Ադրբեջանը պետք է 15 հազար եվրոյի փոխհատուցում վճարի Հադիջա Իսմայլովային
Հունվարի 10-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հրապարակել է լրագրող Հադիջա Իսմայլովան ընդդեմ Ադրբեջանի կառավարության գործով որոշումը:
Գանգատը ներկայացվել էր անձնական կյանքի գաղտնիքի խախտման ոչ արդյունավետ քննության պատճառով, որը սկսվել էր լրագրողի անձնական կյանքին վերաբերող տեսակադրերի տարածման հետ կապված, հայտնում է news.am-ը՝ հղում կատարելով contact.az-ին:
Եվրոպական դատարանը ճանաչել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 8-րդ հոդվածով (հարգանք անձնական և ընտանեկան կյանքի նկատմամբ) և 10-րդ հոդվածով (արտահայտվելու ազատություն) Իսմայլովայի իրավունքների խախտումը:

Азербайджан должен выплатить Хадидже Исмайловой 15 000 евро
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) 10 января обнародовал решение по жалобе журналистки Хадиджи Исмайловой против правительства Азербайджана, передает contact.az.
Жалоба была подана из-за не эффективного расследования о нарушении тайны личной жизни, начатого в связи с распространением видеокадров, касающихся личной жизни журналистки.
Европейский суд признал нарушение прав Исмайловой по ст. 8 (уважение личной и семейной жизни) и 10 (свобода выражения), Европейской конвенции прав человека.
B то же время, ЕСПЧ не счел необходимым проведение расследования о нарушении статьи 6 (справедливое судебное разбирательства) Европейской конвенции прав человека.