Սելինա Դողան. Թուրքիայում կայացած ընտրություններով ազդարարվեց Էրդողանի կուսակցության պարտության սկիզբը (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Թուրքիայում մարտի 31-ին տեղի ունեցած ՏԻՄ ընտրությունների վերաբերյալ « Արմեդիա» ՏՎԳ-ն   զրուցել է Ժողովրդա-հանրապետական կուսակցության անդամ, Ստամբուլի Շիշլի շրջանի ավագանու անդամ, հայկական ծագմամբ քաղաքական գործիչ Սելինա Դողանի հետ:
-Տիկին Դողան, ինչո՞վ կարևորվեցին Թուրքիայում տեղի ունեցած ՏԻՄ ընտրությունները: Կարելի՞ է ասել, որ այս ընտրությունները ցույց տվեցին, որ էրդողանի դիրքերը թուլացել են:
Թուրքիայում ընդդիմադիր կուսակցության համար, փաստորեն, հաղթանակի բոլոր հնարավորություններն էլ կային: Մի երկրում, որտեղ տնտեսական վիճակն ավելի է վատթարանում, որտեղ հասարակության մեջ բևեռացումը չափազանց մեծ է, որտեղ ատելության խոսքի դրսևորումներն այնքան շատ են, երկրում, որն աստիճանաբար հեռանում է  Եվրոպայից, ընդդիմությունը ստանում է բոլոր հնարավորությունները հաղթելու համար:  Այնուամենայնիվ, մենք քարոզարշավն իրականացնում էինք անհավասար պայմաններում: Մրցապայքարն արդար չէր, քանի որ ԱԶԿ-ն (իշխող կուսակցությունը-խմբ.) օգտագործում էր իրեն պատկանող բոլոր մեդիա ռեսուրսները:
Նրանք օգտագործում էին նաև բոլոր հանրային ռեսուրսները և խախտում սահմանադրական սկզբունքները: Այսպիսով, մենք չունեինք հավասար հնարավորություններ: Բայց նույնիսկ այդ պայմաններում մենք հաղթեցինք. մենք հաղթեցինք Անկարայում, մենք հաղթեցինք Իզմիրում, Անթալիայում: Իրականում մենք հաղթեցինք նաև Ստամբուլում, սակայն ընտրությունների արդյունքներն այնտեղ այժմ վիճարկվում են ԱԶԿ-ի կողմից:  Նրանք չեն ցանկանում ընդունել ընտրության արդյունքները և կրկին ու կրկին վերահաշվարկ են անցկացնում: Նրանք չեն կարողանում հաշտվել այն մտքի հետ, որ Ստամբուլում պարտություն են կրել, քանի որ Ստամբուլը շատ կարևոր քաղաք է: Նույնիսկ իր վերջին հանդիպումներից մեկում նա (Էրդողանը-խմբ.) ասել է, որ  Ստամբուլում պարտություն կրելը կնշանակի պարտություն ամբողջ Թուրքիայում:
Պատճառն այն է, որ Ստամբուլի քաղաքապետարանը հսկայական ֆինանսական ռեսուրսներ ունի, որոնք փոխանցում են իրենց, այսպես կոչված, պահպանողական իսլամական հիմնադրամներին: Այսպիսով, այն մեծ կորուստ է նրանց համար: Այս ընտրությունները կարևորվեցին նրանով, որ ազդարարեցին քաղաքական դաշտում նրանց պարտության սկիզբը: Եվ այժմ նրանք պատրաստվում են իրենց ընտրազանգվածին նախապատրաստել այս ձախողմանը:
-Ի՞նչ ազդեցություն կունենան այս ընտրությունները Թուրքիայի ներքին քաղաքականության վրա:
Սա իշխող կուսակցության տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններում առաջադրված թեկնածուների քարոզարշավ չէր: Քարոզարշավը վարում էր անձամբ Էրդողանը: Նրանց համար այս ընտրությունները ոչ թե տեղական, այլ ընդհանուր ընտրությունների բնույթ էին կրում: Քաղաքներում նրանք իրենց ընտրողներին ասելու նոր բան չունեին: Այսպիսով, նախընտրում էին ընդհանուր հարցեր բարձրաձայնել` չանդրադառնալով քաղաքներում առկա խնդիրներին: Ինչպես նախկին ընտրություններում, այս անգամ նույնպես պոպուլիստական դիսկուրս բարձրացվեց:  Կրկին ստեղծելով ներքին թշնամու կերպար` նրանք նշում էին, որ այս ընտրություններով է որոշվելու երկրի ապագան:  Այսպիսով, ընտրություններն իրենց համար կյանքի և մահվան հարց էին: Արդյունքները ոչ միայն ցույց են տալիս, որ նրանք պարտություն կրեցին ՏԻՄ ընտրություններում, այլև ազդարարում են այն փաստը, որ հետագա ընտրություններում նույնպես կձախողվեն:
