ԱՄՆ-ում կստուգեն գրին-քարտ ստացած զորակոչիկներին
Պենտագոնը մտադիր է նոր կանոններ սահմանել, որոնք թույլ կտան ստուգել ԱՄՆ-ում բնակության թույլտվություն ստացած (այսպես կոչված գրին քարտ) կամ արտասահմանում ազգականներ ունեցող նորակոչիկներին: Այս մասին հայտնում է The Washington Post-ը` հղում անելով գերատեսչության նորկայացուցիչներին և ծառայողական փաստաթղթերին:
Նոր կանոնները ուժի մեջ կմտնեն մինչև փետրվարի 15-ը: Դրանք կվերաբերեն ոչ միայն օտարերկրացիներին, այլև ԱՄՆ քաղաքացիներին, որոնք ամուսնացել են այլ երկրի քաղաքացիություն ունեցող անձի հետ և որոնց ազգականների թվում կան երկքաղաքացիություն ունեցողներ:
Այսկերպ ամերիկյան իշխանությունները փորձում են նվազեցնել ահաբեկչության կամ լրտեսության հետ կապված զորակոչիկների թիվը:

В США будут проверять получивших грин-карту новобранцев
Министерство обороны США разрабатывает план проверки новобранцев, получивших разрешение на проживание в стране (с так называемыми грин-картами) или имеющих родственников за границей. Об этом, как передает Корреспондент, сообщила газета The Washington Post со ссылкой на представителей ведомства и служебные документы .
Новые правила должны вступить в силу не позднее 15 февраля и затронут тысячи человек в год. Они коснутся не только иностранцев, но и американцев, которые вступили в брак с гражданами других стран или имеющих родственников с двойным гражданством
"Одна из основных проблем, обусловивших принятие таких мер, связана с потенциальной (необходимостью) контрразведки и террористическими угрозами, − говорится в одном из документов Пентагона.