Վարչապետն այցելել է «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոն (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի, Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորների, ՀՀ ՊՆ և ԶՈՒ բարձրաստիճան ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ այցելել է «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոն՝ հարգանքի տուրք մատուցել 2016թ. ապրիլյան պատերազմի ժամանակ զոհված հերոսների և Արցախյան ազատամարտում իրենց կյանքը զոհաբերած հերոսների հիշատակին:
Վարչապետը ծաղիկներ է դրել սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի և զորավար Անդրանիկ Օզանյանի շիրիմներին, ապրիլյան պատերազմում իրենց կյանքը զոհած հերոսների շիրիմներին, մոտեցել նրանց հարազատներին և զորակցության խոսքեր ասել: Նիկոլ Փաշինյանը ծաղկեպսակ է դրել զոհված ազատամարտիկների հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիրին: «Եռաբլուր»-ում մատուցվել է հոգեհանգստի կարգ:
Լրագրողների հետ ճեպազրույցում Նիկոլ Փաշինյանը, պատասխանելով հարցին, թե ինչ հետևություններ են արվել ապրիլյան պատերազմից 3 տարի անց, նշել է. «Ես ասել եմ նախկինում, և այսօր էլ այդ խնդիրն իմ օրակարգում է և կառավարության օրակարգում է՝ մենք պետք է խորությամբ և լրջությամբ հասկանանք, թե ինչ է տեղի ունեցել և հետևություններ անենք»:
Ադրբեջանի նախագահի հետ վերջին հանդիպմանը և սահմանային իրավիճակին վերաբերող հարցադրման առնչությամբ երկրի վարչապետն ասել է. «Բանակցային գործընթացը, խաղաղ գործընթացը պետք է շարունակվի, բայց մենք պետք է հասկանանք նաև, որ քանի դեռ հակամարտությունը կարգավորված չէ, մենք՝ որպես պետություն, ժողովուրդ, պետք է պատրաստ լինենք ցանկացած զարգացման»։
Անդրադառնալով ՀՀ պաշտպանության նախարարի՝ օրեր առաջ Նյու Յորքի հայ համայնքի հետ հանդիպման ժամանակ արված հայտարարությանը վերաբերող հարցին՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Դավիթ Տոնոյանի հայտարարության շուրջ աղմուկն անիմաստ է, որովհետև, ճիշտն ասած, եթե Դավիթ Տոնոյանն այլ հայտարարություն աներ, ես նրան կազատեի պաշտպանության նախարարի պաշտոնից, որովհետև ի՞նչ է ասել պաշտպանության նախարարը, ասել է՝ եթե հանկարծ պատերազմ լինի, մեր ձգտումը լինելու է՝ հաղթել այդ պատերազմում: Եթե հանկարծ պաշտպանության նախարարը որևէ այլ բան մտածի, ինքը պետք է պաշտպանության նախարար չաշխատի: Սա որևէ կերպ ստվեր չի գցում կարգավորման խաղաղ գործընթացի վրա, ընդհակառակը, շեշտում է խաղաղ կարգավորման գործընթացի կարևորությունը: Պաշտպանության նախարարը գործում է վարչապետի ղեկավարման և ենթակայության ներքո»:

Пашинян посетил воинский пантеон "Ераблур" (фотографии)
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня в сопровождении председателя Национального Собрания Арарата Мирзояна, депутатов фракции "Мой шаг", высокопоставленных представителей МО и ВС Армении посетил воинский пантеон "Ераблур", чтобы воздать дань уважения памяти погибших в ходе четырехдневной апрельской войны 2016 года и Арцахской освободительской войны героев.
Премьер-министр возложил цветы к могилам спарапета Вазгена Саркисяна и полководца Андраника Озаняна, героев апрельской войны, подошел к их родственникам и высказал им слова поддержки. Никол Пашинян возложил венок к памятнику, увековечивающему память воинов-освободителей. В пантеоне "Ераблур" состоялась служба панихиды.
В ходе брифинга, отвечая на вопрос том, какие выводы были сделаны спустя три года после апрельской войны, Никол Пашинян отметил: "Я уже говорил раньше, и сегодня эта задача находится в моей повестке и в повестке правительства: мы должны глубоко и серьезно изучить, что произошло, и сделать выводы".
В связи с вопросом о последней встрече с президентом Азербайджана и ситуации на границе премьер-министр сказал: "Переговорный процесс, мирный процесс должен быть продолжен, но мы также должны понимать, что до тех пор, пока конфликт не урегулирован, мы как государство, как народ, должны быть готовы к любому развитию событий".
Коснувшись вопроса о заявлении министра обороны Давида Тонояна на днях в ходе встречи с армянской общиной Нью-Йорка, премьер-министр Никол Пашинян отметил: "Шум вокруг заявления Давида Тонояна бессмысленный, так как, честно, говоря, если бы Давид Тоноян сделал другое заявление, то я бы освободил его от должности министра обороны Армении. Что сказал министр обороны? Он сказал, что если вдруг будет война, то мы будем стремиться победить в этой войне. Если бы министр обороны думал иначе, то он не должен был бы работать министром обороны. Это никоим образом не бросает тень на мирный процесс урегулирования конфликта, наоборот, подчеркивает важность переговорного процесса. Министр обороны работает под руководством и в подчинении премьер-министра".