Թերեզա Մեյը թափանցիկ սահման է խոստացել Հյուսիսային Իռլանդիայի
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը Հյուսիսային Իռլանդիային խոստացել է պահպանել թափանցիկ սահմանը Իռլանդիայի Հանրապետության հետ և թույլ չտալ պատնեշների առաջացում այս շրջանի և Միացյալ Թագավորության մնացյալ մասի միջև: Նման հայտարարությամբ, Euronews-ի փոխանցմամբ, հանդես է եկել վարչապետ Մեյը Բելֆասթում:
«Ինչպես Եվրամիությունը, այնպես էլ Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը, Եվրամիությունից դուրս գալու մասին համաձայնագրի պատրաստման ընթացքում պարտականություն են ստանձնել չստեղծել կոշտ սահման: Եվ մենք` Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը, հստակ դիրքորոշում ունենք. կանենք հնարավորինս կոշտ սահմանից խուսափելու համար, նույնիսկ եթե դուրս գանք կոշտ Brexit-ով: Իհարկե, եթե իրադարձությունները նման ընթացք ստանան, մենք բանակցություններ կվարենք իռլանդական կառավարության և Եվրամիության հետ: Սակայն մենք ձգտում ենք դուրս գալ ԵՄ-ից համաձայնագրով և այնպես, որ իրագործվեն բոլոր պարտականությունները, որոնք ստանձնել են երկու կողմերն էլ Իռլանդիայի Հանրապետության և Հյուսիսային Իռլանդիայի միջև կոշտ սահմանի բացակայության առումով», - նշել է Մեյը:
Մեյի խոսքով` կառավարությունը մտադիր է ամրապնդել Հյուսիսային Իռլանդիայի ինքնավարությունը և միաժամանակ ձգտում է Թագավորության կյանքում շրջանի ավելի մեծ ինտեգրացիային:

Тереза Мэй пообещала Северной Ирландии сохранить прозрачную границу
Премьер-министр Великобритании Тереза Мэй пообещала Северной Ирландии сохранить прозрачную границу с республикой Ирландия и не допустить появления барьеров между регионом и остальным Соединённым Королевством. Как передает Еuronnews, такое заявление сделала Мэй в Белфасте:
«Как ЕС, так и правительство Великобритании при подготовке соглашения о выходе из Европейского Союза взяли на себя обязательства не устанавливать жёсткую границу. И мы, правительство Великобритании, придерживаемся чёткой позиции: мы сделаем возможное, чтобы избежать жёсткой границы, даже если дойдёт до брексита без соглашения. Конечно, если события примут такой оборот, мы будем вести переговоры с ирландским правительством и Европейским союзом. Но мы стремимся выйти из ЕС с соглашением и так, чтобы выполнялись обязательства, которые взяли на себя обе стороны в плане отсутствия жесткой границы между Северной Ирландией и Ирландией», - отметила Мей.
По словам Мэй, правительство намерено укрепить автономию Северной Ирландии и в то же время стремится к большей интеграции региона в жизнь Королевства.