Ընդհանուր առմամբ, վերջին տարիներին թուրքական հասարակությունը մեծապես բևեռացված է եղել: Ստեղծված իրավիճակն այսպիսին էր` կամ աջակցում եք իշխանություններին, կամ հեռանում երկրից: Եվ իրականում հազարավոր մարդիկ հեռացել են երկրից, այդ թվում նաև հայեր, քանի որ նրանց թույլ չէին տալիս հանգիստ շնչել: Այնուամենայնիվ, ներկայումս հասարակության մեջ վերամիավորվելու և խաղաղ ապրելու հույս է արթնացել: Ինձ համար ամենակարևորը հասարակությունը վերամիավորելն է:
Սա այն է, ինչ հարկավոր է մեզ, քանի որ քաղաքական գործիչների շրջանում շատ մեծ տարածում է ստացել ատելության խոսքը և դա բացասաբար է ազդում հասարակության վրա: Այսպիսով, մենք հուսով ենք, որ հասարակությունը խաղաղության մեջ կսկսի ապրել: Բացի այդ, հույս ունենք, որ ընտրություններից հետո տնտեսական իրավիճակը կբարելավվի: Ավելին, ընտրությունները կնպաստեն նաև երկրի լեգիտիմության բարձրացմանը միջազգային հարթակում, քանի որ, եթե երկիրը չի ճանաչում ընտրությունների արդյունքները, այն չի կարող լեգիտիմ համարվել միջազային հանրության շրջանում:
-Հայ համայնքի համար ներկայումս ամենակարևոր հարցերից մեկը Պոլսո հայոց պատրիարքի ընտրության հարցն է: Կարո՞ղ են այս ընտրություններն ինչ-որ չափով իրենց ազդեցությունն ունենալ Պատրիարքի ընտրությունների վրա:
-Հայ համայնքի համար կարևոր հարցերից է ոչ միայն պատրիարքի ընտրությունը, այլև հայկական և առհասարակ երկրում առկա բոլոր փոքրամասնություններին ուղղված նամակի հարցը: Այս երկու հարցերը սերտորեն կապված են միմյանց հետ, քանի որ մի կողմից մենք չենք կարողանում ընտրել մեր հիմնադրամների անդամներին, իսկ մյուս կողմից՝  չենք կարողանում ընտրել մեր Պատրիարքին:
Մեսրոպ Մութաֆյանի մահից դեռևս շատ առաջ նոր պատրիարքի ընտրությունների հարցն արդեն իսկ բարձրաձայնվում էր: Այս հարցն արդեն տասը տարի է ընթացքի մեջ է: Եվ ես կարծում եմ, որ գործընթացը կշարունակվի ապրիլի 21-ից հետո, երբ լրանա 40-օրյա սգո շրջանը: ՏԻՄ ընտրությունների հետ որևէ կապ չեմ տեսնում, քանի որ այս հարցը միշտ էլ ընթացքի մեջ է եղել: Սակայն չի բացառվում, որ ընտրությունների անսպասելի արդյունքը, ընդհակառակը, կարող է հետաձգել Պատրիարքի նոր ընտրությունները, քանի որ այս երկրում չկա օրենքի գերակայություն: Սպասենք և տեսնենք` ինչ է լինում:
-Դուք Ստամբուլի Շիշլի շրջանում ընտրվել եք որպես ավագանու անդամ: Որո՞նք են լինելու Ձեր աշխատանքի գերակայությունները:
-Շիշլին շատ կարևոր շրջան է, որտեղ մենք ունենք եկեղեցիներ, սինագոգներ, ինչպես նաև փոքրամասնությունների համար նախատեսված դպրոցներ և հիմնադրամներ: Այն կոսմոպոլիտ շրջան է, որտեղ ինքս եմ բնակվում: Ես կարող եմ օգտագործել խորհրդարանի փորձս նաև տեղական մակարդակում: Ի դեպ, ես արդեն ստացել եմ իմ վկայականը: Շիշլին առաջարկում է բազմաթիվ հնարավորություններ: Այն ունի մեծ թվով բնակչություն, ինչպես նաև գործարար և մշակութային կենտրոններ: Մենք ունենք շատ ծրագրեր, և ես ոգևորված եմ, որովհետև հնարավորություն կունենամ ավելի մոտ լինել մեր քաղաքացիներին և օգտակար լինել նրանց:

Эрдоган не может смириться с поражением в Стамбуле: армянка Селина Доган (эксклюзив)
Собеседник ИАА "Армедиа" - Селина Доган, экс-депутат парламента Турции от оппозиционной Народно-республиканской партии (CHP), которая на местных выборах в Турции 31 марта избрана в Совет старейшин района Шишли (Стамбул).
