Չինաստանի «վտանգավոր» հետաքրքրվածությունը Եվրոպայով
Նախորդ շաբաթ Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզում ամփոփվեց Չինաստանի ղեկավար Սի Ծինպինի՝ Արևմտյան Եվրոպա կատարած այցը: Ելիսեյան պալատում ֆրանսիայի ղեկավարի հետ ունեցած բանակցությունների արդյունքում համաձայնություն ձեռք բերվեց Ֆրանսիայի և ողջ Միության տնտեսության մեջ ավելի քան 40 մլրդ եվրոյի չինական ներդրումներ կատարելու շուրջ:
Խոսքը վերաբերում է, մասնավորապես, մարտի 25-ին երկու երկրների ղեկավարների կողմից ստորագրված մեկ տասնյակից ավել պայմանագրերին, որոնք վերաբերում են ավիալայներների, սառեցված թռչնամսի մատակարարումներին, ատոմային էներգետիկայի և շրջակա միջավայրի պաշտպանության ոլորտներին և այլն:
Հին Աշխարհը՝ Երկնատակի ուշադրության կենտրոնում
Չինաստանի իշխանությունների կողմից Եվրոպայի հետ համագործակցության սերտացմանն ուղղված ջանքերն ակնհայտ են: Ֆրանսիայի այցին նախորդեց Սի Ծինպինի՝ Իտալիա կատարած ացյելությունը, որի արդյունքում Իտալիան դարձավ Մեծ յոթնյակի և Եվրամիության ակունքներում կանգնած առաջին պետությունը, որը պատրաստակամություն հայտնեց միանալու չինական «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» ներդրումային ծրագրին: Վերջինիս միանալու Իտալիայի պատրաստակամությունը փաստող Փոխհամաձայնության հուշագրին զուգահեռ, երկու երկրների միջև կնքվեց 29 առևտրային համաձայանգիր՝ 7 մլրդ եվրո  ընդհանուր արժողությամբ:
Հատկանշական է, որ եվրոպական մյուս առաջնորդների կողմից Իտալիային ուղղված քննադատության ֆոնին ԵՄ մյուս առնացքային երկիրը՝ Ֆրանսիան, է Չինաստանի հետ կնքում ավելի մեծ արժողությամբ պայմանագրեր:
Եվրոպան անհանգստացած է Չինաստանի մեծացող ներկայությունից
Հունաստանում ծագած ճգնաժամից հետո, որն իր ազդեցությունն ունեցավ Եվրամիության  տնտեսության վրա, ԵՄ ղեկավարներն ունեն միության ամրությունը պահպանելու ու խնդիրներն արագ լուծելու անհրաժշետություն:  Մեծ Բրրիտանիայի հետ ապահարզանի մինչ  օրս շարունակվող ցավոտ գործընթացն էլ ավելի խոցելի է դարձրել Եվրամիության տնտեսական կարողությունների հարցը: Այս ֆոնին, ԵՄ համար արտաքին հարված կարող է հանդիսանալ որևէ երրորդ երկրի տնտեսական ներկայությունը միության ներսում: Չինաստանի կողմից ԵՄ առանձին պետությունների հետ համաձայնագրերի կնքումը, որքան էլ ներդրումների իմաստով դրական լինի, փաստացի թուլացնում է միության տնտեսական հիմքերը՝ տնեսությունը դնելով կախվածության մեջ: Սա է  «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» չինական նախաձեռնության նկատմամբ  վերապահումներով վերաբերվելու պատճառներից մեկը: Զուր չէ, որ այդ նախագծի մասին խոսելիս Մերկելը նշել է. «Մենք ՝ եվրոպացիներս, ցանկություն ունենք դրանում դերակատարություն ունենալու: Միաժամանակ, փոխադարձ տրամադրվածությունը պետք է դրսևորվի երկու կողմերից էլ, և մենք դրա փնտրտուքի հարցում ունենք որոշակի դժվարություններ»:
Եվրոպական այս անհանգստությունների և խանդի արդյունքում Էմանուել Մակրոնի հետ հանդիպմանը հաջորդեց Սի Ծինպինի, Մակրոնի, Մերկելի և Յունկերի միջև քառակողմ ամփոփիչ հանդիպումը:
Չին-Եվրոպական նոր տանդեմ՝ ընդդեմ Միացյալ Նահանգների
Վերոնշյալ քառակողմ հանդիպման ուղերձները երկուսն էին.
