Դա պարզապես շփում էր․ Փաշինյանը՝ Ալիևի հետ հանդիպման մասին
Ոչ մի արդյունք չի նախատեսվել: Մոսկվայում ԵՏՀ նիստից հետո ճեպազրույցի ժամանակ այս մասին հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով Դավոսում Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի շրջանակում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպման արդյունքների մասին հարցին:
«Ոչ մի արդյունք չկա: Դա պարզապես շփում էր: Ո՛չ Ալիևը, ո՛չ ես արդյունքներ չէինք ակնկալում: Մենք պարզապես խոսել ենք: Իհարկե, մենք քննարկել ենք Ղարաբաղը: Բայց դա պաշտոնական բանակցություն չէ, մենք պարզապես խոսում ենք այս հիմնահարցի մեր ընկալումների մասին, այն մասին, թե մենք ինքներս ինչպես ենք ընկալում այդ խնդիրը, ինչպես են ընկալում մեր ժողովուրդները»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Ի պատասխան հարցին՝ Ալիևի հետ հանդիպման ժամանակ արդյոք քննարկվե՞լ է տարածքների հանձնումը և Ստեփանակերտին բանակցային սեղան վերադարձնելը, Փաշինյանը նշել է, որ ամբողջ զրույցն ընթացել է իր հրապարակային հայտարարությունների շրջանակում: «Ես բարձրաձայնել եմ իմ հրապարակային հայտարարությունները և դիրքորոշումը: Ես ասել եմ, որ ներկայացնում եմ Հայաստանը, այլ ոչ Արցախը՝ այն պատճառով, որ Արցախի քաղաքացիները չեն մասնակցում Հայաստանի ընտրություններին և ինձ չեն ընտրել: Նրանք ունեն իրենց կառավարությունը, իրենց նախագահը: Ուստի ես չեմ կարող բանակցություններ վարել Արցախի անունից, ես կարող եմ բանակցություններ վարել Հայաստանի անունից»,- նշել է Փաշինյանը՝ հավելելով, որ չի կարող բացահայտել քննարկումների բոլոր մանրամասները, քանի որ դա բարոյական չէ:
Խոսելով Ալիևի հետ պաշտոնական բանակցությունների ժամկետների մասին՝ նա նշել է, որ 2 երկրների ԱԳ նախարարները բանակցություններ են վարում, բայց առայժմ կոնկրետություն չկա:

"Это было просто общение": Пашинян рассказал о встрече с Алиевым
Никаких итогов не предусматривалось. Как передает News.am, об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на брифинге в Москве после заседания ЕАК, отвечая на вопрос об итогах встречи с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым на полях ВЭФ в Давосе.
"Никаких итогов нет. Это было просто общение. Ни Алиев, ни я не ожидали результатов. Мы просто говорили. Конечно мы обсуждали Карабах. Но это не официальные переговоры, мы просто говорим о наших восприятиях этой проблемы, о том, как мы  сами воспринимаем эту проблему, как наши народы ее воспринимают".
Отвечая на вопрос, обсуждалась ли в ходе встречи с Алиевым сдача территорий и возвращение Степанакерта за стол переговоров, Пашинян отметил, что весь разговор проходил в рамках его публичных заявлений. "Я озвучил свои публичные заявления и позиции. Я сказал, что представляю Армению, а не Арцах по той причине, что граждане Арцаха не участвуют в выборах в Армении и не выбирали меня. У них есть свое правительство, свой президент. Поэтому я не могу вести переговоры от имени Арцаха, я могу вести переговоры от имени Армении", - отметил Пашинян.
Он добавил, что не может раскрыть всех деталей обсуждений, так как это неэтично. Говоря о сроках официальных переговоров с Алиевым, он отметил, что главы МИД двух стран ведут переговоры, но пока конкретики нет.