Արցախի և Ադրբեջանի իշխանություններն արմատապես հակադիր մոտեցումներ ունեն փախստականների խնդրի հանդեպ
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանի հարցազրույց է տվել «Ազատ Արցախ» հանրապետական թերթին՝ նշելով, որ Արցախի և Ադրբեջանի իշխանություններն արմատապես հակադիր մոտեցումներ ունեն փախտականների և տեղահանված անձանց խնդրի հանդեպ Եթե Բաքուն փախստականների և ներքին տեղահանված անձանց հարցը դիտարկում էր գլխավորապես որպես քաղաքական կամ քարոզչական ինչ-որ դիվիդենտներ ստանալու գործիք, ապա Արցախում փախստականների խնդիրն ընկալել են որպես մարդասիրական խնդիր և հակամարտության ողջ ընթացքում ջանացել են թեթևացնել փախստականների և ներքին տեղահանվածների կացությունը։
«Փախստականների և ներքին տեղահանված անձանց խնդիրն ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի առանցքային հարցերից մեկն է։ Ընդ որում՝ պետք է նշել, որ տվյալ խնդրի առաջացումն Արցախի հայ ազգաբնակչության ինքնորոշման իրավունքի իրացման ուժային ճնշմանը միտված Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականության հետևանքն է։ Սա շատ կարևոր է՝ ինչպես ստեղծված իրավիճակի համար պատասխանատվության հարցի, այնպես էլ փախստականների և տեղահանված անձանց խնդրի լուծման մեթոդաբանության տեսանկյունից։ Ակնհայտ է, որ նախ անհրաժեշտ է բացառել հակամարտության սկզբնապատճառը, իսկ այնուհետև անցնել նրա հետևանքների վերացմանը», - ասում է Մասիս Մայիլյանը։
«Արցախի և Ադրբեջանի իշխանություններն արմատապես հակադիր մոտեցումներ ունեն փախստականների և տեղահանված անձանց խնդրի հանդեպ։ Եթե Բաքուն փախստականների և ներքին տեղահանված անձանց հարցը դիտարկում էր գլխավորապես որպես քաղաքական կամ քարոզչական ինչ-որ դիվիդենտներ ստանալու գործիք, ապա Արցախում փախստականների խնդիրն ընկալել են որպես մարդասիրական խնդիր և հակամարտության ողջ ընթացքում ջանացել են թեթևացնել փախստականների և ներքին տեղահանվածների կացությունը ։ Ի տարբերություն նավթային ռեսուրսներով հարուստ Ադրբեջանի` Արցախում փախստականների համար ցուցադրական վրանային ճամբարներ չեն ստեղծել ու այդ խնդիրը չեն քաղաքականացրել։ Արցախցիները հակամարտության զոհերի այդ կատեգորիային տանիքի տակ կյանքի համար նվազագույն պայմաններ են ապահովել։ Մինչ օրս մեր պետությունը առանց միջազգային աջակցության շարունակում է բնակարաններ կառուցել փախստականների, ինչպես նաև ներքին տեղահանվածների համար, ովքեր վերադարձել են օկուպացումից ազատագրված բնակության նախկին վայրեր: Մասնավորապես` Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանի 2017-2020թթ. ծրագրի գերակա կետերից մեկն Արցախում ապաստան գտած՝ Ադրբեջանից հայ փախստականների սոցիալական խնդիրների լուծման հարցն է։
Ադրբեջանից հայ փախստականների հարցը մշտապես Արցախի Հանրապետության իշխանությունների ուշադրության կենտրոնում է։ Դեռ ավելին, նրանց իրավունքների ու շահերի պաշտպանությունն արձանագրված է Արցախի Հանրապետության կառավարության ամենամյա ծրագրերում՝ որպես հանրապետության արտաքին քաղաքականության կարևոր ուղղություններից մեկը», - ասել է Արցախի ԱԳՆ ղեկավարը։

Для Баку беженцы и ВПЛ - политический инструмент, для Арцаха - гуманитарная проблема
Министр иностранных дел Республики Арцах Масиса Маиляна дал интервью республиканской газете "Азат Арцах", сообщает пресс-служб МИД Арцаха. В интервью глава МИД коснулся проблемы беженцев и ВПЛ, которые являются одной из проблем карабахского урегулирования.
"Проблема беженцев и внутренне перемещенных лиц (ВПЛ) является одной из ключевых в процессе урегулирования азербайджано-карабахского конфликта. При этом необходимо отметить, что возникновение данной проблемы стало следствием деструктивной политики Азербайджана, направленной на силовое подавление реализации права армянского населения Арцаха на самоопределение. Это очень важно с точки зрения как вопроса ответственности за сложившуюся ситуацию, так и методологии решения проблемы беженцев и перемещенных лиц. Очевидно, что вначале необходимо устранить первопричину конфликта, а затем уже приступить к ликвидации ее последствий.
У властей Арцаха и Азербайджана кардинально противоположные подходы к проблеме беженцев и перемещенных лиц. Если Баку рассматривал вопрос беженцев и ВПЛ главным образом в качестве инструмента получения неких политических или же пропагандистских дивидендов, то в Арцахе проблему беженцев воспринимали как гуманитарную и на всем протяжении конфликта старались облегчить положение беженцев и ВПЛ. В отличие от богатого нефтяными ресурсами Азербайджана в Арцахе не стали создавать показные палаточные лагеря для беженцев и политизировать эту проблему. Арцахцы обеспечили эту категорию жертв конфликта минимальными условиями для жизни под крышей. По сей день наше государство, без международной поддержки, продолжает строить жилье для беженцев, а также ВПЛ, которые вернулись в освобожденные от оккупации места прежнего проживания. В частности, одним из приоритетных пунктов в программе президента Республики Арцах Бако Саакяна на 2017-2020 гг. является вопрос решения социальных проблем армянских беженцев из Азербайджана, нашедших убежище в Арцахе.
Вопрос армянских беженцев из Азербайджана постоянно находится в центре внимания властей Республики Арцах. Более того, защита их прав и интересов зафиксирована в ежегодных программах Правительства Республики Арцах в качестве одного из важных направлений внешней политики республики.
По словам Масиса Маиляна, "ситуация, при которой проживающие в Арцахе беженцы и ВПЛ оказались полностью забытыми со стороны специализированных международных организаций, является крайне ненормальной и вопиющей. Мы считаем, что лишение этих людей международной защиты и поддержки является нарушением их основополагающих прав. Эту позицию мы неоднократно доводили до сведения представителей международных организаций".
"На недавней встрече с Действующим председателем ОБСЕ, министром иностранных дел Словакии Мирославом Лайчаком я отметил, что в ситуации с Арцахом ОБСЕ не должна ограничиваться сугубо процессом урегулирования и оставлять без должного внимания человеческое измерение. В частности, на встрече мною было подчеркнуто, что процесс урегулирования азербайджано-карабахского конфликта длится уже более 27 лет, и этот факт накладывает на ОБСЕ определенные обязательства, чтобы ввиду неурегулированности конфликта и непрекращающихся попыток Баку изолировать Арцах живущие в республике люди, в том числе беженцы и ВПЛ, не были ограничены в реализации своих основополагающих прав и свобод", - заявил Маилян.