ԱՄՆ-ն պատրաստ է զիջումներ անել Հյուսիսային Կորեային․ ԶԼՄ-ներ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը պատրաստ է Հյուսիսային և Հարավային Կորեայի միջև տնտեսական փոխգործակցություն վերստեղծել և այլ զիջումներ անել Փհենյանին՝ պայմանով, որ փետրվարի 27-28-ին Վիետնամում կայանալիք հանդիպման ժամանակ Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ինը համաձայնի իր երկրի միջուկահրթիռային զենքի մասնակի ոչնչացման հետ կապված զգալի քայլեր անել։ Այս մասին հաղորդում է ճապոնական Asahi Shimbun պարբերականը` ԱՄՆ վարչակազմի իր աղբյուրներին հղումով։
Տեղեկատվության համաձայն՝ Թրամփն ակնկալում է, որ Կիմ Չեն Ինը կհամաձայնի ապամոնտաժել Փհենյանից 80 կմ հեռավորությամբ գտնվող Յոնբենի միջուկային կենտրոնը, որտեղ պլուտոնիում է արտադրվում։
Վաշինգտոնում նաև ակնկալում են, որ Հյուսիսային Կորեան կոչնչացնի միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռները, որոնք կարող են հասնել մինչև ԱՄՆ։ Ի պատասխան՝ ԱՄՆ-ն պատրաստ է մարդասիրական օգնություն ցուցաբերել Հյուսիսային Կորեային։

США готовы пойти на уступки КНДР
Президент США Дональд Трамп готов пойти на воссоздание экономического взаимодействия между КНДР и Южной Кореей и прочие уступки Пхеньяну при условии, что во время встречи во Вьетнаме 27-28 февраля лидер КНДР Ким Чен Ын согласится на существенные шаги в частичной ликвидации ракетно-ядерного вооружения его страны. Об этом, как передает Корреспондент, сообщает японское издание Asahi Shimbun со ссылкой на источник в администрации США.
Согласно информации, Трамп ожидает от Ким Чен Ына гарантии демонтировать ядерный центр в Йонбене в 80 км от столицы КНДР, где производится оружейный плутоний.
Вашингтон также рассчитывает на ликвидацию межконтинентальных баллистических ракет Северной Кореи, способных долететь до территории Штатов. В ответ США готов также готовы оказать гуманитарную помощь КНДР.