- Госпожа Доган, чем отличились недавние выборы в органы местного самоуправления в Турции? Можно ли сказать, что эти выборы показали ослабление позиций Эрдогана?
Фактически все оппозиционные партии в Турции имели все возможности для победы. В стране, где экономическая ситуация ухудшается, где поляризация в обществе огромна, где полно случаев выражений ненависти и которая отдаляется от Европы, оппозиция получает все возможности для победы. Тем не менее, мы провели предвыборную кампанию в неравных условиях. Борьба была несправедливой, поскольку Партия справедливости и развития (ПСР - правящая партия Эрдогана – ред.) использовала все свои медиаресурсы.
Они использовали также все общественные ресурсы для своей партии и нарушали конституционные принципы. Так что у нас не было равных возможностей. Но даже в этих условиях мы победили – мы одержали победу в Анкаре, в Измире, в Анталье. Фактически, мы победили также в Стамбуле, но результаты выборов там сейчас оспариваются со стороны эрдогановской ПСР. Они не хотят принять результаты выборов, требуя все новых и новых пересчетов. Они не могут смириться с мыслью, что потерпели поражение в Стамбуле, поскольку Стамбул - очень важный город. Даже на одной из своих последних предвыборных встреч Эрдоган заявил, что проиграть в Стамбуле означает потерпеть поражение по всей Турции.
Дело в том, что мэрия Стамбула обладает огромными финансовыми ресурсами, которые она передает так называемым консервативным исламским фондам. Так что это - большая потеря для них. Эти выборы ознаменовались тем, что стали началом поражения партии Эрдогана на политической арене. И теперь они собираются подготовить свой электорат к этому провалу.
Как эти выборы повлияют на внутреннюю политику в Турции?
Это была не предвыборная кампания кандидатов, выдвинутых от правящей партии руководить органами местного самоуправления. Кампанию вел самолично Эрдоган. Для них это были не местные выборы, это были всеобщие выборы. В городах им нечего было сказать своим избирателям. Они предпочитали поднимать общие вопросы и не касаться проблем, которые актуальны для того или иного города. Как и на предыдущих выборах, на этот раз тоже они использовали популистский дискурс. Вновь создав образ внутреннего врага, они заявляли, что эти выборы определят будущее страны. Для них эти выборы были вопросом жизни и смерти. Результаты прошедших выборов не только показывают, что партия власти потерпела поражение на прошедших местных выборах, но и дают понять, что и на будущих выборах они потерпят неудачу.
Вообще, стоит отметить, что в последние годы турецкое общество было поляризовано. Ситуация была такая: вы либо поддерживаете власти, либо покидаете страну. На самом деле тысячи людей покинули страну, включая и армян, потому что им не позволялось спокойно дышать. Однако теперь у людей есть надежда объединиться и насладиться миром в этой стране. Для меня самое главное - объединить наше общество. Это то, что нам нужно, потому что ненавистнические высказывания политиков очень негативно влияют на общество. Мы надеемся, что общественность начнет жить в мире, что после выборов экономическая ситуация улучшится. Надеемся также, что выборы посодействуют легитимности страны на международной арене.
Одним из наиболее важных вопросов для армянской общины является вопрос избрания Константинопольского Патриарха. Могут ли прошедшие в Турции выборы каким-либо образом повлиять на выборы Патриарха?
Одним из важных вопросов для армянской общины Турции является не только выбор Патриарха, но и письмо, адресованное всем меньшинствам Турции, в том числе и армянской диспоре. Эти два вопроса тесно связаны друг с другом, поскольку, с одной стороны, мы не можем выбирать членов наших фондов, а с другой стороны, мы не можем выбирать нашего Патриарха.
Вопрос об избрании нового Патриарха был поднят задолго до смерти Месропа Мутафяна. Эта проблема актуальна уже десять лет. И я думаю, что проблема продолжится и после 21 апреля, когда завершится период 40-дневного траура. Я не вижу никакой связи этого процесса с местными выборами в Турции. Однако не исключено, что неожиданный результат выборов может задержать новые выборы армянского Патриарха, поскольку в этой стране нет верховенства закона. Давайте подождем и посмотрим, что будет.
-Вы избраны членом совета старейшин в районе Шишли Стамбула. Каковы будут приоритеты вашей работы?
- Шишли является очень важным регионом Стамбула, в котором есть церкви, синагоги, а также школы и фонды, предназначенные для меньшинств. Это космополитичный регион, в котором я живу. Я могу использовать свой опыт парламентария на уровне местных органов самоуправления. Кстати, я уже получила свой мандат. Шишли предлагает много возможностей. Здесь проживает большое население, есть много деловых и культурных центров. У нас много проектов, и я воодушевлена, потому что у меня есть возможность быть ближе к нашим гражданам и быть полезной для них.