Վստահություն` առանց պայմանավորվածությունների կատարմա՞ն
Այս օրերին լրանում է Ապրիլյան պատերազմի 3-րդ տարելիցը: Եվ այժմ առավել քան երբևէ արդիական է խոսել այն մեխանիզմների մասին, որոնք նախատեսված են կանխարգելելու հնարավոր ռազմական գործողությունների վերսկսումն ու հրադադարի ռեժիմի խախտումները:
Ապրիլյան պատերազմից հետո նման մեխանիզմների շուրջ պայմանավորվածություններ ձեռք բերվեցին Վիեննայում և Սանկտ-Պետերբուրգում, այնուհետև՝ վերահաստատվեցին Ժնևում: Դրանք ենթադրում էին միջնորդների և միջազգային հանրության անմիջական ներգրավմամբ և երաշխավորմամբ մեխանիզմների ներդրում, որոնք թույլ կտային արձանագրել հրադադարի խախտման դեպքերը, ինչը, բնականաբար, վեր կհաներ նաև մեղավորներին: Թափանցիկ և միջազգայնորեն ընդունելի մեխանիզմ:
Ադրբեջանն ամեն ինչ արեց դրանց ներդրումը թույլ չտալու, դրանցից ձերբազատվելու համար: Այդ թվում՝ օգտվեց Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխությունից, նոր իշխանությունների հետ ձեռք բերեց երկկողմ բանավոր պայմանավորվածություն հրադադարը պահպանելու վերաբերյալ: Եվ պահպանելով այդ պայմանավորվածությունը (առնվազն՝ դեռ պահպանելով)՝ օրակարգից դուրս մղեց Վիեննան, Սանկտ-Պետերբուրգն ու Ժնևը: Այսօր այդ մասին խոսելիս հնչում է հակափաստարկ՝ թե ի վերջո անվանումն է կարևոր, թե՞ իրականությունը. նոր պայմանավորվածությունը գործում է, սահմանին զինվորներ չեն զոհվում:
Անխոս, այդ տեսանկյունից կարևոր է բովանդակությունը, և միշտ է կարևոր բովանդակությունը: Այդ պատճառով էլ՝ չի կարելի օրակարգից դուրս թողնել նախկին պայմանավորվածությունները միայն այն պատճառով, որ դրանք կապված են նախորդ իշխանությունների անվան հետ:
Կարևորը, իհարկե, բովանդակությունն է, որովհետև բանավոր այդ պայմանավորվածությունն այսօր կատարվում է, իսկ վաղը կարող է չկատարվել: Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ինքն է «Ազատությանն» ու «Սիվիլնեթին» տված հարցազրույցում նշել, որ չկա որևէ երաշխիք, որ այսօր գործող այդ բանավոր պայմանավորվածությունը կկատարվի նաև ապագայում: Իսկ չկատարվելու դեպքում կհնչի միջնորդների հերթական անդեմ, բոլորին ուղղված հայտարարությունը՝ կոչ անող պահպանել հրադադարը: Դրա փոխարեն, եթե կարողանայինք պնդել և հասնել առկա պայմանավորվածությունների կատարմանը, կունենայինք մեխանիզմ, որը հստակ կարձանագրեր նախահարձակ կողմին և կստիպեր միջազգային հանրությանն ավելի հասցեական և կոշտ լինել գնահատականների մեջ, իսկ մեզ հնարավորություն կտար, այդ թվում՝ Ադրբեջանի նկատմամբ գործողություններ պահանջել և ուժեղացներ մեր դիրքերը:
Բացի այդ, նոր պայմանավորվածությունների հաշվին նախորդներից ազատվելու մշակույթն արմատավորելու դեպքում, մենք էլ ավելի ենք խորացնում կողմերի միջև առկա անվստահությունն ու առանց այդ էլ անցյալում կիրառված բացասական պրակտիկան, երբ երկար ջանքերի շնորհիվ ձեռք բերված պայմանավորվածություններն ուղղակի մնում են օդում:
Մնում է հուսալ, որ այս ամենը հաշվի է առնվում, և քայլեր կձեռնարկվեն՝ թույլ չտալու նախկին պայմանավորվածությունների դուրսմղում օրակարգից:

Доверие - без выполнения договоренностей?
В эти дни исполнилась третья годовщина апрельской войны. И сейчас как никогда актуален разговор о тех механизмах, которые нацелены на предотвращение возможной эскалации, возобновления военных действий и нарушений режима прекращения огня.
После Апрельской войны договоренность о таких механизмах была достигнута в Вене и Санкт-Петербурге, а затем подтверждена в Женеве. Эти договоренности подразумевали внедрение механизмов мониторинга инцидентов на границе при непосредственном участии посредников, а следовательно и международного сообщества. Такой механизм позволил бы фиксировать инциденты на границах, а следовательно, и сторону - нарушителя. Это - создание прозрачного и приемлемого для международного сообщества механизма.
Азербайджан всячески пытался препятствовать разработке такого механизма, избавиться от этих договоренностей. В том числе официальный Баку воспользовался революцией в Армении, достиг устного соглашения с новыми властями Армении о сохранении перемирия. И, выполняя эту устную договоренность (пока еще выполняя), достиг того, что из повестки карабахского урегулирования исчезли договоренности, достигнутые в Вене, Санкт-Петербурге и Женеве. Сегодня, говоря об этом, многие приводят довод, что важно не название договоренностей, а их содержание - ведь новые договоренности действуют, и на границах никто не погибает.
Безусловно, с этой точки зрения важно содержание, и вообще - содержание всегда важно. Именно поэтому нельзя игнорировать прошлые договоренности только по той причине, что они связаны с именем предыдущих властей.
Важно, конечно, содержание, потому что устные договоренности сегодня выполняются, а завтра могут не выполняться. Глава МИД Армении Зограб Мнацаканян сам в интервью Радио Свободе и "Сивилнет" отметил, что никто не может гарантировать, что действующие сегодня договоренности будут действовать и в дальнейшем. А за их нарушением последует безликое, обращенное ко всем сторонам заявление посредников с призывами сохранять перемирие. Вместо этого, если бы нам удалось достичь выполнения венских и санкт-петербургских договоренностей, мы имели бы механизм, который позволяет четко зафиксировать инициатора нарушения. Это принудило бы международное сообщество выступить с адресными заявлениями и жесткими оценками ситуации, а нам бы это дало возможность, в том числе, требовать применения санкций в отношении Азербайджана и усилить наши позиции.
Кроме того, при укреплении культуры нейтрализации старых договоренностей путем достижения новых еще более углубится атмосфера недоверия и уже существующая в прошлом порочная практика, когда достигнутые большими усилиями соглашения просто остаются в воздухе.
Надеемся, что все это будет принято во внимание в дальнейшем, и будут предприняты шаги для того, чтобы предотвратить снятие с повестки предыдущих соглашений по урегулированию ситуации в Карабахе.