ԵՄ-ն Փաշինյան-Ալիև հանդիպման արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածություններն անվանել է հուսադրող
Եվրոպական Միությունը վերահաստատում է լիարժեք աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին Ղարաբաղյան հակամարտությունը կարգավորելու գործընթացում:
«Հուսադրող են ղեկավարների հավատարմությունը հրադադարի ռեժիմն ամրապնդելու և խաղաղության համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու, ինչպես նաև նրանց պատրաստակամությունը քայլեր ձեռնարկել արդյունավետ բանակցությունները շարունակելու ուղղությամբ: Եվրոպական Միությունն անհամբերությամբ սպասում է ինչպես հումանիտար ոլորտում Վիեննայի պայմանավորվածության, այնպես էլ ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու համաձայնության ուղղությամբ քայլերի մշակմանը, ինչի մասին պայմանավորվել են արտաքին գործերի նախարարները Փարիզում, 2019 թվականի հունվարի 16-ին: Եվրոպական Միությունը պատրաստ է աջակցել այդ ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին: Եվրոպական Միությունը կրկին վերահաստատում է լիարժեք աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին, այդ թվում՝ Հարավային Կովկասում և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ ներկայացուցչի միջոցով, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակությունների շրջանում վստահության ամրապնդման միջոցառումների շրջանակներում»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Maja Kocijancic, Spokesperson for Foreign Affairs and Security Policy/European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations, made a statement on the first meeting of the leaders of Armenia and Azerbaijan under the auspices of the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group.
"The recommitment by the leaders to strengthening the ceasefire and to promoting an environment conducive to peace, as well as their stated readiness to take further steps toward result-oriented negotiations, is encouraging.
The European Union looks forward to the implementation of the Vienna agreement to develop measures in the humanitarian field, as well as of the agreement on measures to prepare the populations for peace, reached by the Foreign Ministers in Paris on 16 January 2019 and stands ready to support these efforts.
The European Union reiterates its full support to the mediation efforts and proposals of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, including through the EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia, as well as through civil society confidence-building measures across the conflict divide", the statement said