1. Չինական որևէ ձևաչափի ներկայացվածությունը եվրոպական տնտեսությունում չի կարող դուրս գալ վերահսկողությունից և մշտապես գտնվում է ԵՄ միասնական ղեկավարության ներքո:
2. Չինաստանի հետ Եվրոպայի՝ նոր հարթություն տեղափոխվող հարաբերությունները միասնական ճակատ են ընդդեմ Միացյալ Նահանգների:
Վերջինիս մասին փաստում են քառակողմ հանդիպման ընթացքում քննարկված այնպիսի հարցերը, ինչպիսիք են Առևտրի համաշխարհային կազմակեպության բարեփոխմանը, Կլիմայական փոփոխությունների Փարիզյան համաձայանգրի նոր մեխանիզմների մշակմանն ուղղված ջանքերի մեկտեղումը:  Հայտնելով այդ ուղղություններով փոփոխությունների անհրաժեշտության մասին՝ կողմերը փաստացի հստակեցրեցին ապրիլին 9-ին կայանալիք ԵՄ- Չինաստանի գագաթաժողովի օրակարգային հարցերից որոշները:
Չինաստանն՝ ավելի բաց աշխարհի ներդրողների համար
Չին-եվրոպական սպասվող գագաթաժողովի քննարկվող հարցերից են նաև օտարերկրյա ներդրումների փոխադարձ երաշխիքների, ինչպես նաև եվրոպական ընկերությունների համար չինական շուկայի բացման հետ կապված հարցերը:
Վերջինիս մասով Չինաստանն հետևողական քաղաքականություն է իրականացնում: Պատահական չէ, որ մինչ եվրոպական տուրնեն, այդ երկրում ընդունվեց օտարերկրյա ներդրումների մասին նոր օրենք, որով էականորեն պարզեցվում են արտասահմանյան կապիտալի՝ դեպի Չինաստան ներհոսքի ընթացակարգերը:
Այս իմաստով, նաև հաշվի առնելով առաջիկա գագաթաժողովը, սպասելի է, որ օրենքից առաջին «օգտվողները» կլնեն հենց եվրոպացիները:
Հաշվի առնելով համաշխարհային տնտեսությունում Չինաստանի ներկայացվածության բարձր մակարդակը, Եվրոպայի հետ համագործակցության խորացմանն ուղղված հետևողական ջանքերն, ինչպես նաև հենց Եվրոպայում ստեղծված բարդ իրավիճակը, կարելի է ակնկալել ԵՄ-Չինաստան հարաբերությունների որակական փոփոխություններ: Գրեթե անհերքելի այս փաստի եվրոպական հակարդարձումն ու իրավիճակի վերահսկողությունը, գոնե այս պահի դրությամբ, հնարավոր է չինական ծրագրերի նկատմամբ բաց լինելով, ինչը եվրոպացի առաջնորդների կողմից, կարծես, գիտակցված դիրքորոշում է:

China’s “Dangerous” Interest in Europe
China’s president Xi Jinping summed up his visit to Western Europe last week in France’s capital Paris. In the talks with France’s Macron agreements were reached on € 40 billion  Chinese investment in France and the Union.
Namely on March 25 the heads of two states signed about a dozen of agreements on airliners, frozen poultry supply, nuclear energy and environment.
Europe in Chinese spotlight
Chinese authorities make explicit efforts to strengthen ties with Europe. The visit to France came after Xi Jinping’s visit to Italy, which resulted in Italy’s membership in The Great Seven and its becoming the first EU state to express willingness to join the Chinese Belt and Road initiative. The evidence is the memorandum of understanding, as well as 29 trade agreements concluded between the two countries, worth € 7 billion.
It is noteworthy that against the backdrop of European leaders’ condemnation of Italy another key EU country, France concludes agreements with China of more worth.
Europe concerned about increasing Chinese presence
Following the Greek crisis that had its imprint on the EU economy, the EU leaders face the urge to promptly address issues and maintain the stability of the Union. The painful Brexit process has made the EU economic capability issue even more vulnerable. Against this backdrop the EU can suffer an outside blow from a third country’s presence inside the Union. China’s concluding agreements with EU states separately, however positive they might be investment-wise, in fact shakes the Union’s economic basis by making them dependent. This is one of the reasons for reservations against the Chinese Belt and Road initiative. Merkel said about the initiative, “We, the European people, wish to have a role in it. However, mutual understanding should come from both sides and as of now we face difficulties in searches for it.”
The European concerns and jealousy resulted in quadrilateral meeting between Xi Jinping, Macron, Merkel and Junker.
A new Chinese-European tandem against the US
The quadrilateral meeting sent the following messages:
1. Chinese presence in any format in the European economy can’t get out of control and is permanently under the EU.
2. China’s relationships with Europe on a new platform are a joint front against the US.
The latter is evidenced by issues discussed at the quadrilateral meeting, such as improvement of the WTO, combining efforts to develop new mechanisms for the Paris Convention on Climate Change. Noting the need for changes in those directions, the sides clarified some of the issues on the EU-China Summit agenda to be held on April 9.
China more open to world investors
Among the issues to be discussed at Chinese-European summit are mutual guarantees of foreign investment, as well as the opening of the Chinese market for European companies.
China is consistent in their policy about this. It is no coincidence that before the European tour, a new law on foreign investment had been adopted in that country which substantially simplifies the procedure of foreign capital inflow into China.
In this light and given the upcoming summit it is expected that Europeans will be the first “to take advantage” of the law.
Given China’s prolific presence in the global economy, consistent efforts in reinforcing cooperation with Europe as well as the complicated situation in Europe one can expect EU-China relationships quality changes. The European confrontation to this almost undeniable fact and control of situation, at least as of now is possible by being open to Chinese initiatives, which sounds to be a reasonable decision on part of the European leaders.