Քաղաքական դիմանկար. Պյոտր Պորոշենկո
Միլիարդատեր Պորոշենկոն արդեն հասցրել է զբաղեցնել Ուկրաինայի նախագահի պաշտոնը, այն էլ՝ երկրի համար ամենաբարդ ժամանակաշրջանում: Վերջինս «շոկոլադների թագավորն» է, ում պատկանում է ոչ միայն հրուշակեղենի հայտնի «Ռոշեն» ընկերությունը, այլև ավտոմեքենաների և ավտոբուսների գործարաններ: Նա մեդիամագնատ է և, ռուսական ԶԼՄ-ների գնահատմամբ, «Մայդանի հովանավորը»: Պորոշենկոն լիարժեք տիրապետում է մի քանի լեզուների՝ ուկրաիներեն, անգլերեն, ռումիներեն, ռուսերեն: Այսօր Պյոտր Պորոշենկոն Ուկրաինայի նախագահի թեկնածու է, ով ընտրությունների առաջին փուլում իր դիրքերը զիջեց շոումեն Վլադիմիր Զելենսկուն:
«Ընտրությունն ապրիլի 21-ին է՝ կա՛մ Ռուսաստան, կա՛մ Եվրոպա: Ուկրաինային ուժեղ նախագահ և գլխավոր գերագույն հրամանատար է պետք, ոչ թե տհաս մեկը: Մենք հնարավորություն ունենք արագ քայլերով առաջ շարժվել դեպի ազատ Եվրոպա: Սակայն ավելի արագ տեմպերով կլինի մեր հետդարձը դեպի կայսերական Ռուսաստան: Եվ այս վտանգն առկա է: Շնորհակալ եմ բոլոր գիտակից ուկրաինացիներին, որոնք պաշտպանում են ուկրաինական կուրսը դեպի ԵՄ», - նշում է Պորոշենկոն՝ փորձելով ազգայնական հռետորաբանությամբ ավելի շատ ձայներ ստանալ ընտրությունների երկրորդ փուլում:
-         Պյոտր Պորոշենկոն դպրոցում զրկվել է ոսկե մեդալից՝ վարքի համար 3 ստանալու պատճառով: Ասում են՝ դասղեկն առանձնապես դրական տրամադրված չի եղել տղայի հանդեպ և յուրաքանչյուր առիթ օգտագործել է՝ վերջինիս տնօրենի մոտ տանելու համար:
-         Ձյուդո մարտարվեստով սպորտի վարպետի թեկնածու է:
-         Պորոշենկոն շաքարային դիաբետ ունի, ինչի պատճառով էլ քաղցրավենիք չի օգտագործում: Հետաքրքրական է սակայն, որ նրան պատկանող «Ռոշեն» հրուշակեղենի գործարաններում չի արտադրվում դիաբետիկների համար նախատեսված քաղցրավենիք: Պորոշենկոն կարծում է, որ ավելի լավ է ուտել մի կտոր իսկական, քան շաքարի փոխարինիչով պատրաստված շոկոլադ:
-         Գեղակարչության մեծ սիրահար է (սիրելի նկարիչը՝ իմպրեսիոնիստ Կլոդ Մոնե):
-         Ունի չորս երեխա, որոնց կնքահայրն Ուկրաինայի երրորդ նախագահ Վիկտոր Յուշչենկոն է:
-         Կիևի պետական համալսարանի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետում սովորել է իր նախկին ընկեր և ներկայիս քաղաքական ընդդիմախոս Միխայիլ Սահակաշվիլու հետ:
-         Պորոշենկոն զինվորական ծառայությունն անցել է Ղազախստանում:
-         Պյոտր Պորոշենկոն կնոջ ծննդյան տոնին ամեն տարի նվիրում է ճանապարհորդություն:
-         2018 թվականին Ուկրաինայում կանխվել է Պորոշենկոյի նկատմամբ մահափորձի 11 դեպք:
Բանակ, կրոն, հավատ
-         Ուկրաինացիներն ուզում են, որ պատերազմն ավարտվի, բարձրանան աշխատավարձերը և վերջ տրվի խելահեղ սակագներին: Մարդիկ գումար չունեն վճարումները կատարելու և սնունդ գնելու համար: Այս ամենի փոխարեն Պորոշենկոն առաջարկում է  «բանակ, կրոն, հավատ» եռամիասնությունը, ինչի պատճառով էլ պարտվում է բոլոր ռեյտինգներում: Պորոշենկոյին մեկ անգամ չէ, որ մեղադրել են կոռուպցիայի, օֆշորային սկանդալների մեջ, սակայն այդ մեղադրանքները պաշտոնապես չեն հաստատվել:
