Վարչապետն այցելել է «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոն (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի, Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորների, ՀՀ ՊՆ և ԶՈՒ բարձրաստիճան ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ այցելել է «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոն՝ հարգանքի տուրք մատուցել 2016թ. ապրիլյան պատերազմի ժամանակ զոհված հերոսների և Արցախյան ազատամարտում իրենց կյանքը զոհաբերած հերոսների հիշատակին:
Վարչապետը ծաղիկներ է դրել սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի և զորավար Անդրանիկ Օզանյանի շիրիմներին, ապրիլյան պատերազմում իրենց կյանքը զոհած հերոսների շիրիմներին, մոտեցել նրանց հարազատներին և զորակցության խոսքեր ասել: Նիկոլ Փաշինյանը ծաղկեպսակ է դրել զոհված ազատամարտիկների հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիրին: «Եռաբլուր»-ում մատուցվել է հոգեհանգստի կարգ:
Լրագրողների հետ ճեպազրույցում Նիկոլ Փաշինյանը, պատասխանելով հարցին, թե ինչ հետևություններ են արվել ապրիլյան պատերազմից 3 տարի անց, նշել է. «Ես ասել եմ նախկինում, և այսօր էլ այդ խնդիրն իմ օրակարգում է և կառավարության օրակարգում է՝ մենք պետք է խորությամբ և լրջությամբ հասկանանք, թե ինչ է տեղի ունեցել և հետևություններ անենք»:
Ադրբեջանի նախագահի հետ վերջին հանդիպմանը և սահմանային իրավիճակին վերաբերող հարցադրման առնչությամբ երկրի վարչապետն ասել է. «Բանակցային գործընթացը, խաղաղ գործընթացը պետք է շարունակվի, բայց մենք պետք է հասկանանք նաև, որ քանի դեռ հակամարտությունը կարգավորված չէ, մենք՝ որպես պետություն, ժողովուրդ, պետք է պատրաստ լինենք ցանկացած զարգացման»։
Անդրադառնալով ՀՀ պաշտպանության նախարարի՝ օրեր առաջ Նյու Յորքի հայ համայնքի հետ հանդիպման ժամանակ արված հայտարարությանը վերաբերող հարցին՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Դավիթ Տոնոյանի հայտարարության շուրջ աղմուկն անիմաստ է, որովհետև, ճիշտն ասած, եթե Դավիթ Տոնոյանն այլ հայտարարություն աներ, ես նրան կազատեի պաշտպանության նախարարի պաշտոնից, որովհետև ի՞նչ է ասել պաշտպանության նախարարը, ասել է՝ եթե հանկարծ պատերազմ լինի, մեր ձգտումը լինելու է՝ հաղթել այդ պատերազմում: Եթե հանկարծ պաշտպանության նախարարը որևէ այլ բան մտածի, ինքը պետք է պաշտպանության նախարար չաշխատի: Սա որևէ կերպ ստվեր չի գցում կարգավորման խաղաղ գործընթացի վրա, ընդհակառակը, շեշտում է խաղաղ կարգավորման գործընթացի կարևորությունը: Պաշտպանության նախարարը գործում է վարչապետի ղեկավարման և ենթակայության ներքո»:

Accompanied by National Assembly Speaker Ararat Mirzoyan, MPs from My Step parliamentary faction and senior army officials, Prime Minister Nikol Pashinyan visited Yerablur military pantheon to pay tribute to the heroes who died in the April War of 2016 and those who sacrificed their lives in the Artsakh Liberation War.
The Prime Minister laid flowers at the graves of Sparapet Vazgen Sargsyan, General Andranik Ozanian, and the April War heroes. Nikol Pashinyan talked to the latter’s family members, expressing his sympathy and support. The Premier laid a wreath at the Memorial to Perished Freedom Fighters. A requiem service was held at Yerablur.
In a briefing with journalists, answering a question about the conclusions made 3 years after the April War, Nikol Pashinyan said: “I have repeatedly referred to this issue in the past, and today it is high on my government’s agenda: we must deeply and seriously understand what happened then and make relevant conclusions.”
Concerning his latest meeting with Azerbaijan’s President and the situation at the Line of Contact, the Premier stated, in part: “The negotiations and the peace process need to be continued, but as long as the conflict has not been settled yet, we should be prepared for any development as a nation.”
Touching upon the Armenian Defense Minister’s statement made at a recent meeting with the representatives of the Armenian community in New York, The Prime Minister noted: “There is too much pointless talk about Davit Tonoyan’s statement. To be honest, if Davit Tonoyan had made another statement, I would have dismissed him from the post of Defense Minister. In fact, the Defense Minister has said that we should strive to be on the winning side if there ever happens to be a war. This does not shade the peace process in any way; on the contrary, it stresses the importance of the peace process. Note that the Minister of Defense is acting under Prime Minister’s supervision and subordination.”