ԱՄԷ պետնախարարը Տիկին Նունե Սարգսյանին հրավիրել է Դուբայում անցկացվելիք գրքի փառատոնին
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ պաշտոնական այցով Միացյալ Արաբական Էմիրություններում գտնվող տիկին Նունե Սարգսյանն Աբդու Դաբիում հանդիպել է ԱՄԷ պետնախարար Ռիմ ալ Հաշիմի հետ։
Տիկին Նունե Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար։
Հանրապետության նախագահի տիկինը և պետնախարարը խոսել են երկու երկրների միջև մշակութային ու կրթական փոխգործակցության մասին։ Նշելով, որ Հայաստանում, և հայերն ընդհանրապես, մեծ ուշադրություն են դարձնում ազգային ավանդույթների ու պատմամշակութային ժառանգության պահպանմանը` տիկին Սարգսյանը ներկայացրել է Երևանի հին ձեռագրերի թանգարան-ինստիտուտի՝ Մատենադարանի պատմությունն ու գործունեությունը, տեղեկացրել, որ թանգարան-ինստիտուտում պահվում են հազարավոր, այդ թվում նաև արաբական ու իսլամական ձեռագրեր։
Հայտնելով, որ օրերս եղել է Շարժայի ժառանգության ինստիտուտում (Sharjah Institute for Heritage), որտեղ իրեն ցույց են տվել հին ձեռագրերի վերականգնման աշխատանքները՝ Նունե Սարգսյանն ընդգծել է, որ այս ոլորտում Հայաստանն ունի կուտակված մեծ փորձ։ Նա ԱՄԷ-ի փորձագետներին հրավիրել է Հայաստան՝ տեղում ծանոթանալու հայկական կողմի փորձառությանը, համագործակցելու հայ մասնագետների հետ։
ԱՄԷ պետնախարար Ռիմ ալ Հաշիմին իր հերթին նշել է, որ քաջատեղյակ է տիկին Նունե Սարգսյանի գործունեության մասին։ Հաշվի առնելով հանգամանքը, որ Հանրապետության նախագահի տիկինը նաև մանկական գրքերի հեղինակ է՝ ԱՄԷ պետնախարարը հրավիրել է տիկին Նունե Սարգսյանին, որպես պատվավոր հյուր, մարտ ամսին մասնակցելու Դուբայում կայանալիք գրքի փառատոնին։
Տիկին Նունե Սարգսյանն իր հերթին պետնախարար Ռիմ ալ Հաշիմին հրավիրել է Հայաստան՝ ծանոթանալու հայկական մշակույթին, ինչպես նաև խորացնելու հայ-էմիրաթական գիտակրթական կապերը։

Госминистр ОАЭ пригласила госпожу Нунэ Саркисян на фестиваль книги в Дубае
Находящаяся вместе с президентом Республики Армения Арменом Саркисяном с официальным визитом в Объединённых Арабских Эмиратах госпожа Нунэ Саркисян в Абу-Даби встретилась с Госминистром ОАЭ Рим аль-Хашими.
Госпожа Нунэ Саркисян выразила благодарность за теплый прием.
Супруга президента Республики и Госминистр говорили о культурном и образовательном взаимодействии между двумя странами. Отметив, что в Армении, и вообще армяне, обращают большое внимание на сохранение национальных традиций и культурно-исторического наследия, госпожа Саркисян представила историю и деятельность музея-института Матенадаран, сообщила, что в музее-институте хранятся тысячи рукописей, в том числе, также арабских и исламских.
Сообщив, что на днях побывала в Институте наследия в Шарже (Sharjah Institute for Heritage), где ей показали работу по восстановлению древних рукописей, Нунэ Саркисян подчеркнула, что в этой сфере Армения накопила большой опыт. Она пригласила экспертов ОАЭ в Армению, чтобы на месте ознакомиться с опытом армянской стороны, наладить сотрудничество с армянскими специалистами.
Госминистр ОАЭ Рим аль-Хашими в свою очередь отметила, что знает о деятельности госпожи Нунэ Саркисян. Учитывая то обстоятельство, что супруга президента Республики является также автором детских книг, Госминистр ОАЭ пригласила госпожу Нунэ Саркисян посетить в качестве почетного гостя фестиваль книги, который состоится в Дубае в марте месяце.
Госпожа Нунэ Саркисян в свою очередь пригласила Госминистра Рим аль-Хашими в Армению, для ознакомления с армянской культурой, а также для углубления армяно-эмиратских научно-образовательных связей.