Болтона.
Помощник президента США также отметил, что американские военнослужащие останутся в северо-восточной части Сирии, пока Турция не согласится гарантировать безопасность курдов.
"Мы не считаем, что Турция должна проводить военные операции, если они не согласованы и не проводятся в кооперации с США, по меньшей мере, для того чтобы они не угрожали нашим военнослужащим и соответствовали требованиям президента [США Дональда Трампа], согласно которым сирийские оппозиционные силы, сражавшиеся вместе с нами, не должны подвергаться опасности", - заявил Болтон.