Ադրբեջանը պետք է 15 հազար եվրոյի փոխհատուցում վճարի Հադիջա Իսմայլովային
Հունվարի 10-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հրապարակել է լրագրող Հադիջա Իսմայլովան ընդդեմ Ադրբեջանի կառավարության գործով որոշումը:
Գանգատը ներկայացվել էր անձնական կյանքի գաղտնիքի խախտման ոչ արդյունավետ քննության պատճառով, որը սկսվել էր լրագրողի անձնական կյանքին վերաբերող տեսակադրերի տարածման հետ կապված, հայտնում է news.am-ը՝ հղում կատարելով contact.az-ին:
Եվրոպական դատարանը ճանաչել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 8-րդ հոդվածով (հարգանք անձնական և ընտանեկան կյանքի նկատմամբ) և 10-րդ հոդվածով (արտահայտվելու ազատություն) Իսմայլովայի իրավունքների խախտումը:

Azerbaijan Has to Pay 15,000 Euros to Khadija Ismayilova
The European Court of Human Rights (ECHR) on January 10 announced the decision on the complaint of the journalist Khadija Ismayilova against the government of Azerbaijan, reports contact.az.
The complaint was filed due to an ineffective investigation into the violation of privacy , initiated in connection with the spread of video frames concerning the journalist's personal life.
The European Court found a violation of the rights of Ismayilova under Articles 8 (respect for personal and family life) and 10 (freedom of expression), the European Convention on Human Rights.
The court set a compensation for the journalist at 15,000 euros and another 1,750 euros for legal costs.