-         2018 թվականին ուկրաինական լրատվամիջոցներում տարածվեց տեղեկատվություն, որ նույն թվականի հունվարի 1-8-ը Պորոշենկոն հանգստանում էր Մալդիվյան կղզիներում: Հանգիստը 10 հոգու համար արժեցել է 500000 դոլար: Այս փաստը մեծ աղմուկ բարձրացրեց: Պորոշենկոյի աշխատակազմից պարզաբանեցին, որ հանգիստը կազմակերպվել է անձնական միջոցների հաշվին, բայց ժողովուրդն այդպես էլ չընդունեց, որ, ինչպես ինքն է սիրում պնդել, «պատերազմող երկրի» նախագահը կարող է իրեն նման արձակուրդ թույլ տալ:
Պորոշենկոն և Հայոց ցեղասպանությունը
«Ուկրաինայի ղեկավարությունը քննարկում է 2015թ.-ի ապրիլի 24-ին Հայաստան այցելելու հարցը», - լրագրողներին ասել էր Հայաստանում Ուկրաինայի դեսպանը՝ կապված Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի միջոցառումներին մասնակցելու հարցի հետ: Չնայած Հայաստանի իշխանությունների հրավերին՝ Պորոշենկոն ապրիլի 24-ին այդպես էլ չեկավ Հայաստան:
2018-ի նոյեմբերին Ուկրաինայի հայերը կոչ արեցին նախագահին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: «Մենք՝ Ուկրաինայի քաղաքացի հայերս, կոչ ենք անում Պյոտր Պորոշենկոյին ճանաչել Օսմանյան կայսրությունում 1915-1922թթ. տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանությունը:… Ուկրաինական իշխանությունները ձգտում են ստանալ Թուրքիայի և նրա առաջնորդի՝ Էրդողանի աջակցությունը: Սակայն մենք՝ Ուկրաինայի հայերս, համոզված ենք, որ համաեվրոպական մարդասիրական արժեքները, որոնք ձեռք են բերվել միլիոնավոր ուկրաինացիների խիզախության շնորհիվ, անհամատեղելի են երկրի ղեկավարության ժխտողական դիրքորոշման հետ: Ուկրաինային քաղաքական գործիչների ցինիզմն ու անհեռատեսությունը կհանգեցնեն Ուկրաինայում եվրոպական ընտրության մտքի ճգնաժամի», - ասված էր Ուկրաինայի հայերի տարածած հայտարարության մեջ:
Տղամարդ եղե՛ք
«Վլադիմիր Ալեքսանդրովի՛չ, կրկին ստիպված եմ Ձեզ դիմել էկրանից այս կողմ: Մի՛ վախեցեք: Բանավեճը սարսափելի չէ, բանավեճը նորմալ քաղաքական ավանդույթ է: Կյանքիս ընթացքում մեկ անգամ չէ, որ մարտահրավերներ եմ ընդունել, և ոչ միայն քաղաքական ընդդիմախոսներից, այլև ուժեղ թշնամիներից: Նայել եմ նրանց աչքերի մեջ՝ առաց հայացքս շրջելու: Այսպիսին պետք է լինի նախագահն ու գերագույն գլխավոր հրամանատարը: Մի՛ փնտրեք պատճառներ, մի՛ դրեք նախապայմաններ և մի՛ թաքնվեք ուրիշների հետևում՝ գեղեցիկ չէ: Տղամարդ եղե՛ք: Ես սպասում եմ», - այս խոսքերով է Պորոշենկոն դիմել ընտրությունների երկրորդ փուլ անցած և առաջին տեղը գրաված թեկնածուին՝ Զելենսկուն:

Политический портрет Порошенко: от Геноцида армян до "Будьте мужиком"
Он миллиардер. Он уже был президентом Украины – в самые сложные времена. Он – шоколадный король, владеющий не только всем известной кондитерской группой "Рошен", но и автомобильными и автобусными заводами. Он – медиамагнат и, по оценке российских СМИ, "спонсор Майдана". Полиглот – свободно владеет украинским, английским, румынским и русским языками. Сегодня Петр Порошенко – кандидат в президенты Украины, который в первом туре уступил шоумену Владимиру Зеленскому.
