Լատվիան Ռուսաստանի հետ սահմանին փշալարով պարիսպ է կառուցել
Լատվիան ավարտել է Ռուսաստանի հետ սահմանին 93 կիլոմետրանոց փշալարե պարսպի կառուցման աշխատանքները: Այս մասին, ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, հայտնել է LETA  գործակալությունը` հղում կատարելով Լատվիայի սահմանային պահպանության պետական ծառայությանը:
2015թ. ընդունված որոշման համաձայն, ընդհանուր առմամբ, պլանավորովում էր ամրապնդել և մոդեռնիզացնել 282.6 կմ ռուս-լատվիական սահմանը: Վերանորոգման աշխատանքների նախագծում ներառված է նաև հատուկ փայտե կամրջակների, արահետների, վերահսկման շերտերի և պարսպի կառուցում ՌԴ-ի հետ սահմանի առանձին հատվածներում: Պարսպի բարձրությունը, հաշվի առնելով փշալարը, կազմում է 2.7 մետր: Այս նպատակով հատկացված ընդհանուր միջոցները կազմում են 21 մլն եվրո:
«Մինչև 2018թ. դեկտեմբերի 31-ը կառուցվել է 207 կմ երկարությամբ սահմանային շերտը և ի սկզբանե պլանավորված 93 կիլոմետրանոց պարիսպը: Սահմանամերձ հատվածի կառուցման ավարտը նախատեսվում  է 2020թ.», - նշել են սահմանային պահպանության պետական ծառայությունում:

Латвия возвела забор с колючей проволокой на границе с Россией
Латвия завершила работы по возведению 93-километрового забора с колючей проволокой на границе с Россией. Об этом, как передает агентство ТАСС, в понедельник сообщает местное информагентство LETA  со ссылкой на Государственную службу пограничной охраны страны.
Согласно принятому в 2015 году решению, всего планируется укрепить и модернизировать 282,6 км латвийско-российской границы. В проект по обустройству включено возведение специальных деревянных мостков, патрульных троп, контрольных полос и забора на отдельных участках границы с РФ, высота которого с учетом колючей проволоки составляет 2,7 метра. Общие расходы на эти цели составляют 21 млн евро.
"До 31 декабря 2018 года обустроена пограничная полоса длиной 207 км и построены изначально запланированные 93 км забора. Обустройство пограничной полосы планируется завершить в 2020 году", - отметили в службе погранохраны.