Պայթունավտանգ իրավիճակ Վենեսուելայում. հայ համայնքը կարող է վտանգի առաջ կանգնել
Վենեսուելան այսօր, փաստացի, հայտնվել է քաղաքացիական պատերազմի եզրին: Ինքնահռչակ նախագահ Խուան Գուաիդոն, նախօրեին  վերադառնալով Կարակաս, բանակցություններ է սկսել վարել Վենեսուելայի պետական արհմիությունների հետ` կոչ անելով նրանց գործադուլներ սկսել ամբողջ երկրի տարածքով: Գուաիդոյի այս քայլը նպատակ է հետապնդում ավելի խորացնել երկրում տիրող քաղաքական ճգնաժամը, ինչն էլ ըստ նրա` կհանգեցնի Նիկոլաս Մադուրոյի իշխանության տապալմանը:
Սակայն նշենք, որ ներկայումս Վենեսուելայի բնակչությունը բաժանված է երկու ճամբարների: Չնայած կասկածի տակ է դրվում Մադուրոյի իշխանության լեգիտիմությունը, այնուամենայնիվ, հարկ է նկատել, որ բնակչության մի մասն աջակցում է վերջինիս: Ուստի` բռնի կերպով նրան իշխանությունից հեռացնելու դեպքում երկու կողմերի միջև բախումներն, ամենայն հավանականությամբ, անխուսափելի  են լինելու:
Բացի այդ, Վենեսուելայում տեղի ունեցող զարգացումներն, ընդհանուր առմամբ, ապակայունացնում են իրավիճակը նաև հարևան երկրներում:  Այդ մասին է վկայում ԱՄՆ-ից մարդասիրական օգնություն փոխանցելու պատճառով Վենեսուելայի և Կոլումբիայի հարաբերություններում ստեղծված լարվածությունը: Երկու երկրների սահմանին տեղի ունեցած բախումները, որոնց հետևանքով երկու կողմից էլ զոհեր և վիրավորներ եղան, հանգեցրեց նրան, որ Վենեսուելան հայտարարեց Կոլումբիայի հետ դիվանագիտական կապերը խզելու և երկրից կոլումբիացի դիվանագետների մի մասին արտաքսելու մասին: Բացի այդ, Վենեսուելայի իշխանությունները փակեցին նաև Բրազիլիայի հետ սահմանը՝ թույլ չտալով միջազգային օգնության մուտքն այդ սահմանից, ինչը կրկին բախումների առիթ հանդիսանալով` հանգեցրեց մարդկային զոհերի:
Ստեղծված իրավիճակը վտանգներ է ստեղծում նաև Վենեսուելայում և հարևան երկրներում բնակվող հայ համայնքների համար:  Բնականաբար, այժմ Հայաստանի համար կարևորագույն խնդիր պետք է դառնա ամենօրյա իրավիճակային զարգացումներն ուշադրության կենտրոնում պահելը և Վենեսուելայի հայ համայնքի հետ կապերի ակտիվացումը:
Նշենք, որ Վենեսուելայում ներկայումս բնակվում է մոտ 4000 հայ: Հայերը Վենեսուելայում սկսել են հաստատվել XX դ. սկզբին: Գաղթել են առավելապես Մերձավոր Արևելքի երկրներից, հատկապես Սիրիայից: Համայնքը ձևավորվել է 1930-ական թթ.-ին: Նրանց զգալի մասը կենտրոնացված է Կարակասում, մնացյալները բնակվում են Կունամա, Մարակայ, Վալենսիա, Բարսելոնա, Պուերտո Լա Կրուս քաղաքներում: Տեղի հայերի զգալի մասն արաբախոս է և իսպանախոս:
Վենեսուելայի հայ համայնքի ազգային կյանքը կազմակերպում է Գաղութային գործադիր վարչությունը: Համայնքում գործում են ՀՅԴ տեղական կազմակերպությունը, Արարատ հայկական ընկերակցությունը, Տիկնանց միությունը, տարբեր երիտասարդական միություններ, ինչպես նաև շաբաթօրյա վարժարան:
Հայոց հոգևոր հովվության կենտրոնը Կարակասի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցին է, որը կառուցվել է 1987թ.-ին և պատկանում է Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության Հյուսիսային Ամերիկայի Արևելյան նահանգների թեմին:
2001 թվականին Կարակասի հրապարակներից մեկում տեղի հայ համայնքի հովանավորությամբ տեղադրվել է Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձան-կոթող: Նշենք, նաև, որ 2005 թ. հուլիսի 14-ին Վենեսուելայի ազգային խորհրդարանը պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը:[1]
Ինչ վերաբերում է Բրազիլիային, ապա ներկայումս բրազիլահայերի թիվը կազմում է շուրջ 100,000, ինչն արձանագրվել է նաև 2015թ. հունիսի 2-ին ԲԴՀ Ազգային կոնգրեսի Դաշնային Սենատի` Հայոց Ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևում: Նրանք հիմնականում կենտրոնացված են Սան Պաուլոյում, Ռիո դե Ժանեյրոյում, Ֆորտալեզայում, Մատո Գրոսոյում, Պորտո Ալեգրեյում: Նրանց մեծ մասը թրքախոս է կամ արաբախոս:[2]
Բրազիլահայ համայնքը ղեկավարվում է իր կանոնադրությամբ: Այսօր Սան Պաուլո քաղաքում գործում է Հայ առաքելական «Սուրբ Գրիգոր» եկեղեցին` Էջմիածնական առանձին թեմի կարգավիճակով: Գործում են նաև Հայ Ավետարանական և Հայ Կաթողիկե եկեղեցիները, «Դուրյան» ազգային ամենօրյա վարժարանը, հայկական ծերանոցը, «Արարատ» հիվանդանոցը: Գործում է «Արմենիա Վիվա» հայկական ռադիոժամն ու «Արմենիա» ինտերնետային (www. armenia.com.br) կայքէջը:
Բրազիլիայի հայ համայնքի քաղաքական թևը ներկայացված է ՍԴ Հնչակյան, Ռամկավար Ազատական կուսակցությունների բրազիլական մասնաճյուղերով (ենթարկվում են արգենտինյան համապատասխան վարչություններին), ինչպես նաև ՀՅ Դաշնակցության կոմիտեով:
Բավականին ակտիվ և նախաձեռնող գործունեություն է ծավալում Հայ օգնության միությունը, որի հովանավորության ներքո գործում է նաև հայկական ծերանոցը: 1994 թվականից Սան Պաուլոյում է գործում նաև «Հայաստան» հիմնադրամի մասնաճյուղը:
Անդրադառնալով Կոլումբիային նշենք, որ չնայած երկրում «Արմենիա» անունով քաղաքի առկայությանն, այդ երկրում առանձին հայ համայնք գոյություն չունի:

Армянская община Венесуэлы может оказаться в опасности
Венесуэльский политический кризис становится все более взрывоопасным. Сегодня Венесуэла фактически на грани гражданской войны. Самопровозглашенный президент Хуан Гуайдо вернулся в Каракас и начал переговоры с государственными профсоюзами Венесуэлы, призвав их объявить забастовку по всей стране. Этот шаг Гуайдо направлен на дальнейшее углубление политического кризиса, который, по его словам, приведет к свержению власти Николая Мадуро.