"Выбор 21 апреля: Европа или Россия. Украине нужен сильный президент и верховный главнокомандующий, а не слабак. Мы можем очень быстро продвинуться к свободной Европе. Но еще быстрее - откатиться под имперскую Россию. Такая угроза есть. Спасибо всем сознательным украинцам, которые поддерживают курс Украины в Европейский Союз", – говорит Порошенко, желающий своей националистической риторикой собрать больше голосов во время второго тура.
Интересные факты:
• Петр Порошенко не получил золотую медаль из‑за тройки по поведению: классная руководительница его недолюбливала и по любому поводу вела к директору;
• Он - кандидат в мастера спорта по дзюдо;
• У Порошенко сахарный диабет, поэтому он не ест сладости. При этом на принадлежащих ему фабриках Roshen не производят продукцию для диабетиков. Порошенко считает, что лучше съесть маленький кусочек настоящего шоколада, чем изделие с сахарозаменителем;
• Является поклонником живописи (любимый художник – импрессионист Клод Моне);
•  У Порошенко четверо детей. Крестным папой дочек Порошенко вляется третий президент Украины Виктор Ющенко;
• Высшее образование получал вместе с бывшим приятелем, а ныне политическим оппонентом Михаилом Саакашвили. Оба учились на факультете международных отношений КГУ им. Шевченко;
• Порошенко служил в Казахстане;
• Порошенко дарит любимой супруге на день рождения путешествия;
• Носит православные четки. Количество звеньев на них объясняет так: девять евангельских блаженств, две главные заповеди и десять заповедей Моисея;
• В 2018 году на Украине предотвратили 11 покушений на Порошенко.
Армия. Язык. Вера
Украинцы хотят конца войны, повышения зарплат и конца тарифного безумия. Людям нечем платить по счетам и не на что покупать еду. Вместо этого Порошенко предлагает триаду "Армия. Язык. Вера", почему и проигрывает во всех рейтингах. Порошенко не раз обвиняли в коррупции, в офшорных скандалах, но факты официально не подтверждались.
В 2018 году украинские журналисты обнаружили, что с 1 до 8 января 2018 года Порошенко отдыхал на одном из Мальдивских островов. За неделю отдыха на 10 человек заплатили $500 тысяч. Разразился громкий скандал. В администрации Порошенко пытались заверить, что отдыхал он за счет личных средств, но народ так и не понял, почему президент "воюющей страны", как говорит сам Порошенко, улетает на неделю на Мальдивы.
Порошенко и Геноцид армян
"Руководство Украины обсуждает вопрос о визите в Армению 24 апреля 2015 года", -  заявил журналистам посол Украины в Армении в ответ на приглашение президента Армении в адрес Порошенко посетить Ереван 24 апреля, в день 100-летней годовщины Геноцида армян. Порошенко так и не приехал в Ереван. В ноябре 2018 года армяне Украины призвали президента Порошенко признать Геноцид армян. "Мы, армяне, граждане Украины, призываем президента Петра Порошенко, правительство и Верховную Раду признать Геноцид армян 1915-1922 гг. в Османской империи. [...] Украина по-прежнему входит в число тех немногих стран Европы, которые отказываются признать Геноцид армян. Украинские власти стремятся получить поддержку Турции, ее лидера Эрдогана. Но мы, армяне Украины, убеждены, что общеевропейские гуманистические ценности, обретенные благодаря мужеству миллионов украинцев, несовместимы с позицией отрицания властей страны, отказывающихся признать преступления, совершенных турецкими властями. Цинизм и недальновидность украинских политических деятелей приведут к кризису идей европейского выбора в Украине".
Будьте мужиком!
"Владимир Александрович, снова вынужден общаться с Вами через объектив вместо разговора один на один. Не бойтесь. Дебаты - это не страшно, это - нормальная политическая традиция. За свою жизнь я не раз принимал вызовы. И не только от политических оппонентов, но и от сильных врагов. Смотрел в их глаза и не отводил взгляд. Таким должен быть президент и Верховный главнокомандующий. Не ищите причин, не ставьте условий и никем не прикрывайтесь - это некрасиво. Будьте мужиком. Стадион так стадион! Я жду!" - сказал Порошенко в своем обращении к Зеленскому о дебатах, которые состоятся в Украине 19 апреля. Ждем и мы...