Նախագահական ընտրություններին առաջադրվելու նպատակով սկսում եմ քաղաքական կոնսուլտացիաներ. Վիտալի Բալասանյան
Առաջիկա օրերին քաղաքական կոնսուլտացիաներ կսկսեմ 2020թ.-ին հանրապետությունում կայանալիք նախագահական ընտրություններին որպես նախագահի թեկնածու առաջադրվելու նպատակով,-«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում այսօր հայտարարել է Արցախի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի քարտուղար, Արցախի հերոս Վիտալի Բալասանյանը:
Նա հայտնել է, որ առաջիկա օրերին պատրաստվում է հանդիպումներ սկսել խորհրդարանական և արտախորհրդարանական քաղաքական ուժերի, հասարակական կազմակերպությունների, ակտիվ անհատների հետ, ինչպես նաև այցելել համայնքներ և հանդիպել  քաղաքացիների հետ. «Նրանց հետ քննարկելու 2020թ.-ին հանրապետությունում կայանալիք նախագահական ընտրություններին՝ որպես նախագահի թեկնածու իմ առաջադրվելու նպատակահարմարությունը: Ես արդեն հայտարարել եմ, որ առաջադրվելու դեպքում պետք է ունենամ ժողովրդի լայն հավանությունը, ուստի տրամաբանական եմ համարում նախևառաջ հանրային այսօրինակ քննարկումների ծավալումը»:
Արցախի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի խոսքով՝ մասնակցելով 2012թ.-ին նախագահական, ապա և 2015թ.-ին խորհրդարանական ընտրություններին՝ ինքը ներկայացրել է երկրի առաջ ծառացած սոցիալ-տնտեսական և անվտանգությանը վերաբերող բազմաթիվ ծրագրեր, որոնց մի մասը այսօր էլ կենսական ու հրատապ են:
«Հանրային քննարկումների ընթացքում կներկայացնեմ ինչպես այդ, այնպես էլ նոր ծրագրեր ու գաղափարներ: Ժողովրդի կողմից կլինի՞ լայն հավանություն և աջակցություն, ուրեմն անկասկած կառաջադրվեմ ու կպայքարեմ նախագահական մրցապայքարին»,- իր խոսքը եզրափակել է Վ. Բալասանյանը:

"Если со стороны народа будет широкая поддержка, то вступлю в борьбу за пост президента": Герой Арцаха Виталий Баласанян
"В ближайшие дни начну политические консультации – с целью выдвижения своей кандидатуры на предстоящих в 2020 году в Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)) выборах президента", – заявил сегодня в беседе с корреспондентом Artsakhpress секретарь Совета безопасности Республики Арцах, Герой Арцаха Виталий Баласанян.
Как передает Panorama.am, Виталий Баласанян сообщил, что в ближайшие дни собирается начать встречи с парламентскими и внепарламентскими политическими силами, общественными организациями, активистами, а также посещать общины и встречаться с гражданами.
"С целью обсудить с ними целесообразность выдвижения моей кандидатуры на предстоящих в 2020 году в республике президентских выборах. Я уже заявил, что в случае выдвижения у меня должно быть широкое одобрение народа, посему считаю логичным в первую очередь начаться подобные общественные обсуждения",  – пояснил он.
"Если со стороны народа будет широкая поддержка и одобрение, то я выдвину свою кандидатуру и вступлю в борьбу за пост президента", – резюмировал Баласанян.