Отметим, что в настоящее время население Венесуэлы разделено на два лагеря. Несмотря на то, что ставится вопрос о легитимности власти Мадуро, часть населения поддерживает последнего. Ясно, что в случае насильственного отстранения Мадуро от власти столкновения между двумя сторонами, скорее всего, будут неизбежными.
События в Венесуэле дестабилизируют и ситуацию в соседних странах. Об этом свидетельствует напряженность в отношениях Венесуэлы с Колумбией по причине гуманитарной помощи, направленной из США. Столкновения на границе двух стран, в результате которых есть погибшие и раненые с обеих сторон, привели к тому, что Венесуэла объявила о разрыве дипломатических связей с Колумбией и депортации некоторых колумбийских дипломатов из этой страны.
Кроме того, власти Венесуэлы также закрыли границу с Бразилией, не позволив пересечения международной помощи там, что тоже привело к столкновениям и человеческим жертвам. Естественно, что создавшаяся ситуация представляет определенную опасность для армянских общин в Венесуэле и соседних стран. Потому для Армении очень важно регулярно следить за развитием ситуации и активизировать связи с армянской общиной Венесуэлы.
В настоящее время в Венесуэле проживает около 4000 армян. Армяне там обосновались в начале 20 века. Они мигрировали в Венесуэлу в основном с Ближнего Востока, в частности, из Сирии. Армянская община Венесуэлы была сформирована в 1930-ых годах. Большинство армян живут в Каракасе, но наши соотечественники есть и в Кунаме, Маракойе, Валенсии, Барселоне, Пуэрто де ла Круз. Большинство местных армян являются носителями арабского и испанского языков.
Жизнь армянской общины в Венесуэле координирует исполнительный совет Диаспоры. В общине действует местная организация АРФД, Армянский союз Арарат, Общество женщин, различные молодежные объединения, а также субботняя гимназия. Армянский религиозный центр в Каракасе - это церковь святого Григория Просветителя, построенная в 1987 году и принадлежащая Восточной епархии североамериканского католикосата Великого Дома Киликии.
В 2001 году местная армянская община стала инициатором установления на одной из площадей Каракаса памятника жертвам Геноцида армян. Следует отметить, что 14 июля 2005 года парламент Венесуэлы официально признал Геноцид армян.
Что касается Бразилии, то в настоящее время число бразильских армян составляет около 100 000, что также было зафиксировано в резолюции о Геноциде армян, принятой 2 июня 2015 года со стороны Федерального сената Бразилии. Бразильские армяне в основном сосредоточены в Сан-Паулу, Рио-де-Жанейро, Форталезе, Мато-Гросо, Порто-Алегре. Большинство из них говорит по-турецки или по-арабски.
Армянская община Бразилии живет согласно своему Уставу. Сегодня в Сан-Паулу действует церковь Святого Григория, имеющая статус отдельной Эчмиадзинской епархии ААЦ. Есть также Армянская евангелистская и Армянская католическая церкви, Национальная ежедневная школа "Дурьян", армянский дом престарелых, больница "Арарат". Работают также армянская радиостанция "Армения Вива" и интернет-сайт "Армения" (www.armenia.com.br).
Политическое крыло бразильской армянской общины представлено бразильскими филиалами партий Гнчакян, Рамкавар, Азатакан (подчиняются аргентинским филиалам), а также комитетом АРФ Дашнакцутюн. Достаточно активную деятельность развернул Союз армянской помощи, под патронажем которой функционирует и армянский дом престарелых. С 1994 года в Сан-Паулу действует филиал Всеармянского фонда "Айастан".
Что касается Колумбии, то стоит отметить, что в этой стране нет отдельной армянской общины - несмотря на то, что в Колумбии есть город, который называется "Армения".
Отметим, что сегодня для армян Латинской Америки наступили непростые времена. Наши соотечественники проходят через те же испытания, что и венесуэльцы, а также жители соседних стран. Мы будем следить за дальнейшим развитием событий и за судьбой армянских общин латиноамериканских стран.