Եղածը չպետք է կրկնվի. Արմինե Ադիբեկյանը` Սումգայիթի ջարդերի մասին (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Երեսունմեկ տարի առաջ՝ 1988 թվականի փետրվարի 27-29-ը, Սումգայիթ քաղաքում ադրբեջանական իշխանությունները իրականացրեցին հայ բնակչության ջարդեր և բռնի տեղահանություն:
Թեմայի վերաբերյալ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է սոցիոլոգ, ադրբեջանագետ Արմինե Ադիբեկյանի հետ հարցազրույցի երկրորդ մասը:
31 տարի առաջ այսօրը սկսվեցին Սումգայիթի ջարդերը: Տիկի'ն Ադիբեկյան, ըստ Ձեզ` Սումգայիթի, ինչպես նաև Կիրովաբադի (Գանձակի) և Բաքվի ջարդերը, ստացե՞լ են արդյոք համապատասխան իրավական գնահատական:
- Սումգայիթն ու Կիրովաբադը տեղի են ունեցել Խորհրդային միության ժամանակ, իսկ Բաքվի ջարդերը` ԽՍՀՄ փլուզումից հետո: Այստեղ պետք է հասկանալ, որ պատասխանատվություն կրողների ու պատասխանատվության բաշխման գործընթացները տարբեր են:
Սումգայիթի պարագայում Խորհրդային իշխանությունները, ելնելով տարբեր նկատառումներից, փորձեցին քողարկել, մեղմել տեղի ունեցածը, ինչն էլ հետագայում բերեց մնացած ողբերգություններին: Տեղի ունեցածը ներկայացվեց որպես զանգվածային անկարգություններ` չնայած դրանք լուրջ ջարդեր էին:
Չնայած այդ ամենին, այնուամենայնիվ, Խորհրդային միությունը լուրջ վերաբերմունք ցուցաբերեց, հարուցվեցին քրեական գործեր, նույնիսկ դատական գործերից մեկն ավարտվեց մահապատժով: Դատական ու հետաքննական գործերը կիսվել էին մի քանի մասի, քանի որ դրանք մի փաթեթով իրականացնելու դեպքում աղմկահարույց պատկեր կստացվեր և ակնհայտ կդառնար, որ տեղի էին ունեցել կազմակերպված ջարդեր` էթնիկ հողի վրա: Եվ դա էր պատճառը, որ գործերը կիսել էին ու ցրվել Խորհրդային միության տարածքով: Դատական քննությունը տարբեր քաղաքներում էր իրականացվում` հիմնական մասը հենց Բաքվում, մի մասը` Բելառուսում և Վորոնեժում: Ամենամեծ, ամենասարսափելի գործը դատական հետաքննության ենթարկվեց Մոսկվայում:
Այսինքն` խորհրդային իշխանություններն իրենց իրավասության և իրենց ողջամտության սահմաններում անում էին ամեն ինչ: Մի կողմից նրանք թույլ չտվեցին, որպեսզի ազգայնական կրակը բոցավառվի, մյուս կողմից էլ ադրբեջանական իշխանություններին և հայատյացությամբ լցված զանգվածին համոզեցին նրանց անպատժելիության մեջ, որից հետո էլ տեղի ունեցան ոչ միայն Կիրովաբադի, այլ նաև Բաքվի հայերի առաջին ոտնձգությունները:
Երբ ուսումնասիրում ենք փաստաթղթերը, առավել քան պարզ է դառնում, որ իրականում հայերի ջարդերը սկսվել են 1988 թվականի ամռանից, պարզապես դրանք լոկալ էին, զանգվածային բնույթ չէին կրում, իսկ ադրբեջանական իշխանությունները հետաքննություն չէին սկսում և այդ գործերն այդպես էլ չբացահայտվեցին:
Իսկ ինչ վերաբերում է Կիրովաբադին, ապա այնտեղ լուրջ հետևանքներ չեղան, քանի որ Սումգայիթի փորձից ելնելով` հայերը համախմբվեցին և կազմակերպված պաշտպանություն իրականացրեցին: Տեղի ունեցավ լուրջ դիմադրություն, և արդյունքում հնարավոր եղավ լքել քաղաքն առանց մարդկային կորուստների:
