Թրամփն ու Կիմ Չեն Ինը համաձայնության չհասան գագաթաժողովում
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը և Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ինը չկարողացան համաձայնության հասնել Հանոյի գագաթաժողովում: Այդ մասին ասվում է Սպիտակ տան տարածած հայտարարությունում:
«Այս անգամ ոչ մի համաձայնություն ձեռք չի բերվել, բայց երկրների ղեկավարների թիմերը ծրագրում են հանդիպումները շարունակել հետագայում»,- ասվում է հրապարակված փաստաթղթում:
«ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ինը շատ լավ և կառուցողական հանդիպումներ են անցկացրել 2019 թվականի փետրվարի 27-28-ին վիետնամական Հանոյում: Երկու առաջնորդները քննարկել են ապամիջուկայնացման առաջխաղացման ուղիները, ինչպես նաև տնտեսական զարգացման հայեցակարգերը», - ասվում է հայտարարությունում:
Թրամփը և Կիմ Չեն Ինը պլանավորվածից շուտ են լքել գագաթաժողովի անցկացման վայրը՝ Sofitel Legend Metropole հյուրանոցը:
Պաշտոնական գրաֆիկի համաձայն` երկու երկրների ղեկավարները ընդլայնված կազմով բանակցություններից հետո պետք է հանդիպեին աշխատանքայն ճաշի ժամանակ, իսկ այնուհետև մասնակցեին փաստաթղթերի ստորագրմանը:

Trump-Kim Summit Cut Short in Hanoi with No Agreement
President Donald Trump insisted that his summit with North Korean dictator Kim Jong Un was "very productive," but said he decided there was no agreement worth signing on Thursday, CNN reports.
"Sometimes you have to walk and this was just one of those times," Trump said during a news conference following the end of the summit, which ended sooner than expected.
"We had a really very productive time. We thought and I thought and (US Secretary of State Mike Pompeo) felt that it wasn't a good thing to be signing anything," Trump said.
The two leaders departed the Metropole Hotel, where the talks unfolded, around 1:30 p.m. local time, roughly four-and-a-half hours after the talks began.
They left without participating in a working lunch and joint agreement signing ceremony that had been originally listed on the schedule.