2018-ին ավելի քան 27 հազար հայ ստացել է ՌԴ քաղաքացիություն
Վերջին հինգ տարիներին Ռուսաստանի քաղաքացիություն ստացած օտարերկրացիների թիվն ավելացել է երկու անգամ։ ՌԴ ՆԳՆ տվյալներով՝ 2018-ին Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի է դարձել 269,4 հազար օտարերկրացի, այն դեպքում, երբ 2013-ին ՌԴ քաղաքացիություն ստացածների թիվը կազմում էր 135,8 հազար, փոխանցում է RT-ն։
2018 թվականին ավելի հաճախ Ռուսաստանի քաղաքացիություն ստացել են ուկրաինացիները (83 հազար մարդ), ղազախները (45.3 հազար), տաջիկները (35.7 հազար), հայերը (27.1 հազար) և ուզբեկները (21 հազար)։
Նշվում է, որ ՌԴ քաղաքացի դառնալ ցանկացող օտարերկրացիների թիվն ավելացել է Ռուսաստանում քաղաքացիության ինստիտուտի արդիականացման և մարդկանց առանձին խմբի համար քաղաքացիություն ձեռք բերելու լրացուցիչ արտոնությունների ստեղծման արդյունքում։

В 2018 году более 27 тыс. армян получили гражданство РФ
Число иностранцев, получивших российское гражданство, за пять лет выросло в два раза. В 2018 году его получили 269,4 тыс. человек, тогда как в 2013 году — 135,8 тыс. человек. Об этом сообщает RT со ссылкой на МВД.
Чаще всех российский паспорт получали выходцы с Украины (83 тыс. человек), Казахстана (45,3 тыс.), Таджикистана (35,7 тыс.), Армении (27,1 тыс.) и Узбекистана (21 тыс.).
В МВД отметили, что увеличению этого показателя способствует модернизация института гражданства в России и создание на законодательном уровне дополнительных преференций его приобретения для отдельных категорий лиц.