Brexit-ի ժամկետի կարճաժամկետ հետաձգում հնարավոր է միայն որոշակի պայմանների դեպքում. Դոնալդ Տուսկ
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը հայտարարել է, որ Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու ժամկետի երկարաձգումը հնարավոր է, սակայն որոշակի պայմանների դեպքում:
«Կարծում եմ` Brexit-ի ժամկետի կարճաժամկետ հետաձգում հնարավոր է, եթե Համայնքների պալատը հավանություն տա գործարքին, իսկ մինչ այդ Եվրամիությունից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու ժամկետի հետաձգման հարցը մնում է բաց»,- Euronews-ի փոխանցմամբ` հայտարարել է Դոնալդ Տուսկը:
Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ժան-Կլոդ Յունկերը խորհուրդ է տվել Մեծ Բրիտանիային լքել Եվրամիությունը մինչև Եվրախորհրդարանի ընտրությունները, որոնք կայանալու են 2019-ի մայիսին:
Իր կարճ ուղերձում Դոնալդ Տուսկը նշել է նաև, որ հաջորդ շաբաթ Brexit-ի հարցով ԵՄ արտահերթ գագաթաժողով անցկացնելու անհրաժեշտություն չի տեսնում:
Հիշեցնենք, երեկ՝ մարտի 20-ին, Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը խնդրել էր Եվրամությանը հետաձգել Brexit-ի ժամկետը մինչև այս տարվա հունիսի 30:

“A short Brexit extension is "possible" but "conditional", EU Council President Donald Tusk said on Wednesday, in a short press conference in reaction to UK PM Theresa May's decision to ask Brussels for a Brexit extension until June 30, Euronews reported.
The condition for an extension is for the British parliament to vote for the Withdrawal Agreement deal that Prime Minister Theresa May struck with the EU, Tusk stated.
The head of the European Commission, Jean-Claude Juncker, recommended the UK to withdraw from the EU before the European Parliament elections, which will be held in May 2019.
The EU27  leaders will meet to discuss Brexit at the European Council in Brussels on March 21.
Tusk mentioned that he "did not foresee" the need for an additional extraordinary meeting to discuss Brexit after the summit.
In a letter to the EU sent on Wednesday, May requested an extension to Article 50, which she triggered on 29 March 2019 and gave the UK two years to negotiate its EU exit.