Սիրիան կարող է վերածվել Իսրայելի և Իրանի միջև ռազմական գործողությունների թատերաբեմի
Իսրայելը հունվարի 20-ի լույս 21-ի գիշերը հերթական անգամ հրթիռակոծել է Դամասկոսի միջազգային օդանավակայանի մերձակայքում գտնվող իրանական ռազմական օբյեկտները` վնաս հասցնելով նաև օդանավակայանի ենթակառուցվածքին: Ավիահարվածների արդյունքում եղել են զոհեր` այդ թվում սիրիական բանակի զինծառայողներ:
Իսրայելն արդեն ավելի քան երկու տարի է Սիրիայի տարածքում Իրանի դեմ ռազմական գործողություններ է իրականացնում, սակայն սովորաբար այդ մասին նախընտրում էր չխոսել: Վերջին շրջանում իսրայելական կողմը հաստատում է Սիրիայում իրանական թիրախներին հասցված հարվածները:
Սա թերևս կարող է նշանակել, որ Իսրայելը նախատեսում է Սիրիայում ակտիվացնել պայքարն Իրանի դեմ:  Ամերիկյան զորքերի դուրսբերումը Սիրիայից նշանակում է, որ հակամարտության կարգավորումից հետո Սիրիան, ըստ էության,  բաժանվելու է ազդեցության երեք գոտիների` Ռուսաստանի, Իրանի և Թուրքիայի. ԱՄՆ-ն այժմ հավակնում է Թուրքիայի հետ «կիսելու» Սիրիայում վերջինիս ազդեցության գոտին:
Սա Իսրայելի համար դժվար է լավ լուր անվանել. Սիրիայում ամրապնդվում է Իրանի` հրեական պետության տարածաշրջանային գլխավոր հակառակորդի ազդեցությունը: Թել-Ավիվին նախորդ տարի հաջողվեց Մոսկվայի միջնորդությամբ հասնել նրան, որ Իրանը հեռանա սիրիա-իսրայելական սահմանից, սակայն վերջինիս դժվար հաջողվի միայն դիվանագիտական միջոցներով հասնել իրանական դիրքերը նաև Լիբանանի հետ սահմանից հանելուն:
Սիրիայում Իրանի ազդեցության գոտու ամրագրումը Թել-Ավիվի համար նշանակում է, որ իրանական ազդեցությունը տարածաշրջանում ավելի է մեծանալու, և իսրայելական իշխանություններին հարկավոր է դրա դեմ քայլեր ձեռնարկել: Այս համատեքստում հետաքրքիր է, որ Իսրայելը որոշել է ակտիվացնել տարածաշրջանում Իրանի ազդեցության դեմ պայքարը ոչ միայն Սիրիայում, այլ նաև Լիբանանում` վերջնիս հետ սահմանին ռազմական գործողություն իրականացնելով Իրանի կողմից հովանավորվող շիական «Հզբոլլահ» շարժման դեմ:
Միևնույն ժամանակ պետք է նկատել, որ ԱՄՆ-ն ամբողջովին աջակցում է Սիրիայում Իսրայելի հակաիրանական պայքարը: Ավելին, Վաշինգտոնը քայլեր է ձեռնարկում Իրանի դեմ գլոբալ կոալիցիա ձևավորելու ուղղությամբ: Վերջինիս հաջողության դեպքում չի բացառվում, որ Սիրիայում Իսրայելը ոչ թե հաճախակիացնի Իրանի դիրքերին հարվածների պարբերականությունը, այլ լայնամասշտաբ գործողություն սկսի Սիրիան իրանական ազդեցությունից «ազատագրելու» ուղղությամբ:

Сирия может превратиться в сцену военных действий между Израилем и Ираном
В ночь на 21 января Израиль вновь нанес авиаудары по иранским военным объектам возле международного аэропорта Дамаска, нанеся ущерб инфраструктуре аэропорта. В результате авиаударов были жертвы, в том числе военнослужащие сирийской армии.
Израиль более двух лет проводит военные операции против Ирана на территории Сирии, но обычно предпочитает молчать об этом. В последнее время израильская сторона открыто говорит об атаках на иранские цели в Сирии. Это может означать, что Израиль планирует активизировать свою борьбу против Ирана в Сирии. Вывод американских войск из Сирии означает, что после урегулирования конфликта Сирия будет разделена на три зоны влияния - России, Ирана и Турции. США теперь претендуют на разделение с Турцией зон ее влияния в Сирии.
Это сложно назвать хорошей новостью для Израиля. В Сирии усиливается влияние главного регионального противника еврейского государства - Ирана. В прошлом году, благодаря посредничеству Москвы, Тель-Авиву удалось добиться, чтоб Иран покинул сирийско-израильскую границу, но вряд ли можно с помощью только дипломатических усилий добиться такого успеха и в вопросе ухода Ирана из сирийско-ливанской границы.
Укрепление за Ираном зоны влияния в Сирии для Тель-Авива означает, что иранское влияние в регионе будет расти, и израильским властям нужно принять меры против этого. В этом контексте интересно, что Израиль решил усилить борьбу против влияния Ирана в регионе не только в Сирии, но и в Ливане, проведя на ливано-израильской границе военную операцию против шиитского движения "Хезболла", которое спонсирует Иран.
В то же время следует отметить, что США полностью поддерживают антииранскую компанию Израиля в Сирии. Более того, Вашингтон предпринимает шаги по формированию глобальной коалиции против Ирана. В случае успеха последнего не исключено, что в Сирии Израиль не только часто будет наносить удары по позициям Ирана, но и начнет масштабную операцию по "освобождению" Сирии от иранского влияния.