Պոմպեոն Վենեսուելայում ճգնաժամի կարգավորման ԱՄՆ հատուկ դեսպանորդ է նշանակել
Մայք Պոմպեոն Վենեսուելայի հանդեպ ԱՄՆ քաղաքականության համար պատասխանատու է նշանակել «բազեների» ճամբարի ներկայացուցիչ, հանրապետական Էլիոթ Աբրամսին, տեղեկացնում է News.am-ը՝ հղում անելով «Նեմեցկայա վոլնա»-ին։
Մի քանի տարի շարունակ Աբրամսը զբաղեցրել է տարբեր ղեկավար պաշտոններ հանրապետական մի քանի նախագահների վարչակազմերում՝ սկսած Ռեյգանից։ Այդ տարիներին նա իրեն դրսևորել է որպես «բազե» Լատինական Ամերիկայի հանդեպ, տեղեկացնում է AP տեղեկատվական գործակալությունը։
Նախկինում քաղաքական գործիչը  մեղադրվել է այն բանում, որ քննությունից թաքցրել է կարևոր տեղեկություն այսպես կոչված «Իրանգեյթի» հետաքննության ընթացքում (քաղաքական սկանդալ ԱՄՆ-ում 1980-ականների կեսերին), բայց հետագայում արդարացվել է։
Իրավիճակը Վենեսուելայում դառնալու է ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի հատուկ նիստի թեման, որը կանցկացվի Նյու Յորքում հունվարի 26-ին, ԱՄՆ նախաձեռնությամբ։ Սպասվում է, որ ԱՄՆ ԱԳՆ ղեկավար Մայք Պոմպեոն միջազգային հանրությանը կկոչի ճանաչել Խուան Գուայդոյին որպես Վենեսուելայի օրինական ժամանակավոր նախագահ։

Secretary of State Mike Pompeo has named former Republican Party official Elliot Abrams to handle US policy toward Venezuela, News.am reports citing The Associated Press.
The appointment of Abrams follows the Trump administration’s decision this week to recognize the leader of Venezuela’s parliament—Juan Guaidó—as the country’s legitimate leader and call for President Nicolás Maduro to step down.
Elliot Abrams served in top White House and State Department jobs under all Republican presidents since Ronald Reagan. He was considered for deputy secretary of state after President Donald Trump’s election but was reportedly rejected over alleged criticism he made of Trump.
In his previous government roles, Abrams was known as a hawk on Latin America and played a role in the Iran-Contra affair. He was convicted of withholding information from Congress during the Iran-Contra investigation but later pardoned.