«Ավրորա» ֆորումը կանցկացվի Հայաստանում հոկտեմբերի 14-21-ը
««Ավրորա» ֆորումի հիմքում մեր այն համոզմունքն է, որ գլոբալ հայերը եւ աշխարհի քաղաքացիները, որոնք ձգտում են դիմագրավել մարդկության առջեւ կանգնած հրատապ մարտահրավերներին, կարող են դա անել՝ հենվելով մարդասիրական, կրթական եւ տեխնոլոգիական լավագույն փորձի վրա՝ ապահովելու երկարաժամկետ առաջընթաց սոցիալական, մշակութային եւ գիտական ոլորտներում»,- ասել է «Ավրորա» ֆորումի համա­հիմ­նադիր Նուբար Աֆեյանը՝ ավելացնելով. «Մենք շնորհակալ ենք աշխարհի տարբեր կողմերից  մեզ միացած Բարի կամքի դեսպաններին, որոնց հետ այս նախաձեռնությունը պետք է հաջողության պատմություն դարձնենք»:
Այս մասին նշված է «Ավրորա» ֆորումի նախաձեռնողների տարածած հայտարարության մեջ:
Համագործակցելով հայաստանյան և օտարերկրյա բազմաթիվ կազմակերպութ­յուն­­ների հետ և ընդգրկելով տարբեր ոլորտներ՝ «Ավրորա» ֆորումը կենտրոնանալու է մարդկության առաջընթացի վրա՝ ստեղծելով միջազգային կապերը միակցելու և խթանելու, առկա մարտահրավերներն ու դրանց լուծումները քննարկելու բացառիկ հնարավորություն: «Ավրորա» ֆորումի հեռահար օրակարգի իրականաց­մա­նը սատարում են բազմաթիվ կազմակերպություններ՝ գլոբալ մարտահրավերները հաղթահարելու և տեղական զարգացումը խթանելու համընդհանուր հանձնառությամբ:
«Աշխարհի բազմաթիվ երկրներից բացառիկ անհատներ, որոնք նշանակալի ձեռքբերումների են հասել մարդկության առաջընթացի տարբեր ոլորտներում, հրավիրվում են միանալու և աջակցելու «Ավրորա» ֆորումի զարգացմանը: Նրանց անունները հանրությանը հայտնի կդառնան մարտի 10-ին՝ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության 4-րդ տարեդարձի խորհրդանշական օրը. «Ավրորա» ֆորումը հիմնադրվել է հենց վերջինիս կողմից՝ Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ (IDeA) հիմնադրամի, Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST), «Scholae Mundi» համաշխարհային կրթական հարթակի և «UWC Դիլիջան» միջազգային քոլեջի հետ համագործակցությամբ»,- նշել է «Ավրորա» ֆորումի խորհրդի անդամ Արման Ջիլավյանը:
«Ավրորա» ֆորումը կանցկացվի Հայաստանում 2019թ. հոկտեմբերի 14-21-ը: Ֆորումը կմիավորի սոցիալական, տեխնոլոգիական, նորարա­րությունների, կրթական և մարդասիրական ոլորտների աշխարհի առաջատար շրջանակներին՝ կյանքի կոչելով տարածաշրջանում եզակի համալիր մի ծրագիր:

Форум ''Аврора'' пройдет в Армении 14-21 октября
''В основе Форума ''Аврора'' лежит наша вера в то, что ''глобальные армяне'' и другие граждане мира, стремящиеся решить самые острые его проблемы, могут добиться устойчивых позитивных изменений в социальной, культурной и научной сферах, взяв на вооружение передовой опыт в гуманитарной, образовательной и технологической области, – заявил Нубар Афеян, соучредитель Форума ''Аврора''. – Мы признательны присоединившимся к нам послам со всего мира, которые помогут инициативе стать успешной''.
''Многочисленные проекты, направленные на успешное развитие Армении, позволили нам создать значительное сообщество соратников и партнеров. В открытом письме, опубликованном 28 октября 2016 года в газете New York Times, мы призвали глобальное армянское сообщество к более активному участию'', – добавил Рубен Варданян, соучредитель Форума ''Аврора''.
Благодаря сотрудничеству с многочисленными организациями в Армении и за ее пределами, чья деятельность охватывает самые разные сферы, посвященный прогрессу человечества ''Форум ''Аврора'' станет уникальной возможностью собраться вместе, укрепить международные связи и обсудить современные вызовы и новый подход к ним. Широкая повестка Форума ''Аврора'' будет определяться партнерскими организациями, которые объединяет намерение найти решения глобальных проблем и способствовать развитию на местном уровне.
''Мы предложили выдающимся личностям со всего мира, известным своими достижениями в различных областях прогресса человеческого общества, присоединиться к Форуму ''Аврора'' и внести свой вклад в реализацию нашего видения. Многие ведущие деятели уже приняли это приглашение. Их имена будут названы 10 марта 2019 года – в символический для Гуманитарной инициативы ''Аврора'' день, четвертую годовщину создания организации, учредившей Форум ''Аврора'' совместно с благотворительным фондом ''Инициативы развития Армении'' (IDeA Foundation), Научно-технологическим фондом Армении (FAST), глобальной образовательной платформой ''Школы мира'' (Scholae Mundi) и международным колледжем UWC Dilijan в Армении'', – сказал Арман Джилавян, член совета директоров Форума ''Аврора''.
Первый Форум ''Аврора'' пройдет в Армении 14-21 октября 2019 года. Конференция соберет ведущих мировых экспертов в области социальных, научно-технологических, образовательных и гуманитарных инноваций и станет первой подобной инициативой в регионе.