Հուսով ենք, կգա այն օրը, երբ Ղարաբաղյան խնդիրը լուծված կլինի. Պատրիարք Կիրիլ
Մոսկվայի և համայն Ռուսիո պատրիարք Կիրիլը Կովկասի մուսուլմանների վարչության նախագահ Ալլահշուքյուր Փաշազադեի հետ հանդիպմանը կարծիք է հայտնել Ղարաբաղյան համակարտության կարգավորման կապակցությամբ: Այս մասին հաղորդում է Ռուսական Ուղղափառ եկեղեցու պաշտոնական կայքը, փոխանցում է News.am-ը:
Սրբազանը նաև հիշատակել է իր զրուցակցի և Վեհափառ Հայրապետի և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի մասնակցությամբ եռակողմ երկխոսությունը, որն արդեն 30 տարի շարունակ ընթանում է Ռուս Ուղղափառ եկեղեցու միջնորդությամբ և նպատակ ունի նպաստել Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը:
«Թեև այսօր ոչ մի լուրջ տեղաշարժ չկա, կարևոր է, որ պատերազմ չկա, - ասել է Սրբազանը: Մենք գերիների վերադարձի մասին պայմանագրի ենք հասել, ինչպես նաև համաձայնագիր  է կնքվել, որ կրոնական հուշարձանները և կառույցներն ավերող ոչ մի գործողություն չի ձեռնարկվելու՝ ոչ քրիստոնեական, ոչ մուսուլմանական: Այս ամենը չի կարող դրական կերպով չազդել Ղարաբաղի խնդրի հետ կապված թեմայի քննարկմանը: Եթե ամեն ինչ կախված լիներ կրոնական գործիչներից, մենք վաղուց կլուծեինք այդ խնդիրը:
Ուստի մենք մեր պարտքն ենք համարում բարերար կերպով ազդել, այդ թվում քաղաքական գործիչների վրա՝ նրանց խրախուսելով խնդրի խաղաղ կարգավորմանը: Մեծ հույս ունենք, որ կգա այն օրը, երբ այս խնդիրը կլուծվի»:

Russia Spiritual Leader Hopes Day will Come when Karabakh Conflict will be Resolved
At his meeting with Allahshukur Pashazadeh, the spiritual leader of Azerbaijanis and chairman of the Caucasian Muslim Board, Patriarch Kirill of Moscow and All Russia expressed a view on the resolution of the Nagorno-Karabakh conflict, News.am reports citing the official website of the Russian Orthodox Church.
Also, the Patriarch recalled the trilateral discourse between himself, his interlocutor and the Catholicos of All Armenians, and which continues for 30 years and aims to contribute to the settlement of this conflict.
“Even though there is no major [respective] change today, it’s important that there is no war,” Patriarch Kirill said. “We have reached an agreement on the return of captives, as well as an agreement has been signed that no action to destroy religious monuments and structures (…) will be taken. All this will have a positive impact on the discussion of the topic in connection with the Karabakh issue.
“If everything were dependent on religious figures, we would have long resolved that matter. So, we consider it our duty to beneficially influence, including politicians, by encouraging them to a pacific settlement of the issue. We have great hope that the day will come when this issue will be resolved.”