1990 թվականի հունվարի 13-ից արդեն սկսվեցին հայերի ջարդերը Բաքվում: Սա արդեն այն դեպքն է, որ այսպես ասած, կրում էր զանգվածային բնույթ: Սպանությունները, ոտնձգությունները սկսեցին 1988-ի ամռանից: Կարելի է ասել, որ Սումգայիթը աննկատ անցավ, քանի որ ոչ մի կերպ չլուսաբանվեց, թե որտեղ կամ ում են ձերբակալել: Եթե Ադրբեջանում իմանային, որ մահապատիժ է հասել այդ արարքի համար, ապա հետագա գործողությունները գուցե տեղի չունենային: Պարզ կդառնար, որ սա շատ ավելի լուրջ է, քան մտնել հայի տուն «ծեծել, սպանել, ունեցվածքը յուրացնել»: Անպատժելիության արդյունքում տեղի ունեցան հետագա ոճրագործությունները:
1990 թվականին արդեն Խորհրդային միությունը գոյությունը գրեթե դադարեցրել էր, պետական ինստիտուտները արդեն չէին գործում, իսկ դրանց ֆունկցիաները Ադրբեջանի տարածքում իրականացնում էր Ազգային ճակատը: Հունվարի 13-ին սկսվեցին հայերի ջարդերը Բաքվում, որոնք ավարտվեցին հունվարի 19-ին, երբ Խորհրդային միության բանակը տանկերով մտավ Բաքու, որպեսզի կանխի արնահեղությունը: Հունվարի 20-ին տանկերի տակ զոհվեցին 100-150 մարդ: Այդ օրն Ադրբեջանում կոչում են «սև հունվար», իսկ այդ մարդկանց` շեհիդներ, այսինքն մարդիկ, ովքեր զոհվել են հանուն Ադրբեջանի անկախություն: Սակայն սա չի համապատասխանում իրականությանը, եղելությունը հետևյալն էր. Ազգային ճակատը ժողովրդին դուրս էր բերել փողոցներ` կոչ անելով չենթարկվել բանակին, զորքերին և սեփական մարմնով պահել տանկերը, իսկ տանկերը իրենց գործն արեցին ու մինչև վերջ գնացին:
- Շատ է խոսվում միջազգային իրազեկվածությունը բարձրացնելու անհրաժեշտության մասին, իսկ մեր հասարակության իրազեկվածությունը թեմայի վերաբերյալ բավարար համարո՞ւմ եք: Ի՞նչ քայլեր է անհրաժեշտ ձեռնարկել այդ ուղղությամբ:
- Եթե անկեղծ լինեմ ես շատ զարմացած եմ, քանի որ միշտ կարծել եմ, որ այդ պատմությունները բոլորը գիտեն, ոչ մեկի համար գաղտնիք չի: Սակայն վերջերս մի առիթով հասկացա, որ երիտասարդությունն իրազեկվածության խնդիր ունի:
Այս խնդիրն ունի պետական աջակցության ու միջամտության կարիք: Նախ պետք է հասկանալ թե որ տարիքից է պետք խոսել այս մասին, որպեսզի ընկալումը ճիշտ լինի:
Մենք խնդիր ունենք երիտասարդ սերնդի հետ աշխատանք տանելու, իրազեկելու: Այստեղ մենք պետք է ցուցաբերենք զգուշավորություն, քանի որ բացառելի չի, որ կնետվենք այլատյացության «գիրկը» և երիտասարդության մոտ կարծրատիպեր կձևավորվեն, որն անթույլատրելի է:
Անհրաժեշտ է, որպեսզի լուրջ հանձնաժողով աշխատի, որը բաղկացած կլինի պատմագետներից, հոգեբաններից, մանկավարժներից: Պետք է կարողանանք մի կողմից ճիշտ տեղեկատվություն տրամադրել, մյուս կողմից` թույլ չտալ, որ այն դառնա «ադրբեջանատյացության» հիմք: Այսինքն, պետք է իմանալ եղելությունը, ճիշտ գնահատել մեղավորներին, հասկանալ պատճառի ու հետևանքի խնդիրը: Այս ամենի արդյունքում երիտասարդների մոտ չպետք է սերմանել այն միտքը, որ ադրբեջանցին ասոցացվի Սումգայիթի, ու մահվան արժանի, միայն «քանդող» էակի հետ:
Ամփոփելով կարող եմ ասել, որ խնդիր ունենք ճիշտ մատուցման, ճիշտ ընկալման հետ: Այս ամենը չպիտի բերի այլատյացության դրսևորումների` իր հետևանքներով: Սակայն պետք է փաստել, որ եղածը չպետք է կրկնվի:

Безнаказанность Сумгаита породила дальнейшее зло (эксклюзив)
- 31 год назад в эти дни имели место сумгаитские погромы. Г-жа Адибекян, как Вы думаете, получили ли надлежащую правовую оценку антиармянские погромы Сумгаита, а также Кировабада (Гандзака) и Баку?
- Погромы в Сумгаите и Кировабаде имели место во время Советского Союза, а погромы в Баку – уже после распада СССР. Здесь следует понимать, что процессы распределения и несения ответственности разнятся.
В случае с Сумгаитом советские власти – исходя из разных побуждений - пытались замаскировать, смягчить происходящее, что стало причиной дальнейших трагичных событий. Произошедшее было представлено в качестве массовых беспорядков, хотя это были серьезные погромы.
Несмотря на все это, Советский Союз серьезно отнесся к происшедшему, были возбуждены уголовные дела, даже один из судебных процессов завершился вынесением смертного приговора. Судебные разбирательства и следственные дела были разделены на несколько частей, поскольку в случае их рассмотрения в одном пакете возник бы скандал, и было бы очевидно, что имели место организованные массовые убийства на этнической почве. Вот почему все судебные дела были распределены и рассеяны по территории Советского Союза. Судебные разбирательства проводились в разных городах, в основном в Баку, частично - в Белоруссии и в Воронеже. Самый большой, самый страшный случай расследовался в Москве.
То есть советские власти делали все в пределах своей компетенции и своего разумения. С одной стороны, они не позволили разгореться националистическому огню, а с другой стороны, они убедили азербайджанские власти и массы, наполненные антиармянскими настроениями, в своей безнаказанности, после чего произошли первые посягательства не только на армян в Кировабаде, но и в Баку.
Когда мы изучаем документы, становится ясно, что массовые убийства армян начались летом 1988 года, но они были локальными, а не массовыми, и власти Азербайджана не начали расследование, и эти случаи так и не были раскрыты.
Что касается Кировабада, тут серьезных последствий не было, поскольку, наученные сумгаитским опытом, кировобадские армяне объединились и попытались организованно обороняться. Было организовано серьезное сопротивление, в результате которого армянам удалось покинуть город без человеческих жертв.
С 13 января 1990 года массовые убийства армян начались уже в Баку. Это стало уже носить массовый характер. Убийства, погромы начались летом 1988 года. Можно сказать, что Сумгаит "прошел" незамеченным - нигде не было информации о том, кто, где и за что был арестован. Если бы в Азербайджане знали, что кто-то за подобное получил смертный приговор, не произошло бы того, что имело место впоследствии. Было бы понятно, что это гораздо серьезнее, чем войти в дом армян, "побить, убить, овладеть их собственностью". Как следствие безнаказанности были совершены новые преступления.
В 1990 году Советский Союз практически прекратил свое существование, государственные институты не функционировали, их функции в Азербайджане выполнял Народный фронт. 13 января в Баку начались массовые погромы армян, которые завершились 19 января, когда Советская армия с танками вошла в Баку, чтобы предотвратить кровопролитие. 20 января под танками погибли 100-150 человек. Этот день в Азербайджане называют "черный январь", а этих людей - шехидами, мучениками, теми, кто погиб ради независимости Азербайджана. Однако это не соответствует действительности, на самом деле случилось следующее: Народный фронт выводил людей на улицы, призывая их не подчиняться армии и заслонять танки собственными телами, но танки сделали свое дело и пошли до конца.
- Сегодня много говорится о необходимости повышения уровня осведомленности мирового сообщества о случившемся. Как считаете, наша общественность достаточно знакома с этой темой? Какие шаги следует предпринять в этом направлении?
- Если быть искренней, я очень удивлена, так как всегда думала, что эти истории знают все, и случившееся - ни для кого не секрет. Но недавно столкнулась с тем, что молодежь не особо осведомлена о событиях в Сумгаите, Баку, Кировабаде.
Эта проблема нуждается в государственном вмешательстве и государственной поддержке. Надо понять, в каком возрасте следует начать говорить об этом, чтобы сделать восприятие понятным. Есть задача - работать с молодым поколением, информировать их. И здесь мы должны проявлять осторожность, потому что не исключено, что мы можем сделать сдвиг в сторону ксенофобии и сформировать у молодежи определенные стереотипы, что недопустимо.
Необходимо, чтобы работала серьезная комиссия, состоящая из историков, психологов и педагогов. Надо суметь, с одной стороны, предоставить молодежи правильную информацию, и с другой стороны - не допустить, чтобы она стала основой азербайджанофобии. Другими словами, необходимо знать реальность, оценить степень виновности преступников, понимать причины и следствие проблемы. В результате этого молодые люди не должны ассоциировать всех азербайджанцев с Сумгаитом и думать, что все они заслуживают смерти.
В заключении должна сказать, что у нас есть проблема с правильным преподнесением информации и правильным ее восприятием. Могу сказать одно: случившееся не должно повториться.